Aru Shah i złote miasto

Okładka książki Aru Shah i złote miasto Roshani Chokshi
Okładka książki Aru Shah i złote miasto
Roshani Chokshi Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Pandava Quartet (tom 4) Seria: Rick Riordan przedstawia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2021-06-22
2021-06-22
Marta Duda-Gryc
Mitologia mitologia hinduska Aru Shah

Czwarty tom jest zaskakujący - nawet jeśli niektórych rzeczy łatwo się czytelnikowi domyślić, to jednak mimo wszystko utrzymuje zainteresowanie i nie zniechęca, wciąż pozostając niezmiernie ciekawym. Przede wszystkim, trzyma też poziom poprzednich.

Bohaterowie dorastają i rozwijają się, a poprzez towarzyszenie im i patrzenie na ten ich rozwój, człowiek się robi sentymentalny. To naprawdę przyjemne uczucie patrzeć na to, jakimi ludźmi staje się grupka sympatycznych nastolatków, bo dzieciakami już główni bohaterowie nie są. Wraz z dorastaniem pojawia się w życiu bohaterów, szczególnie Aru, bo to jej perspektywa jest dominującą, zarówno przyjemność, jak i cienie. Dziecięcy świat staje się nieco mroczniejszy, nie tylko za sprawą Śpiącego, ale także odkrywania prawdy o życiu. Bardzo to naturalne, uważam, że to świetnie poprowadzony rozwój. W tym tomie mamy dużo mroku, który narasta w Aru, co jest naprawdę dobrym posunięciem. Tak naprawdę przecież nic nie jest czarno-białe, nawet jeśli nasza bohaterka dopiero to odkrywa.

Świetna seria dla starszych i młodszych czytelników!

Z tomu na tom jest coraz lepiej. Fabuła rozkręca się w najlepsze, poznajemy nowych bohaterów (na przykład osobowości z mitologii hinduskiej) a Aru i Mini są stopniowo coraz bardziej sympatyczne. Chyba to sprawiło doświadczenie związane z ich przygodami. Tom ten otwiera finał jaki poznamy już w ostatnim już tomie. Jeżeli spodobały wam się poprzednie przygody Ziemniaków, to polecam od razu zacząć czytać. Zaraz przeczytam finał, jestem ciekawa jak zakończy się przygoda Aru Shah i jej przyjaciół

2052

4.5 ⭐

Moje serce spuchło z dumy przy ostatnich słowach.

Matko, ile tu się dzieje! Ile dobrego, ile złego, ile zaskakującego. Zaczynając tą serie nie miałam pojęcia, że przejdę przez taki rollercoaster emocji. Z każdym tomem podoba mi się coraz bardziej. Z każdym tomem młodzi Pandawowie są coraz dojrzalsi, przechodzą przemianę, kocham ich coraz mocniej. Absolutnie nie jestem gotowa, żeby zakończyć tą przygodę, ale wiem, że potrzebuję więcej takich książek.

4.5 ⭐

Moje serce spuchło z dumy przy ostatnich słowach.

Znacie takie serie książkowe, w których pierwszy tom był średni, ale każdy kolejny coraz lepszy? W których bohaterowie stają się Waszymi ulubieńcami, pomimo niezbyt dobrych początków znajomości? 😏

Właśnie takim cyklem mogą być Kroniki Pandawów. I nie macie pojęcia jak bardzo się cieszę, że po przeczytaniu pierwszego tomu, który był zaledwie dobry, sięgnęłam po kolejne części.

Co czeka naszych bohaterów w czwartej części? Co by tu napisać, by nie spojlerować poprzednich tomów 🤔 Może napiszę tak zagadkowo: nowa siostra, nowa przepowiednia, zdrada i wątpliwości, złote miasto i mnóstwo prób, w których stawką jest zdobycie broni do walki ze Śpiącym, no i delikatny wątek miłosny 🥰 I to Wam musi wystarczyć 😏😁

Ogromnie zżyłam się z Aru Shah i jej przyjaciółmi. To chyba w dużej mierze zasługa dobrze wykreowanych charakterów postaci i tego, co ich ukształtowało. Wzajemne relacje, a także łącząca ich więź jest doskonale ukazana.
Ogromnym plusem jest też oczywiście baśniowość mitologii indyjskiej i tego, w jaki sposób została przedstawiona. Mnogość dewów i asurów może co prawda przeprawić o zawrót głowy, ale na szczęście akcja skupia się na zaledwie kilku 😊

