Nomen omen

Okładka książki Nomen omen Marta Kisiel
Okładka książki Nomen omen
Marta Kisiel Wydawnictwo: Wydawnictwo Mięta Cykl: Cykl wrocławski (tom 2) fantasy, science fiction
Cykl wrocławski (tom 2)
Wydawnictwo Mięta
2022-10-05
2014-02-05
urban fantasy fantasy

Smuteczek, bo chciałam, żeby mi się podobało :( Sama fabuła ok, ale były momenty, że byłam skonfundowana, bo nie wiedziałam czy czytam komedię czy już dramat. I bez wchodzenia w szczegóły, które mogłyby zdradzić treść książki, nie podobało mi się moralizowanie.

Gdyby podzielić tą książkę na elementy składowe dostalibyśmy coś co wydawałoby się bardzo ciekawe. Dobrze rozwinięty wątek starszych pań, które przeżyły wojnę. Dużo tajemnic i niedopowiedzianych spraw - rodzinnych, historycznych i magicznych. Ciekawi bohaterowie. Ale to wszystko jakoś nie do końca chce się kleić. Jest w porządku, ale czegoś tu brakuje. Kocham humor Maty Kisiel z “Dożywocia”, ale ten tutaj nie do końca do mnie przemawia. Dużo tu sprzeczności. Postacie są trochę zbyt przerysowane w stosunku do realistycznego świata. Historia niby jest lekka i śmieszna, ale przeplatana wspomnieniami związanymi z wojną i traumami - tyczy się to całej fabuły jak i konstrukcji książki: kontrast między główną akcją i zakończeniem.

Generalnie jest w porządku, ale brakuje mi tu “tego czegoś”.

Protestuję! Jak można pisać o "osikanym" kołku na trupy? Ludzie w tramwaju patrzą na ciebie podejrzliwie, kiedy nagle parskasz śmiechem.
Lekka, przyjemna lektura doskonała dla relaksu. Nieco nudnawa z początku, ale rozkręca się i wciąga. Do tego troszkę historii Wrocławia, to zawsze cenne.

Niezbyt odkrywcze, ale rozrywkowe, i zawsze miło poczytać o Wrocławiu. Do polecenia jako miła, acz niewybitna lektura.

Trudno jest dotrwać do końca...płascy bohaterowie, przewidywalna fabuła, język prymitywny. Jestem na nie.

Miałam nadzieję, że podobnie jak pierwsza część będzie to taka miła i sympatyczna książka a jest dość ciężka. Taka niewiadomo po co. Ani bawi ani daje wiedzę. Sama nie wiem jaką intencje miała autorka.

Bardzo polubiłam błyskotliwy i zabawny styl pisania Marty Kisiel. Określenia, takie jak to, że biała farba ma „podobne tendencje emigracyjne”, co tynk odpadający ze ściany, sprawiają, że styl autorki wyróżnia się w mojej głowie na tle innych. Początek historii jest trochę przeciągnięty, dopiero od mniej więcej połowy akcja nabiera tempa. Niektóre rzeczy nie zostały wyjaśnione, na przykład dlaczego na Adama, brata Salki, mówi się Niedaś. Nie jest to pozycja wybitna, która zapadnie mi w pamięć na długo, ale dobrze się bawiłam czytając tę książkę i myślę, że takie było jej zadanie. Będzie bardzo dobra dla osób, które chcą sobie poprawić humor, a jednocześnie poczuć lekki dreszczyk.

Z początku zwykła obyczajówka przeradza się w wartką przygodówkę z elementami fantasy. Świetnie napisana i wykreowana. Zdecydowanie polecam

Może być. (Ale Dożywocie zdecydowanie lepsze)

Może być. (Ale Dożywocie zdecydowanie lepsze)

Niezła

Niezła