Mumia

Okładka książki Mumia Paweł Leśniak
Okładka książki Mumia
Paweł Leśniak Wydawnictwo: Wydawnictwo Nocą Cykl: Mumia (tom 1) fantasy, science fiction
Mumia (tom 1)
Wydawnictwo Nocą
2022-02-23
2022-02-23

Książka, która przeniesie Cię w starożytny świat Egiptu. Historia, którą warto przeczytać.

Skąd te dobre oceny? xD
Książka nudna i nudna.
- wiedzy o Egipcie bardzo mało
- od połowy książki sceny walki po prostu przewijałem (i to co chwilę gdy bohaterom udawało się w ostatniej chwili (i tak kilka razy w scenie xD))

Czytając tę książkę po raz pierwszy poczułem się, że byłbym w stanie napisać lepszą. Za co osobiście chciałbym podziękować autorowi.

Aż specjalnie założyłem konto, żeby wyrazić swoje zniesmaczenie tym, jakie to ma opinie i oceny xd

Mam nadzieję, że moja opinia uchroni kogoś przed stratą czasu. Szczególnie, jeśli skusiła Was Starożytnym Egiptem. Nie męcz się, jest wiele innych, lepszych pozycji.

Jeśli chcesz sobie poczytać książkę ot tak z nudów - ta się nawet nada.

Skąd te dobre oceny? xD
Książka nudna i nudna.
- wiedzy o Egipcie bardzo mało

Aż specjalnie...

Bardzo lubię jak ktoś, kto od siebie nie dał nic. Nie napisał dwóch stron tekstu, a poucza ludzi o ich talencie lub jego braku. Piszę ten tekst w ramach protestu i zwróceniu się do innych czytelników książek. Rozumiem, że książki mogą się podobać lub nie. Jednak czy to znaczy, że jak tekst mi się nie podoba mam pisać na forach o nim jak o zupełnym beztalenciu ? Bo temu komuś się nie podoba ? Osoba mająca zapędy pisarskie i zaczynająca dopiero co pokazać swoje "dzieło" ogólnodostępnie, dostaje po głowie obuchem i dowiaduje się, że jest do niczego. Bo tak pisze jedna osoba dająca sobie prawo do takiej opinii. Osoba, która w ten sposób ogłasza się wieszczem i wyrocznią, co ma się podobać a co nie. Aby zaistnieć ze swoim blogiem i samemu zaistnieć medialnie opluwa innych coś tworzących. To jest po prostu hejtowanie i nic nie zmieni to, że co jakiś czas napisze się pochlebną recenzję. Dla czytających i pochwalających takie osoby rada. Miejcie swoje zdanie. Zapytajcie siebie, czy może ta osoba czasem nie robi tego, bo ktoś nie chciał się dołożyć do jej zysku. Pochlebna recenzja też kosztuje. Znalazłam teksty pani od "Chłostam Polską Grozę" i do każdej książki, do której dodała ta wyrocznia swój tekst, dodaję moją opinię oraz zawyżająca punktację, aby wesprzeć prawdziwych twórców, a nie hejterów.

Powracam do starożytnego Egiptu. Przed Wami dwie części książki #mumia .
Jestem miłośnikiem Egiptu, byłam, widziałam. No i zakochałam się.
Książka wciągającą, dla osób, które fascynują się Egiptem, byli, lubią. Dla takich osób jak ja. ♥️
Choć polecam również tym, którzy nie znają. Ta lektura gwarantuje podróż w czasie i "przestrzeni". Warto.

Mose, po tragicznej śmierci rodziców, poprzysięga zemstę. Zabije Faraona za krzywdy, które zaznał.
Miłość, zdrady, śmierć. A także bogowie i bóstwa no i tajemnicza mumia. Starożytne języki, moce. Dużo się dzieje, jest szybko i emocjonująco.
Nutka tajemniczości, postrachu, walka, przemiana, starożytne języki.

Książka wciąga jak ten piasek na pustyni. Pochłania 😜

Wyobraźnia autora przechodzi ludzkie pojęcie. Czytałam dużo książek fantasy, ale te napisane ręką #pawełleśniak
są po prostu genialne. Tak potrafi wprowadzić człowieka w ten świat, że już nie wiadomo co jest fikcją a co prawdą. Dla mnie ta pozycja jest odzwierciedleniem zamierzchłych czasów, powrotem do starożytności. Do takiego Egiptu jaki zawsze się interesowałam.

Polecam 💪💪💪

Powracam do starożytnego Egiptu. Przed Wami dwie części książki #mumia .
Jestem miłośnikiem Egiptu, byłam, widziałam. No i zakochałam się.

Mose, po tragicznej śmierci...

Jeśli fascynuje Was starożytny Egipt, to dzięki powieści Pawła Leśniaka „Mumia” przeniesiecie się w ten odległy czas towarzysząc wchodzącemu w dorosłość Mose. Chłopak ma własne marzenia, wizję przyszłości i ukochaną, jednak przekreśla je morderstwo jego przybranych rodziców i chęć zemsty, którą zaprzysięga faraonowi. Od tego momentu zrobi wszystko, by zbliżyć się do władcy i spełnić złożoną sobie i rodzicom obietnicę. Dokąd zawiedzie go ścieżka nienawiści?