Co mogę dodać na sam koniec? Czytajcie!! Polecam gorąco i już nie mogę doczekać się kolejnego, ostatniego tomu

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Indie, to kraj, który mnie fascynuje i intryguje od kilku dobrych lat, a będąc dokładnym od dziesięciu. Moja miłość do tego egzotycznego kraju zaczęła się z seansem pierwszego filmu Bollywood. Od tamtej pory jestem bardzo ciekawa wszystkiego co związane z Indiami, z ich kulturą, wierzeniami, mitologią. Dlatego od dawna chciałam przeczytać serię Kroniki Pandawów. Tematyka indyjska była jednym z powodów, dla których moje serce postawiło na powieści o Aru Shah Roshani Chokshi i nie zawiodło się, choć miałam okazję czytać tylko ten tom, ale wiem na pewno, że z wielką przyjemnością sięgnę po poprzednie tomy i po ostatni, na który czekam niecierpliwie. Drugim powodem sięgnięcia po twórczość Roshani Chokshi był fakt, że tę serię poleca nie kto inny, jak sam Rick Riordan, którego książki o Percym Jacksonie uwielbiam !

W czwartym tomie Aru Shah będzie musiała zweryfikować to komu może zaufać, bowiem po ostatnich wydarzeniach w czasie których zawiodła się na wszystkich dorosłych, których kochała, czuje jedynie żal, gniew i złość. Dręczą ją wątpliwości, czy walka po stronie dewów jest właściwą decyzją. Bogowie nie mówią prawdy i ciągle wystawiają ją i jej przyjaciół na próby. Tak jak władca Lanki, Złotego Miasta, Kubera, który obiecuje wesprzeć Pandawów w walce z armią Śpiącego, jeśli ci przejdą pomyślnie trzy próby.

W tej części Aru niespodziewanie pozna także drugą córkę Śpiącego, Karę, która jako jedyna może pomóc jej w ucieczce z kryjówki ich ojca i powrocie do domu. Mimo że Aru nie wie czy może wierzyć w rewelacje usłyszane od Kary, nie ma innego wyjścia jak zaufać dziewczynie.

"Aru Shah i Złote Miasto" to prawdziwie fascynująca i porywająca historia. Akcja nie zwalnia ani na moment, spotkamy tu wiele niezwykłych stworzeń, bóstw, a każda strona książki aż skrzy od magii. Bohaterowie zachwycają, ale i irytują. Każdy z drużyny Ziemniaków będzie musiał w tej części zmierzyć się z samym sobą, ze swoimi lękami i emocjami. A także przekonają się jak negatywne emocje nie pomagają w walce i podejmowaniu słusznych decyzji. Zachwyca pióro autorki, jej lekkość w pisaniu i równoważeniu scen poważnych z tymi humorystycznymi. Każdy z drużyny jest na swój sposób wyjątkowy i nie da się ich nie lubić, choć czasem potrafią zezłościć czytelnika swoją impulsywnością i niezbyt rozsądnym zachowaniem. Ale na całe szczęście zawsze na czas się opamiętują i naprawiają swoje błędy.

Ostatnie osiemdziesiąt stron jest doprawdy emocjonujące, a zarazem bardzo poruszające, nie ukrywam w pewnym momencie wzruszyłam się. Zakończenie tego tomu sprawia, że chciałoby się jak najszybcieć sięgnąć po ostatni tom i poznać rozwiązanie wszystkich wątków. Mam nadzieję, że piąty tom pojawi się jeszcze w tym roku, a ja muszę nadrobić jak najszybciej poprzednie tomy, by mieć pełny obraz historii Aru i jej przyjaciół.

Jeśli kochacie opowieści młodzieżowe, skrzące magią, opowiadające w tak wspaniały sposób o mitologii Indii, łączące w sobie dowcip i powagę, to ten tom jak i cała seria o Pandawach jest dla Was. Ja jestem zachwycona i polecam Wam z całego serca. Zapomniałam o jednym, moje serce podbiła Aru i jej cytaty z przeróżnych filmów i książek ! Uwielbiam to !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję portalowi nakanapie.pl i wydawnictwu Galeria Książki.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

• Mam na półce

Dodaj cytat z książki Aru Shah i złote miasto