Wampir

Okładka książki Wampir Wojciech Chmielarz
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Wampir
Wojciech Chmielarz Wydawnictwo: Czarne Cykl: Detektyw Dawid Wolski (tom 1) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Detektyw Dawid Wolski (tom 1)
Ze Strachem
Czarne
2015-11-18
2015-11-18
literatura polska
Inne

Okładka książki Zimno, zimniej, zbrodnia Wojciech Chmielarz, Robert Ostaszewski, Anna Rozenberg, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Izabela Szolc, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej
Ocena 6,2
Zimno, zimniej... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 6,9
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...

Okładka książki Koma Wojciech Chmielarz, Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
Ocena 6,4
Koma Wojciech Chmielarz,...

Oficjalne recenzje i

Naprawdę zły detektyw!

Link do recenzji

1414 108 128

Książki autorstwa pana Chmielarza mają tę zaletę,że czyta się je w oka mgnieniu.A może jednak to lekka wada?Skoro jest to z reguły naprawdę przyjemna lektura i czasem zachciało by się po prostu troszkę więcej czasu tak spędzić... Ogólnie pierwsze spotkanie z całym tym Wolskim całkiem w porządku.Trochę taki grzeczny-niegrzeczny bohater. Sam jego twórca sprawia wrażenie dość sympatycznej osoby co w moim odczuciu dość przekłada się na jego sposób pisania.Chciało by się czasem żeby było bardziej ostro(?) bardziej polsko,bardziej realnie. Jak w motywie z czatem.Aż trudno uwierzyć ,że nikt tam nie bluzga,nie ciągnie,nie trolluje tak jak to w Polsce potrafią.Przecież zawsze się jakiś karaczan znajdzie.Prawo internetu.A szczerze,to słowa "bakanie" nie słyszałem dobre dwadzieścia lat(chociaż wiem,że wampir pisany był jakiś czas temu).I wiecie co? Absolutnie mi takie rzeczy nie przeszkadzają bo i tak dobrze pan Wojtek czaruje i dalej będę sięgać po jego pracę.Jest na do tym poziomie.To właśnie on przekonał mnie do kryminału choć z reguły omijałem szerokim łukiem.
Jedna tylko rzecz nie dawała mi spokoju...Skoro z dysku twardego Mateusza usunięto zdjęcia to czemu pierwszą reakcją nie było odzyskanie danych.Takie programy były już od dawna i nawet za darmo w przeciwieństwie do photoshopów...Ale nie czepiamy się.Wszystko to znaczenia wielkiego nie ma bo i tak zabieram się za następnego w kolejności detektywa gliwickiego bo wiem,że będzie ciekawie i przyjemnie.Pan Wojtek od dawna ma u mnie spory kredyt zaufania...

Dość ciekawy ale powiedziałabym, że lekki kryminał. Nic co wbija w fotel, lecz mimo wszystko chciało się wiedzieć co będzie dalej. Detektyw Dawid Wolski jest dość irytującą postacią, jednak chętnie zapoznam się z dalszymi jego przygodami. Można przeczytać.

1991

Książka kryminał z serii o komisarzu Wolskim, nie polubiłam postaci Pana komisarza może zmieni się to w kolejnych częściach...... zobaczymy. Fabuła łatwa i spójna, bardzo dobrze i szybko się czyta ....... czy był suspens ? Nie..... Jednak jest coś takiego w tej książce , że budzi sympatię i ochotę na kolejne częśći.

Długo Wampir Zombie i Wilkołak czekają na swoją kolej, głównie przez swoje tytuły. Fantasy nie jest moją ulubioną kategorią. Wizja że wampiry, wilkołaki i zombie będą hasały po kartach książek mocno mnie odstręczała. Okazuje się, że "Wampir" to zwykły kryminał zanurzony w zwykłym gliwickim półświatku, bez wampirzych wątków, co mocno zawyża ocenę. Uff, mogę sięgać po Zombie a potem nominowanego Wilkołaka.

Polecam, miłośnicy kryminałów połkną tę książkę.

Polecam, miłośnicy kryminałów połkną tę książkę.

Jaki powinien być prywatny detektyw? Bystry, solidny, pracowity, spostrzegawczy, niezawodny, wyposażony w najnowsze zdobycze techniki, czasem działający na pograniczu prawa, ale nie przekraczający cienkiej linii. Do tego profesjonalnie podchodzący do swoich zleceń i klientów. Taką mam w głowie wizję osób parających się tą profesją.
Tymczasem pan Chmielarz w „Wampirze” stworzył detektywa, który jest dokładnym zaprzeczeniem tego wszystkiego. Dawid Wolski to flejtuch, który nie grzeszy pracowitością, etykę zawodową ma za nic, bez mrugnięcia okiem kłamie i nagina prawo, niekiedy zwyczajnie je łamie, jeśli widzi w tym jakąś korzyść dla siebie, klientów traktuje jak dojne krowy i bardziej go interesuje ile jeszcze może z nich wyciągnąć, niż dobre wykonanie zlecenia. Jedyną jego zaletą jest chyba to, że jest uparty i kiedy coś nie daje mu spokoju, nie przestaje wokół sprawy krążyć. Tak właśnie jest z przypadkiem Mateusza Polaka- studenta, który skoczył z dachu gliwickiego wieżowca. Kiedy zrozpaczona matka nie chce uwierzyć w samobójstwo, zatrudnia Dawida Wolskiego, by prześwietlił ostatnie godziny życia jej syna i znalazł winnych jego śmierci. Nasz niesympatyczny i niezbyt ogarniający swoje własne życie detektyw chętnie rozpoczyna śledztwo, bo widzi w tym okazję do łatwego zarobienia paru stówek. Uznaje, że zarobi, a się nie narobi. Jednak z pozoru prosta sprawa zaczyna się lekko komplikować kiedy Dawid uświadamia sobie, że pewne szczegóły nie pasują do siebie. Analizując zebrane dane, rozmawiając z ludźmi i wyciągając od nich detale o Mateuszu, a przy okazji narażając się wszystkim wokół i nieraz zbierając niemałe cięgi rozwiązuje nie jedną, ale nawet dwie zagadki.
Przyznaję, że lubię styl pana Chmielarza i sposób w jaki opisuje rzeczywistość. Książka niby poważna, ale jednak lekka, dowcipna, z naturalnie wypadającymi dialogami. Przyznaję, że zaskoczyła mnie postać Wolskiego, bo jak napisałam wyżej spodziewałam się jakiegoś bardziej oczywistego (i nudnego) bohatera, tymczasem gliwicki detektyw to coś, czego chyba w literaturze jeszcze nie było. Z pewnością trudno do gościa zapałać sympatią, ale o jego przygodach bardzo fajnie się czyta :)

Tymczasem pan Chmielarz w „Wampirze”...

32/52/2022

32/52/2022

Historia robi się ciekawa od połowy. Do głównego bohatera nie czułem sympatii, wręcz przeciwnie- taki flejtuch z przebłyskami szczęścia. Ogólnie książka jest ok.

Lubie Pana Chmielarza ale to była chyba jego najsłabsza pozycja jaka do tej pory czytalam, nie było tam achów i ochów a głowny bohater działał mi na nerwy

Super seria!

Super seria!