Przyznam, że bardzo wypatrywałam w tej powieści nadejścia tytułowej mumii i ta chwila jest niczym linia dzieląca tę historię. I choć może się wydawać, że akcja rozkręca się powoli, to przerażenie mieszkańców Egiptu oczekujących zwiastującego zagładę nadejścia mumii odczuwałam na równi z nimi. Druga część obfitująca w krwawe walki i siejące śmierć plagi za to zdecydowanie przyspiesza i trzyma w napięciu już do końca.

Zastanawiałam się, czy powieść skręci bardziej ku fantastyce, czy ku grozie, ale oba te gatunki przenikają się tworząc niepowtarzalny klimat. Sporo tu mroku czającego się nie tylko w zwojach bandaży oplatających ciało mumii, ale również wynikającego z żądzy władzy i ingerencji bogów manipulujących innymi w imię własnych celów. Dość istotny wątek romantyczny ocieplający atmosferę ma również olbrzymi wpływ na następujące wydarzenia, bo w imię miłości człowiek jest zdolny do wszystkiego, a co dopiero mumia.

Autorowi udało się stworzyć świat, który niepokoi, intryguje i czasem przeraża. Świat, który przenosząc nas tysiące lat wstecz, emocje, motywy i działania bohaterów czyni tak podobnym tym współczesnym, że można się w nich zatracić. Mnie ta historia pochłonęła niczym gorące piaski pustyni wciągające w swe otchłanie mumię, dlatego nie mogłam sobie odmówić lektury drugiej części „Mumia. Morze piasku”, która swoją premierę miała 25 października.

Jedyne słowo opisujące trafnie tę książkę to NIECHLUJSTWO.
Niechlujny scenariusz, niechlujny język i niechlujna korekta (masa błędów logicznych, gramatycznych, interpunkcyjnych i ortograficznych).
Jedyne co skłoniło mnie do przeczytania książki do końca, to ciekawość co jeszcze można złego zrobić z literaturą.
Jeden z najlepszych kwiatków w książce to pisanie, iż egipscy żołnierze strzelając z łuku naciągali ŻYŁKĘ!
To na pewno moje pierwsze i ostatnie spotkanie z tym autorem.

Jedyne słowo opisujące trafnie tę książkę to NIECHLUJSTWO.
Jeden z najlepszych kwiatków w książce to pisanie, iż egipscy...

Trochę mam wrażenie, że czytałam o niczym. Wydaje się, że historia ma fantastyczny klimat (mówię tu z perspektywy osoby która ma zerowe pojęcie o starożytnym Egipcie),ale on sam nie sprawia, że ta książka staje się czymś więcej niż jest. A jest kalką chyba każdego znanego filmu o mumii, chwilami miałam wręcz przed oczami konkretne z nich sceny. Nie lubię czegoś takiego, cenię kreatywność. Cała historia jest też nierówna, wprowadzenie ciągnęło się wieki, a i tak było tym fajniejszym etapem. Druga część, ta gdy Mose (główny bohater) dorasta w zemście, przemknęła w sekundę. Ostatni etap z kolei znów się ciągnął i ponownie było to o niczym i musiałam niektóre fragmenty czytać parę razy żeby zrozumieć co się dzieje. Niedorzeczne fiku miku z mumią przemilczę, nie zasługuje to na komentarz. Rozwiązanie tego bałaganu było… w porządku, choć klocki bardzo szybko wskakują na miejsce i miałam myśl, że mogło zostać rozwiązane lepiej i wcale nie trzeba było tak kombinować. Myślę, że może mieć to swoich fanów, bo sam temat Egiptu jest czymś nowym w polskim światku (dopóki Mróz nie dorwie się do tematu).

Nie trafiła do mnie zupełnie. Wynudziłam się. Dobrnięcie do jej końca stanowiło dla mnie wyzwanie.

Książkę oceniam na pięć. Niestety dużo jej brakuje by czytać ją z przyjemnością i zaciekawieniem. Mniej więcej połowa dłużyła się i ciągnęła jak flaki z olejem. Gdy bohater został mumią, akcja trochę ruszyła. Podobało mi wkręcenie w akcję mitologii egipskiej. Niemniej opisy motywacji bohatera i innych współwystępujących są tak nieskładnie napisane, że odnoszę po przeczytaniu książki wrażenie chaosu. Nie wiem kto z kim i po co. Dodatkowo gramatyka w książce niesłychanie myląca. Zaimki nie odpowiadają formie czasownika i odwrotnie. Wiele razy raziły mnie błędy gramatyczne. Nie wiem co o tym sądzić. Czy możliwe jest obecnie wydanie książki tak niepoprawnej gramatycznie? Moje odczucia po przeczytaniu są bardzo mieszane. Sam pomysł napisania książki z Egiptem w tle wydaje mi się bardzo fajny. Okładka też jest zrobiona na medal. Natomiast do sięgnięcia po inne książki tego autora "Mumia" mnie nie zachęciła.

Niestety nie zachwyciła. Na plusy: czyta się całkiem płynnie, sporo akcji i walki ale wszystko wydaje się chaotyczne i niepoukładane. Bardzo ciekawy i odważny pomysł na powieść ale jakby przerósł możliwości autora.

• Horror

Paweł Leśniak Mumia Zobacz więcej