Historia małżeńska

9788381953887
literatura polska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

"Kiedy wszyst­ko, co złe, za­mia­tasz pod dywan, to w dal­szym ciągu jest u cie­bie."

Porządki na chwilę czy na stałe?
Dziś spędziłam dzień przy komodzie, w której chowam różne przydasie. Ileż tego było, wiemy ja i Antoni, któremu wiele rzeczy by się przydało, ale bez żalu pożegnaliśmy się z tym co niepotrzebne. Robiąc miejsce na nowe :D

"Historia małżeńska" jak sam tytuł wskazuje, to historia Malwiny i Alka. Poznali się na studiach, pokochali od pierwszego wejrzenia i idą razem przez życie przez prawie 30 lat. Wiele w tym czasie się zmieniło. Przeżyli wiele szczęśliwych chwil, ale też smutnych momentów. Teraz przyszedł czas na pewne podsumowanie, gdyż ich córka wyjeżdża na studia, zostawiając ich samych. I chociaż dla wielu osób może to zabrzmieć absurdalnie, para musi na nowo odszukać siebie, bo córka ma już swoje życie. A to wcale nie jest łatwe zadanie. Czy uda im się ta trudna sztuka? Czy życie ich pokona i każde z nich zamknie się w swojej skorupie?
Odpowiedzi szukajcie na kartkach książki.

#zannkuczytamdozimy #czytam_se - Pola, córka głównych bohaterów wyjeżdża na studia do Szwecji, do Sztokholmu.

Porządki na chwilę czy na stałe?

"Historia małżeńska" jak sam...

Nowy etap w życiu Malwiny i Alka. Ich córka wyjeżdża na studia, więc będą mieli więcej czasu dla siebie i wolną chatę. Wcześniej skupili się na wychowywaniu swojej córki a przez to nie poświęcali sobie zbyt wiele uwagi. Główny bohater ma zamiar to zmienić, chce na nowo przeżyć to, co ich połączyło. Chce wybrać się w podróż do przeszłości by znów zbliżyć się do kobiety, którą kocha nad życie. Ma plany na cały weekend, który mają spędzić we dwoje. Jednak czy wszystko pójdzie po jego myśli? Co jeśli Malwina będzie miała inne plany? Czy poradzą sobie sami, nie skupiając się na wychowaniu dziecka?

Przyznam, że z początku zupełnie nie mogłam się wciągnąć w tę historię, jednak im dalej zagłębiałam się w treść tym stawałam się coraz bardziej ciekawa jak to wszystko się zakończy.

Wydawać by się mogło, że to zwykła powieść o tym jak poznali się główni bohaterowie. Jednak jak w prawdziwym życiu tak i oni mieli rzucane kłody pod nogi. Nie raz wiele spraw zostało przemilczanych, co sprawiało, że z każdym dniem Malwina i Alek się od siebie oddalali, choć on starał się ze wszystkich sił, aby uczucie między nimi nie wygasło.

Wydaje mi się, że w każdym związku przychodzi taki moment, że partnerzy skupiają się bardziej na czymś innym niż na sobie (w przeciwieństwie do początków), na przykład wychowywanie dzieci. A nie raz po prostu wkrada się rutyna. A co jeśli schemat dnia, który wykonujemy już mechanicznie zostaje zakłócony i wszystko się zmienia?

Pierwszy od bardzo dawna weekend tylko dla nich. Grafik napięty by wszystko zrealizować przed spotkaniem ze znajomymi. Jednak w ostatniej chwili przyjaciele nie mogą przyjść, co powoduje, że Malwina wybucha, jakby bała się tego, co może się wydarzyć. Alek stara się uratować sytuację i chce ten wieczór miło spędzić z żoną. Ona jednak w końcu postanawia postawić na szczerość.

Ta książka jest bardzo, ale to bardzo życiowa, taka realistyczna, jakby opisana historia była prawdziwa (wcale bym się nie zdziwiła). Może i z początku mnie nie porwała i już myślałam, że będzie nudno ot zwykła historia miłosna dwojga ludzi. Jednak autor potrafi budować napięcie i wzbudzać ciekawość w czytelniku. To jak potoczył się weekend głównych bohaterów, który miał być pierwszym od dawna takim tylko dla nich zupełnie mnie zaskoczyło.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Tomasza Kieresa i już wiem, że na pewno sięgnę po więcej. Na moim regale już czeka kolejna książka autora, którą mam zamiar niebawem przeczytać.

Jeśli uwielbiacie takie życiowe historię, które czyta się naprawdę w błyskawicznym tempie to gorąco Wam polecam tę książkę.

Od początku źle mi się czytało tą książkę, bo napisana jest kiepskim stylem. Takim kanciastym, drętwym, „kwadratowym”. Później okazało się, że jest też potwornie nudna, płaska, pełna powtórzeń i schematyczna. To romans, w którym wyznania miłości są na każdej stronie, odkrywcze stwierdzenie, że on nie jest już tym chłopcem a ona tą dziewczyną, co 30 lat temu- co 10 stron, a przypomnienie, że córka wyjechała na studia i będą za nią tęsknić- co 5 stron. Główny bohater jest nieznośnie gadatliwy i przemądrzały, wygłasza pseudomądrości i wydaje się, że cały czas tłumaczy swojej żonie świat po 30 latach związku. Niby jest ideałem, ale jego miłość jest niezwykle zaborcza. Kiedy wydaje się, że żona wreszcie się spod jego wpływu wyzwoli, książka na moment staje się interesująca. Zakończenie jednak jest na powrót schematyczne.
To pierwsza książka pana Kieresa przeczytana przeze mnie i na pewno ostatnia.

