Wina wina

Okładka książki Wina wina Małgorzata Starosta
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wina wina
Małgorzata Starosta Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Agata Śródka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Agata Śródka (tom 1)
W.A.B.
2021-09-01
2021-09-01

Wyróżniona opinia i

Wina wina

przeczytanych książek 1995 napisanych opinii 1687

Książka z daleka trąci inspiracją Joanną Chmielewską (szczególnie "Wszystko czerwone" i "Wszyscy jesteśmy podejrzani"). Nie ma co liczyć na realia pracy śledczej, jest raczej dochodzenie w stylu starych, klasycznych kryminałów, gdzie prokurator w gronie podejrzanych snuje swoją wersję wydarzeń. Jest tu zdecydowanie za dużo postaci przedstawionych od razu ale po łebkach - poza kilkoma sztukami wszyscy zlewają się w jednolite tło. Poczucie humoru autorki do mnie nie trafiło ale to już kwestia gustu - co kto lubi.

Książka na jeden wieczór. Może mnie nie zachwyciła, ale przecztałam ją z przyjemnością.

Dawno się tak nie ubawiłam :) trudno mi było opanować radosne reakcje w miejscach publicznych. Super pozytywna książka, o ile można tak powiedzieć o historii kryminalnej z wielokrotną zbrodnią. Wyraziste postaci, szybka akcja i niesamowite poczucie humoru. Na rozluźnienie, relaks, dla zabawy, dla przyjemności - polecam.

#malgorzatastarosta #winawina #komediakryminalna #stękamdokażdejksiążki #recenzjatygodnia33
Dopadło mnie choróbsko i na poprawę humoru sięgnęłam po książkę M.Statosty ,,Wina wina "
Przyznam się że to pierwsze moje spotkanie z tą autorką ale napewno nie ostatnie
Główną bohaterką książki jest celebrytka, restauratorka i jurorka Agata Śródka
U ludzi wzbudza ona jednak mieszane uczucia jedni ją uwielbiają inni wręcz nienawidzą.
Ponieważ jest to kryminał musi też być trup w tym przypadku są to cztery trupy, a że jest to komedia to jeden trup nie jest trupem prawdziwym a tylko ciastem dyniowy.
Agata po rozwodzie kupuje dworek w którym ma zamiar otworzyć hotel i restaurację.
W skrytości ducha marzy się jej jednak jeszcze winnica i wyrób własnego wina. Ponieważ nie ma o tym bladego pojęcia chętnie przyjmuje zaproszenie na weekend w winiarni od lokalnego ,, barona winiarstwa" Barnaby Miszczuka. Wśród gości jest między innymi leciwa dama, eks-mąż i jego nowa żona .
I tu zaczyna się jazda bez trzymanki.
Pierwszą ofiarą jest właśnie były mąż Agaty a ona sama automatycznie staje się podejrzaną. Bohaterka jednak jest całkowicie pochłonięta szpiegowaniem na winnicy. A później to już leci automatycznie....wino, trup, dobre jedzenie wino, trup ...wino ....skołowany policjant.
Fabuła była przewidywalna ale zupełnie mi to nie przeszkadzało
Szybka i lekka akcja, świetne dialogi, humor pełen sarkazmu sprawiły że się świetnie ubawiłam a może to wina wina? Chociaż ja pić na ten moment nie mogę ( antybiotyk)
Książkę polecam miłośnikom Chmielewskiej i C.M Beaton.

Główną bohaterką książki jest celebrytka, restauratorka i jurorka Agata Śródka
U ludzi wzbudza ona jednak...

Bardzo lubię komedie kryminalne, ale rozczarowałam się tą książką. Zabrakło mi w niej... właściwie wszystkiego: lepszego humoru, ciekawiej napisanych postaci, wciągającej akcji, polotu. W sumie to czytając nudziłam się.
Wypożyczyłam z biblioteki od razu dwie pierwsze części tego cyklu, ale część drugą zwróciłam już bez czytania.
Zdecydowanie wolę pozycje Matyszczak, Rudnickiej czy Kisiel.

Zdecydowanie wolę pozycje Matyszczak,...

