Zanim wyznasz mi miłość

Okładka książki Zanim wyznasz mi miłość Magdalena Kordel
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zanim wyznasz mi miłość
Magdalena Kordel Wydawnictwo: Znak Cykl: Tajemnice (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Tajemnice (tom 1)
Znak
2021-06-28
2021-06-28
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Zanim wyznasz mi miłość

przeczytanych książek 169 napisanych opinii 139

"Zanim wyznasz mi miłość" to poruszająca powieść autorstwa Magdaleny Kordel, która przenosi czytelnika w świat silnych emocji, miłości i tajemnic. Kordel w mistrzowski sposób prowadzi czytelnika przez historię bohaterów, ukazując ich wewnętrzne konflikty i walkę z przeszłością. Książka zachwyca bogatą fabułą, która nie pozwala oderwać się od lektury, oraz głębokimi, dobrze wykreowanymi postaciami. Wartością dodaną jest też piękny, płynny styl pisarski autorki, który sprawia, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością. "Zanim wyznasz mi miłość" to powieść, która porusza, inspiruje do refleksji i zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom literatury obyczajowej.

Pełna tajemnic z przed lat...
Początkowo czyta się ciężko ale każda kolejna strona wciąga.

Pełna tajemnic z przed lat...
Początkowo czyta się ciężko ale każda kolejna strona wciąga.

Seria Tajemnice jest z pewnością godna swojej nazwy. Tajemnica, o której czytamy na początku pierwszego tomu, zostaje ujawniona czytelnikowi dopiero pod koniec trzeciego. Jeśli więc planujecie zacząć przygodę z którąkolwiek z książek, zaopatrzcie się w komplet, bo trzeba je przeczytać w całości.
Niestety tajemnice i niedomówienia pojawiające się w książkach to, moim zdaniem, problemy wymyślone na siłę. Bohaterowie, choć są to, jak przystało na Magdę Kordel, osoby sympatyczne, to przeżywają rozczarowania i problemy, które w realnym życiu uznałabym, że są bez sensu. Czasem zdarza się, że spotkam kogoś, kto właśnie tak ma i komentuję to zdaniem: "jak ktoś nie ma problemów, to musi je sobie wymyślić". Tak niestety jest też w całym tym cyklu.
Po bezkonkurencyjnych seriach Malownicze i Uroczysko trudno jest Magdzie powtórzyć ich sukces. Wszystkie pozostałe książki rozmywają się, a seria Tajemnice jest po prostu słaba.

Niestety tajemnice i niedomówienia pojawiające się w książkach to, moim...

Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo nasze życie zależy od tego, w jaką stronę kierujemy swoje myśli, jak wiele mamy tajemnic, ile uraz chowamy, iloma uprzedzeniami się kierujemy, a także od niechęci do wyjaśnienia nieporozumień, podzielenia się własnym punktem widzenia i umiejętności przebaczania. Cykl „Tajemnice” Magdaleny Kordel to opowieść o zawiłej historii Polaków i jej wpływu na życie kolejnych pokoleń, ale też o prowincji, relacjach między sąsiadami, urazach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, budowania murów między ludźmi. Częstym powracającym motywem jest tu zaniedbanie i przemilczenie. Znajdziemy tu bohaterów popełniających różnorodne błędy. Każde pokolenie stoi naprzeciwko wyzwań. A wszystko ubrane w sielski klimat i aurą domu, do którego zawsze można wrócić.
Cykl otwiera „Zanim wyznasz mi miłość”. Wchodzimy tu do klimatu sielskości budowanej wokół domu, w którym każdy znajdzie schronienie, bo można do niego uciec przed niepowodzeniami i życiowymi zawirowaniami. Jest w nim ciepło i gościnność, a także miłość, która sprawia, że bohaterzy będą starali się rozwiązywać problemy, a nie zamiatać je pod dywan. W tle jednak zawsze pojawiają się różnorodne tajemnice, tworzenie trudnych relacji, co nie zawsze przynosi dobre rezultaty. Jest też dążenie do wspierania, pomagania sobie i tworzenia bliskości.
„Ty albo żadna” wprowadzi wiele zamieszania w ustabilizowaną sytuację bohaterów. Pojawią się dziwne zjawiska, zaręczyny i pod dom babki zawędruje jej siostra uważana za zmarłą. Bohaterzy staną naprzeciwko nowym wyzwaniom oraz planom. Będą przeprowadzki, miłość do książek, walka o przetrwanie oraz swoją pasję i tajemnice z przeszłości, o których nie będzie łatwo opowiedzieć bliskim, a także magiczna i silna miłość, która połączy Mateusza i Rutę. Zobaczymy jak sielska codzienność może być zaburzona przez pojawienie się jednej osoby.
„Ktoś do kochania” to tom podsumowujący wszystko to, co działo się we wcześniejszych. Powoli wychodzą na jaw różnorodne tajemnice. Mamy skandale, afery wokół romansu Maszy. Zrozumiemy jej motywację. Nie zabraknie też tajemnic z przeszłości. Halina po raz kolejny zacznie pojawiać się w życiu członków rodziny babci Adeli. Jej powrót przyniesie wiele wyjaśnień. Dzięki retrospekcjom w postaci rozmów bohaterów zobaczymy wydarzenia z czasów wojny, uświadomimy sobie jak wiele trudnych wyborów musiały dokonać bohaterki, przed jak wieloma próbami były postawione. Pojawi się tu sporo dramatów: tych powstałych w przeszłości wynikające z manipulacji i niedomówień, ale też teraźniejszych, do których doprowadziły złe wpływy bliskich. Mamy kolejne historie walki o miłość, ukrywania związków i związane z tym tragedie. Mamy wrażenie, że w tym tomie tajemnice się mnożą, a jednocześnie ujawniają się. Bohaterzy przekonają się, że tworzone przez nich pozory niewiele dały. Zrozumieją też, że swoim uporem krzywdzą kochane osoby i tracą szansę na dobre relacje.
Wykreowani przez Magdalenę Kordel bohaterzy są wyraziści i mają całą masę uprzedzeń, których muszą się wyzbyć. Każdy z nich uczy się też otwierania na innych. Przekonamy się jak wiele możemy naprawić pozwalając innym na podzielenie się swoim punktem widzenia oraz doświadczeniami.
„Tajemnice” to ciekawy i pouczający cykl pełen ciepła, sielskości, miłości, ale też i trudnych doświadczeń, wspierania się, rozmów, otwierania na innych, dzielenia się sobą.

Typowa, lekka obyczajówka, w której roi się od szlachetnych uczynków, z typowym wątkiem miłosnym, z opiekuńczą babcią i starym dworkiem w tle. Od połowy książkę czytało się dobrze, jednak przebrnięcie przez pierwszą połowę było dla mnie dość mozolne - gdyby obciąć wszystkie poboczne tematy rozmów, ciągłe odbieganie w dialogach od sedna sprawy, które wydłużało rozmowy bohaterów aż do przesady, nic nie wnosząc do fabuły, to myślę, że książka schudłaby o dobre kilkadziesiąt stron. Po kolejne części raczej nie sięgnę.

Początek trochę niejasny ,ale później już super się czyta. W książce dużo się dzieje, jest główna bohaterka, przyjaciółki ,staruszki, dzieciaki i zwierzaki. Miłość, humor,zagadki ,wspomnienia. Wszystko to, co bardzo w książce lubię i już czytam ciąg dalszy.Polecam

Książka chaotycznie napisana szkoda, bo fabuła miała potencjał. Po kilkudziesięciu stronach zaczęłam przekartkowywać mimo wszystko ciekawa jak zakończą się te watki, które autorka co kilka kartek zaczynała i urywała.
Spróbuję drugiego tomu, bo wypożyczyłam wszystkie.

Spróbuję drugiego tomu, bo wypożyczyłam wszystkie.

