Aorta

Okładka książki Aorta
Bartosz Szczygielski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Gabriel Byś (tom 1) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Byś (tom 1)
Mroczna Seria
W.A.B.
2016-09-28
2016-09-28
debiut literacki literatura polska porachunki mafijne półświatek śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna
Inne

Oficjalne recenzje i

Pruszków Crime Story

Konto usunięte
Konto usunięte

Trochę chaotyczny styl pisania i przeskakiwania między watkami, można się pogubić czytając nawet w bardzo wielkim skupieniu. Choć początek zapowiadał się bardzo ciekawie, jakoś takie nijakie obrano rozwiązanie sprawy… a podejrzanego nie można było wytropić samemu, jakieś takie to dziwne. Może autor jeszcze musi się rozkręcić, bo pierwsza cześć jakoś mi nie podeszła, a w kolejce czekają kolejne. Gwiazdka więcej za zakończenie z przytupem.

Pierwsza część trylogii w stylu noir, czyli „Aorta” – dawno nie czytałam tak dobrego kryminału. Naprawdę świetny!
Komisarz Byś, zesłany na „prowincję”, czyli do Pruszkowa, aby rozwiązać z pozoru łatwą sprawę. Pozór – to bardzo dobre słowo dla tej książki. To jej motyw przewodni. Bo nikt tutaj nie jest kryształowy. Wszyscy stwarzają jakieś pozory, aby osiągnąć swój cel. Zaczynając od komisarza Bysia i jego środowisko pracy, poprzez lokalne struktury podziemne, a kończąc na ofierze.
Naprawdę MOCNE! Ciekawe jak dalej potoczą się losy komisarza?

Trochę dłużyła mi się ta książka. Coś mi tu nie zagrało, ale ogólnie przyjemna lektura.

siermięga i wysilone metafory a najgorsza ta o Edycie Górniak. Szybko pozbyłam się dwóch tomów tego autora, które niestety kupiłam.

Brutalne morderstwo, poszlaki prowadzące donikąd oraz tajemnicze znaki, czy komisarz Byś to wszystko ogarnie ? Fabuła ciekawa, poboczne wątki, które wydają się być mało istotne i potrafią znudzić na końcu dają wiele do myślenia. Bohaterowie trochę sztampowi, ale można się do nich przywiązać. Brudny świat policji, podziemny Pruszków jako przyrodnia siostra Warszawy to się klei. Szukanie prawdy okraszone przemocą półświatka przestępczego oraz problemy rodzinne, bo tego brakować nie może. Całość całkiem zjadliwa, momentami przydługa i nudnawa, ale zaciekawiłam się i chętnie znów poszukiwałabym prawdy z panem Bysiem. Polecam, całkiem dobrze skrojony kryminał.

Małe miasteczka ze swoją mroczną stroną i dzielny policjant bez układów próbujący wbić kij w miejscowe szprychy... Nic nowego i szczerze mówiąc początek trochę się wlecze. Całe szczęście z czasem akcja zaczyna przyspieszać a końcówka nawet zaciekawia.

Pruszków umarł i nie ma go.
Mafia Pruszkowska ,to lata 90.Książka nie zaciekawiła mnie. Nie wciągneła.Nudna była,prawie wcale akcji. Pomysł dobry jednak.

Pruszków umarł i nie ma go.

Dwóch tragarzy znajduje w mieszkaniu zmasakrowane ciało kobiety. Obecny w pomieszczeniu mały chłopiec trzyma w ręku wyłupione oko. Do śledztwa zostaje przydzielony komisarz Gabriel Byś, dla którego jest to szansa na odpokutowanie swojej zawodowej wpadki z przeszłości. Pruszków mimo upływu czasu nadal pozostaje miejscem, które wywołuje nie najlepsze emocje. Czy renoma tego miejsca pozwala wysnuć wniosek, że zabójstwo kobiety ma związek z porachunkami mafijnymi? Im bliżej odpowiedzi na to pytanie jest komisarz Byś, tym bardziej wszystko staje się jeszcze bardziej zagmatwane.
Nie ukrywam, że trylogia o komisarzu Bysiu swoje na półce przeleżała. Dobre książki są jak wino, muszą swoje trochę odleżeć, bym mogła docenić ich wyjątkowość. Początek historii był taki jak lubię. Brutalnie i mocno – moje klimaty. Nie ukrywam, że przy wyobrażeniu sobie jak mały chłopiec jest świadkiem morderstwa nieco zmiotło mnie z planszy. Po czasie się otrząsnęłam i niestety dalsza część historii już aż tak mnie sobą nie angażowała. Porównałabym to do zapalonej świeczki, która najpierw pali się żywym ogień, który z czasem się zmniejsza i przygasa. Jeżeli chodzi o przygasanie, akurat w tej powieści ostatni akt był dość dobrze rozegrany aczkolwiek czasami miałam wrażenie, że chwilami wkradał się bałagan sytuacyjny. Ale to tylko moje spostrzeżenia, więc nie przywiązywałabym do nich szczególnej uwagi ;). Ode mnie 7/10.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z czystym sercem daję taką ocenę. Na koniec wątki trochę się plączą, ale są w miarę czytelne. Początek świetny. Dialogi z bohatera, przez sporą część książki czytałem głosem Dorocińskiego z prawdziwego Pitbulla. Polecam. Zabieram się za krew.