Fajnie się bawiłam przy tej książce.
Ciekawi bohaterowie (chociaż na początku zostało ich wprowadzonych za dużo i za szybko, przez co mieszają się imiona z ich "posadami"),śmieszne sytuacje i morderstwa - przepis na idealną komedię kryminalną.
Agata Śródka niesamowicie mnie irytowała, co dodawało tylko dreszczyku do książki, bo była też kobietą, którą jak nigdy bym nie mogła być, nawet sobie nie wyobrażałam, więc kompletnie nie wiedziałam, jak się zaraz zachowa, albo co zrobi :D
Fajna zabawa na relaks, jak z każdą książką tej autorki

Fajnie się bawiłam przy tej książce.

Przesłuchane w audiobooku.
Ciekawa, zabawna, miło się słuchało. Przypuszczałam kto jest winny (hehe),niemniej nie zepsuło mi to zabawy :)

Przesłuchane w audiobooku.

Miało być świetnie , a nie jest.
Po stronie faktów świetnych :
- ciekawie wymyślona główna postać : mała kobietka , niezwykle energiczna , pod pięćdziesiątkę , atrakcyjna.
- akcja dzieje się w wielkopolskiej winnicy [ modne polskie wina - sama wyszukuję ]
Mniej świetne jest to , że nic tu się kupy nie trzyma . Rozumiem , że nie wszystkim zależy na logice - liczą się emocje i atmosfera , ale oprócz tego treść powinna być jednak w miarę wiarygodna.
- jak to się dzieje , że morderca za pierwszym podejściem trafia na skrytkę , której wielu ludzi szukało bezskutecznie przez 300 lat ? brak wyjaśnienia
- dlaczego rozwala ścianę kiedy w budynku zaczyna działać hotel zamiast miesiąc wcześniej kiedy trwał remont i dodatkowa dziura być może nawet nie zostalaby zauważona ? brak wyjaśnienia
- nie wiadomo czy znalazł to czego szukał , dlaczego więc morduje osobę , która się o poszukiwaniach dowiedziała, zwłaszcza , że mają wspólne interesy. Lepiej odpowiadać za morderstwo niż za włamanie ?
- co to za przestępca przygłup , ktory dowód morderstwa , w postaci do niczego nie potrzebnego mu fragmentu kartki , zostawia w swoim pokoju zamiast go zniszczyć ?
- dlaczego morderca , po stwierdzeniu , że zabił nie tę osobę , o którą mu chodziło , zamiast naprawić swój błąd rzuca się w ramiona niedoszłej ofiary ? Przecież wcześniej był taki zdesperowany .
- dlaczego Agata , ze swoim wybuchowym temperamentem wytrzymała kilkadziesiąt lat z mężem który ją notorycznie zdradzał , a w dodatku był nieudacznikiem na jej utrzymaniu ?
- dlaczego żołanierz Legii Cudzoziemskiej był zmuszony zostać księdzem ? brak wyjaśnienia
- dlaczego taki człowiek ma najsłabszą kondycję ze wszystkich obecnych " zgiął się w pół i ledwo łapał oddech " kiedy inni , w tym starsze kobiety stali spokojnie .
- dlaczego prokurator , który spędził noc w domu , w którym w tym czasie popelniono morderstwo nie został odsunięty od sprawy - przecież mógł być potencjalnym sprawcą . Zabawnie byłoby obserowwać jak usiłuje rozwiązać sprawę przed swoim następcą.
- dlaczego nikt z personelu nie jest podejrzany , chociaż wyglada na to , że część z nich nocuje w budynku , a przynajmniej miała możliwość dokonania morderstw?
Cieszę się ,że tym razem kupiłam tylko pierwszą książkę z serii bo jeśli następne są tak denerwująco pozbawione logiki - to dziękuję - nie.

Miało być świetnie , a nie jest.
Po stronie faktów świetnych :

Zabawna próba połączenia Chmielewskiej z Christie.

Fajnie się czyta, idealna pozycja na oderwanie się i odetchnięcie od „cięższych” kalibrów.

Autorka jest dowcipna, sprawnie posługuje się kolokwializmami i nowomodnym żargonem, chociaż niektóre wejścia i odzywy kojarzę z dawnych, dobrych czasów Bakalarskiej. Niektórym może to działać na nerwy. Ja się ubawiłam i siłą rozbiegu sięgnęłam po część drugą serii.
Polecam zostać przy pierwszej 😊

Zabawna próba połączenia Chmielewskiej z Christie.

Nie jest to może Chmielewska, ale książka całkiem zabawna.

Nie jest to może Chmielewska, ale książka całkiem zabawna.

• Audiobooki