Dziewiąty grób

Okładka książki Dziewiąty grób Stefan Ahnhem
Okładka książki Dziewiąty grób
Stefan Ahnhem Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Fabian Risk (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Fabian Risk (tom 2)
Den nionde graven
Marginesy
2016-08-31
2016-08-31
Ewa Wojciechowska
literatura szwedzka Ewa Wojciechowska

Pierwszy tom wciągnął bardziej, męczące i mało ciekawe postacie. Mam nadzieję, że kolejna część wróci na dobre dla mnie tory.

Autor w wysokiej formie. Można gryźć pazury.

Autor w wysokiej formie. Można gryźć pazury.

Początek mnie nie zachęcił i jakoś nie czytałam z zaciekawieniem tego kryminału, ale im więcej stron przeczytałam, tym moja ciekawość wzrastała. Podobał mi się cały zamysł tej powieści. Może za dużo było tych postaci, i na początku naprawdę nie mogłam się skupić, myliły mi się nazwiska, czy to Szwecja czy Dania, ale potem coraz lepiej się w tym odnajdywałam. Zakończenie mnie nie usatysfakcjonowało. Wolę jak winni ponoszą odpowiednią karę. Co prawda los Aiszy mogę zaakceptować, bo to w końcu tylko książka i można się w tym chorym zachowaniu doszukać nawet jakiejś romantyczności. Ale inne rzeczy zamiecione pod dywan mnie wkurzyły;).
Ogólnie poczytania policji też były słabe. Najbardziej mnie uderzyło to jak potraktowali sprawę zaginionej Malin, a właściwie jak jej nie potraktowali. Miałam wrażenie, że nikogo tam nie ruszyło, że ich koleżanka z pracy zaginęła w dziwnych okolicznościach.
Nie zmieniłam zdania co do Fabiana Riska, bo po przeczytaniu Ofiary bez twarzy uznałam, że główny bohater jest beznadziejny. I niestety to podtrzymuje. Nie znajduje niczego ciekawego w nim, i nie wiem skąd te pochwały dla niego w książce. Miał być super gliną, a przecież spartaczył dużo rzeczy, delikatnie mówiąc...Jest nudny. A to jego małżeństwo i rodzicielstwo, to jedna wielka pomyłka. Nie mam dla niego i jego żony żadnych miłych uczuć.

Kolejne spotkanie z Fabianem Risk i Dunją, czyli przedstawicielami policji ze Szwecji i Danii. W tej części poznajemy tajemnicę dziewiątego grobu, do rozwiązania której prowadzi mistrzowsko zawiązana fabuła. Zarówno Fabian jak i Dunja przeżywają kryzys w związkach partnerskich i decydują się na radykalne zmiany w życiu prywatnym.
Na początku zbyt duża ilość wątków wprowadzała chaos, szczególnie gdy musiałam odłożyć książkę, powrót do lektury zaczynałam od przypominania sobie o co chodziło ,kto , co i dlaczego ?
Ale potem było już coraz lepiej. Polubiłam Fabiana i Dunję , daję sobie chwilę odpoczynku i wrócę do kryminałów Stefana Ahnhema.

Na początku zbyt duża ilość wątków...

Szwedzki minister po burzliwej debcie nie dociera do samochodu. Ginie po nim ślad. Przełożony Fabiana Riska zleca mu śledztwo w tej sprawie. W Danii zostaje zamordowana żona celebryty. Dunja Hougaard prowadzi śledztwo, które zawiedzie ją do Szwecji. Jest przedświąteczny tydzień. Policjanci w trakcie dochodzenia trafiają na ślad starych przestępstw i nowe ofiary. W tle skandal, ludzie którzy zrobią wszystko, aby zatuszować fakty. Oba dochodzenia łączą się, choć Fabian i Dunja prowadzą je niezależnie. Mocny, wielowątkowy thriller, w którym poznajemy powód przeprowadzki Riska z Sztokholmu do Helsingborga.

Dziwnie się czytało, bo to jakby pierwsza część przygód Fabiana ,no ale oczywiście fabuła spoko i bardzo zaskakująca...tak więc sięgam po kolejną...I zachęcam do lektury 😉😉😉

Znikający ministers sprawiedliwości,żona celebryty ,pewna historia żołnierza na misji ,miłość. Dwoje nieustępliwych pragnących poznać prawdę za wszelką cenę policjantów -Fabian i Dunja- odkrywających spisek ,który okazuje się czymś o wiele gorszym ,niż potrafiliby sobie wyobrazić . Wszystko to składniki wielowątkowego thrillera z mroźnym Sztokholmem i Kopenhaga w roli głównej. Bardzo dobra lektura! Wątek interesujący,akcja wzrastająca,odkrycie prawdy pozostawia niesamowite wrażenie,to wszystko w całości jest tym co lubię w książkach najbardziej. Ta lektura nie pozwoli się wam nudzić!
#52bookchallengepl
#polecamksiazke

Ta historia dała początek do nowego życia Fabiana.Ma niesamowity instynkt do pracy policjanta ,śledczego choć często jest też dla niego i jego bliskich i znajomych bardzo uciążliwe.Odnajduje te niuanse sprawy które wydają się nie istotne a jednak potem okazują się kluczowe.
Jeden mankament tej części jest przeskakiwanie nieoczekiwanie z miejsca na miejsce.

czytając tą pozycję miałam mieszane uczucia.... prawie całą książkę zastanawiałam się czy to nie aby pierwsza część serii?! Szczerze chyba to mnie trzymało do końca lektury - sprawdzić czy faktycznie :) ogólnie stwierdzam, że pierwsza część była lepsza. Nie zrażam się, czytam kolejne... zobaczymy!

Ocena byłaby wyższa gdyby nie zbyt duża ilość bohaterów. Uważam, że wątek prowadzony w Danii był zbędny i bez dodatkowego śledztwa prowadzonego równolegle do głównego książka nic by nie straciła. Posłowie z zapowiedzą kolejnej akcji rewelacja, chętnie sięgnę po kolejny tom.

• Kryminał
  • 2017

Dodaj cytat z książki Dziewiąty grób