Okładka książki Od Swarożyca do Świętowita. Przemiany religii Słowian nadbałtyckich w X - XII wieku Stanisław Rosik
Stanisław Rosik Wydawnictwo: Instytut Archeologii i Etnologii PAN historia
historia
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
2023-12-20
2023-12-20

Okładka książki Hortus Mediaevalis. Studia ofiarowane Profesorowi Wojciechowi Fałkowskiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Paweł Derecki, Wiesław Długokęcki, Tomasz Jasiński, Mirosław Nagielski, Andrzej Pleszczyński, Andrzej Radzimiński, Stanisław Rosik
Hortus Mediaev... Paweł Derecki, Wies...
Okładka książki Slavia Antiqua, Tom LX, 2019 Felix Biermann, Mateusz Bogucki, Grzegorz Domański, Marek Franciszek Jagodziński, Andrzej Janowski, Maciej Kaczmarek, Michał Kara, Andreas Kieseler, Hanna Kocka-Krenz, Andrzej Krzyszowski, Kacper Martyka, Andrzej Michałowski, Stanisław Rosik, Joanna Sawicka, Andrzej Sikorski, Błażej Stanisławski, Stanisław Suchodolski, Milena Teska, Sławomir Wadyl, Kinga Zamelska-Monczak
Slavia Antiqua... Felix Biermann, Mat...
Okładka książki Przegląd Humanistyczny, Tom 53 (2009),Nr 4 (415) Anna Boguska, Peter Burke, Roman Chymkowski, Ivan Colović, Nicole Dołowy-Rybińska, Aleksandra Geller, Zuzanna Grębecka, Agnieszka Karpowicz, Małgorzata Litwinowicz-Droździel, Marcin Napiórkowski, Hanna Obiała, Dorota Piekarska-Winkler, Stanisław Rosik, Zbigniew Wałaszewski, Marta Zimniak-Hałajko, Paweł Żmudzki
Przegląd Human... Anna Boguska, Peter...

Mamy przed sobą książkę naukową wydaną przez PAN. Wyszła pod koniec zeszłego roku i prawdę mówiąc, stanowiła niemałą sensację w moim otoczeniu, szczególnie że 2023 obfitował głównie w beletrystykę, więc nie mogłam się doczekać, aż trafi w moje ręce. Pozycja skupia się na badaniach wierzeń Słowian nad Bałtykiem w X-XII wieku, jak zresztą wskazuje podtytuł. Jest przy tym bardzo pobudzająca intelektualnie i inspirująca. Powiem szczerze, że dawno nie czytałam takiej radości podczas lektury. Na nowo goreje we mnie twórcza iskierka.
Publikacja zawiera nieco kontrowersyjnych antytez i przyjmuje istnienie bóstw plemiennych, szczególnie wśród Słowian połabskich. Opisuje kult na ziemiach południowych, między innymi na Rugii, Wolinie, u Luciców i w Szczecinie.
Rosik przywołuje też nowe, ciekawe tezy. Między innymi mocno promuje pogląd tzw. bogów-patronów plemiennych. Godne uwagi jest też twierdzenie, iż zaawansowana antropomorfizacja wizerunków bóstw Słowian nadbałtyckich szła ramię w ramię z rozwojem teokratyzmu, w ramach którego rozwijał się kult boskich opiekunów plemienia na zasadzie mistycznego władcy, podejmującego ważne decyzje o jego przyszłości poprzez działania, a w szczególności wróżby wyznaczonych kapłanów.
Mimo podjętych studiów uniwersyteckich Autor ma jednak pewne problemy na tle religioznawczym, lecz te kwestie pozostawiam tęższym głowom. Książka polemizuje również z najnowszą publikacją Słupeckiego. Twierdzi, że w rogu wróżebnym Świętowita znajdowało się nie wino liturgiczne, a miód, wracając do pierwotnej koncepcji sprawowania kultu słowiańskiego.
Książka zawiera rozległy spis tłumaczeń oraz nie miej obszerną bibliografię.
Słowem podsumowania publikacja wprowadza nowe, świeże spojrzenie na dyskusję dotyczącą wierzeń Słowian nadbałtyckich.

• 🎥 Biograficzne, historyczne, na faktach, reportaż
  • 51c 2023