„Należy uważać na to, o co się prosi, a przede wszystkim – do kogo się te prośby kieruje. Zwłaszcza jeżeli życzenia podszyte są pretensją i wyrzutami. Bo może się zdarzyć, że niebywały splot okoliczności sprawi, iż zostaną wysłuchane.”

Pani Magdalena Kordel to potrafi nieźle namieszać. Ta książka to kolejny dowód na to, że pióro autorki rozpoznam w ciemno. Z każdą przeczytaną książką czytelnik jest w ciągany w świat bohaterów coraz bardziej i z każdą przeczytaną stroną, coraz ciężej jest odłożyć tę książkę na później. Ja nie potrafiłam. Musiałam przeorganizować sobie dzień. Nawet obiad robiłam na szybko, a pewne sprawy, które mogły zostać zrobione później, zostały przesunięte. A wiecie co jest najlepsze? Kończąc czytanie tomu pierwszego, zaopatrzcie się od razu w pozostałe dwa. Bo ta historia nie może czekać… Ciekawość mnie zżera, co będzie dalej i ogromnie się cieszę, że mam pod ręką drugą część.

„To był mój wybór, a możliwość wyboru to właśnie wolność.”

Co znajdziecie w książce? Szczegółów Wam oczywiście nie zdradzę. Opis od wydawcy, myślę, że w zupełności wystarczy. Bo koniecznie musicie ją przeczytać. Ale powiem tylko, że miłośnicy pysznych drożdżówek z przedwojennych przepisów, ciepła i domowego ogniska, dobrych babcinych mądrości, zatracą się w tej lekturze.

„Nie mów mi nigdy więcej, że straciłem przez Ciebie czas. Bo ja go nie straciłem. Ja go zyskałem. Nie przez Ciebie, lecz dzięki Tobie. Odpowiednie dać rzeczy słowo!”

Znajdziecie tu dom, w którym każdy znajdzie schronienie. Dom, który ma otwarte drzwi a pod dachem, wyczuwa się miłość, ciepło, gościnę.
Problemy, które stara się rozwiązywać, a nie zamiatać pod dywan.
Tajemnice, bez których, tej powieści po postu, by nie było.

„Ewelka, bo ludzie zapominają bardzo często, że nie trzeba być lekarzem od głowy, żeby wyciągnąć rękę do bliźniego. Umyka im, że do tego, żeby komuś pomóc, najczęściej potrzebne jest przede wszystkim bycie człowiekiem…”

Bohaterów, których nie można nie pokochać. W szczególności babcię Adelę i Muszkę, które potrafią wywołać swoimi ciętymi ripostami nie jeden uśmiech na twarzy.

„Wszystko na świecie ma swoją cenę, a najwięcej płaci się za miłość... Ale bez niej... bez niej równie dobrze mogłoby nas w ogóle nie być.”

Książka skradła moje serce. Czytając ją poczułam się jakbym była w babcinym domku na wsi. I choć nie wszystkie momenty były sielskie i anielskie, bo było dość sporo takich, które mocno chwyciły za serce, to spędziłam z tą lekturą wspaniały czas. I powiem Wam, że aż troszkę boję się kolejnego tomu, bo wiem, że Pani Magda, potrafi człowieka wbić w fotel i bardzo zaskoczyć.

Miło poczytać taką książkę w wolny wieczór, nie ma znaczenia czy letni, jesienny czy zimowy. Bohaterowie intrygują, wciągają w swoje historie i zabierają w podróż o uczuciach, o miłości między kobietą i mężczyzną, babcią i wnuczką, o sile rodziny, ale i o sile rozstania, porzucenia i samotności.

Ciężko jest mi się odnieść do tej powieści. Jak dla mnie jest nierówna. Początek mocno zagmatwany, nie można skupić się na fabule, a potem (gdzieś bliżej połowy) całkiem gładko i przyjemnie się czyta.

• Przeczytane 2021
  • Obyczajowe