Wiatr

2021-09-15

Wyróżniona opinia i

Wiatr

przeczytanych książek 2520 napisanych opinii 731

Jakoś ciężko przez nią brnęłam...

Jakoś ciężko przez nią brnęłam...

Gdyby nie bardzo dobry warsztat pisarski to byłoby bardzo źle, a tak to nawet dało się przeczytać. Tylko po co??? Książka nie wiadomo o czym tak naprawdę, może jestem mało rozgarnięta :-) ale nie rozumiem o co chodzi w tej książce, a już zakończenie jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe.
Próbowałam kombinować, o schizofrenii bohaterów, ale nie, to nie to. Nie mój klimat.

Brak słów...

Brak słów...

Para turystów ginie pod lawiną w Tatrach. Ich śmierć pokrywa się z zaginięciem jednego z obrazów namalowanego przez znaną i cenioną malarkę Agnieszkę Markowską - ofiarę lawiny. Główny bohater - Wawrzyniec jest przekonany, że za tragiczną śmiercią zakopiańskiej pary stoi coś więcej niż zwykły przypadek. Na własną rękę próbuje rozwikłać tę zagadkę.
"Wiatr" to książka o intrygującym zimowym klimacie przesyconym kulturą podhalańską i specyfiką górskich terenów. Jest to całkiem dobra powieść na zimowe wieczory.
Dużym atutem tej książki jest dla mnie motyw zaginionego obrazu. Bardzo cenię sobie nawiązania do sztuk wizualnych przemycone do książek kryminalnych.
Akcja mknie dość powoli jak na powieść kryminalną czy nawet thriller. Choć z drugiej strony takie tempo pasuje do miejsca, w jakim osadzono akcję i ma to swój urok, dlatego nie mogę uznać tego aspektu za wadę.
Z pewnością ten tytuł nie należy do najlepszych książek Igora Brejdyganta, jednak nie oznacza to, że nie jest wart przeczytania. Osobiście doceniam pomysł autora na tę fabułę i nie żałuję czasu spędzonego z tą książką.

"Wiatr" to książka o...

Liczyłam na ciekawy kryminał a cały czas miałam poczucie błądzenia w surrealistycznym śnie pijaka.

Ciężko mi ocenić tę książkę, ponieważ nie jestem w stanie stwierdzić o co dokładnie chodziło autorowi na samym końcu. Przyznam natomiast, że książkę czytało się dobrze, fajna dynamika, połączenia i zagadki potrafiły wciągnąć. Był duży potencjał, może gdyby zakończenie było trochę bardziej rozwinięte to potencjał ten byłby lepiej wykorzystany

Początek zapowiadał się obiecująco, ale zakończenie bardzo rozczarowuje. Jest sporo nieścisłości, niektóre sytuacje wydają się mało realistyczne, a wprowadzanie dziwnych postaci bez większego sensu (jak staruszka w PKS). Ogólnie był potencjał, ale przez zakończenie które jest abstrakcyjne nie uznaje tego za coś do czego byłoby warto kiedyś wrócić.

Ależ to było słabe. Zakładając, że nie zrozumiałam zamysłu autora i że nie umiem tam znaleźć sensownego wytłumaczenia, które może jest (chociaż nie wydaje mi się),to napiszę co mi się tam nie podobało. Jest strasznie dużo nieścisłości, nie wiem czy to był zabieg celowy, bo skoro zakończenie było takie jakie było, to może te nieścisłości powinny tam być? Już sama nie wiem. Piszę tak, bo słyszałam świetne opinie na temat tego autora i aż dziwne mi się wydaję, że jest tam tyle błędów...kilka przykładów: na jednej stronie Monika mówi, że ją kochała, po czym za kilka stron, ogłasza, że nie kochała, Wawrzyniec nie zwraca na to uwagi; podobno TOPR złożył zamówienie na obraz pół roku temu, po czym za parę stron, robi się z tego dwa lata; jeszcze parę by się znalazło. Jakieś głupie wątki typu, że starszego księdza wysyłają na misję do Iraku, ta starsza góralka, którą bohater spotyka, ogólnie obraz Zakopanego i jego mieszkańców bardzo tendencyjny. No i autobus typu PKS dojeżdżający do Wodogrzmotów Mickiewicza. Może nie znam dobrze Zakopanego, okolic, szczytów, ale z tego co pamiętam to do Wodogrzmotów idzie się pieszo. No i każdy mieszkaniec jest chyba ogorzały;).
Moje odczucia są na nie. Nie polecam.

Moim zdaniem, niestety nudna. Tak zwyczajnie. Początek czytałem potem resztę przekartkowałem. Nic mnie nie wciągało.
Zakończenie?!
Czytelniku, odpowiedz sam sobie.

Zakończenie?!
Czytelniku, odpowiedz sam sobie.

Nie wiem.. po prostu nie wiem. Czytanie tego to męka, poddaje się! Nie dla mnie

Nie wiem.. po prostu nie wiem. Czytanie tego to męka, poddaje się! Nie dla mnie