Na półkach: , , , , , ,

Autora pióra cudowne,bardzo dobre zachwyca mnie jego styl pisarski cenie go bardzo,doceniam warsztat pisarski I kunszt Pana Tomasza Kierasa.
Otrzymałam od pisarza wiele wzruszeń pozytywnych,prawdziwych,wypełnionych ładunkami emocjonalnymi życiowymi,emocji mnóstwo ciekawych przekazał mi pisarz,dała do myślenia mi ta książka,świetnie napisana przez autora,czytało się dobrze tę książkę.
Bohaterowie wspaniali,rewelacyjni polubiłam ich od pierwszych stron powieści.
Oczarowana jestem tą cudowną książką.

Czytałam tę książkę i nie mogłam uwierzyć, że mężczyzna napisał tak piękną i zarazem życiową historię. Przyznam, że nie mogłam się oderwać i chyba jak każdy czytelnik analizowałam co lub czy w moim życiu może się coś podobnego wydarzyć. Życie piszę różne scenariusze, które nie są zależne od nas..

Autor bardzo ładnie pisze o miłości, jednak takie historie mnie trochę nudzą. Jednak miłośnicy obyczajowej literatury powinni znaleźć tutaj coś dla siebie. Ja wolę mocniejsze wrażenia (czyli thrillery).

1972

Czasem zwyczajne historie są najlepsze, zwłaszcza gdy po pióro siegaja wyrobieni warsztatowo pisarze.
Z pewnością opowieśc T.Kieresa zawiera uniwersalne tresci. Większośc małżeństw musi borykać się z problemem "opuszczonego gniazda". Malwina i Alk właśnie odkryli, że córeczka wyfrunęła im z rodzinnego domu na stypendium do Szwecji. Okazuje się, że długo już żyli kompletnie obok siebie, wszystko robiąc dla córki. Przestali za to dostrzegać siebie nawzajem.
Przeszłość i teraźniejszość przeplatają się ze sobą

Malwinę i Alka połączyła miłość od pierwszego wejrzenia. Niedługo minie 30 lat od momentu poznania się. Ich dorastająca córka wyjeżdża na studia, opuszczając domowe gniazdo. To powoduje niemała rewolucję w relacji małżeńskiej. Do tej pory całe swoje życie podporządkowali wychowaniu córki, gubiąc gdzieś po drodze siebie. Czy uda im się na nowo odnaleźć siebie.
📙
Jeżeli chodzi o mnie dość często nie wiem co powiedzieć. Za to z pisaniem raczej nie mam problemu. Przy okazji tej książki totalnie mnie pisarsko zatkało. W tym roku nie spotkałam się z tak realistyczną, życiową i strasznie smutną historią. Mimo iż fabuła nie jest mi bliska i raczej nigdy nie będzie ze względu na temat którego dotyka, to i tak, to co w niej znalazłam uderza mnie mocno w serducho i pozbawia mnie tchu. Małżeństwo to dobrowolna relacja, która w definicji niesie ze sobą wszystko, co najlepsze. Jednak zdarzają się takie związki, które mimo dobrych chęci trudno budować na solidnych podstawach. W historii małżeńskiej Alek to mężczyzna, którego w dzisiejszych czasach trudno znaleźć. Wyrozumiały, wrażliwy, pragnący dotyku drugiej osoby, dający z siebie 100% miłości. Natomiast Malwina to kobieta żyjąca w poczuciu winy, która dopiero uczy miłości. I choć bardzo się stara, nie do końca jej to wychodzi. Pierwszy raz postać kobieca tak bardzo mnie zawodziła swoją postawą jednocześnie powodując, że miałam ochotę ją mocno przytulić i przekazać jej dobrą energię. Bardzo starałam się ją zrozumieć, bo jej przeżycia z dzieciństwa były trudne, ale żałuję, że nie zdecydowała się przepracować tych spraw znacznie wcześniej. Gdyby dopuszczała miłość swojego męża do serca, żyłoby się jej znacznie lżej. A tak sabotowała wszystko, co mogło jej przynieść szczęście. Nie mam śmiałości oceniać tej książki. Mogę jedynie napisać, że stylistycznie i językowo nie mam zastrzeżeń.

📙
Jeżeli...

Powieść opowiedziana jest na kilku płaszczyznach czasowych.

Miłość, wierność, zaufanie i szacunek.
Wartości które nie zawsze nam w życiu towarzyszą.

Sentymentalna podróż po przeszłości i teraźniejszości. Prawda która wyzwala i otwiera kolejne drzwi.

Alek i Malwina, para z długoletnim stażem. Ich jedyne dziecko wyjeżdża studiować za granicę.
Zostają sami.
Czy uda im się poukładać życie we dwoje?
Czy kochają się tak mocno by ze sobą zostać, czy tylko czekali by córka wyjechała?

Nie mam jednoznacznego zdania o powieści.
Trochę mnie uwierała gdy słuchałam. Bardziej tematycznie niż konstrukcyjnie.
Historia ciekawa, złożona. Przepełniona emocjami.

Powieść opowiedziana jest na kilku płaszczyznach czasowych.

Miłość, wierność, zaufanie i szacunek.
Wartości które nie zawsze nam w życiu towarzyszą.

Zostają sami.
Czy uda im się...

Powieść lekka, łatwa i przyjemna. Trochę szkoda, bo spodziewałam się czegoś więcej. Nawet dramaty osobiste Malwiny, głównej bohaterki, są tak potraktowane, byś się nimi zbytnio nie przejął. Polecam, gdy macie ochotę na niezobowiązującą pozycje.

Dodaj cytat z książki Historia małżeńska