Ania z Avonlea

Okładka książki Ania z Avonlea
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 2) klasyka
klasyka
Ania z Zielonego Wzgórza (tom 2)
Anne of Avonlea
Firma Księgarska Olesiejuk
2020-05-04
2020-05-04
Ewa Łozińska-Małkiewicz, Katarzyna Małkiewicz
ania z Avonlea Montgomery

Pierwszy tom to klasyka - powieść, którą czyta się dobrze mimo upływu lat. Niestety drugi tom czyli Ania z Avonlea jest książką, która autorce zupełnie nie wyszła.
Początkowo wyglądało na to, że autorka poruszy ważny temat kar cielesnych. Książka zaczyna się od dyskusji na ten temat. Ania rozpoczyna pracę jako nauczycielka. Temat się jednak szybko nauczycielce wyczerpał i druga połowa książki praktycznie nie wspomina o szkole i nauczaniu. A temat kar cielesnych zakończył się w sposób nieodpowiadający charakterowi Ani.
Ponieważ autorka nie miała o czym pisać to rozbudowywała Avonlea. Ania mieszka tam od lat, a tu się okazuje, że są w Avonlea domy o których nie ma pojęcia ani ona, ani nawet Diana, która tam mieszka od urodzenia.
W pierwszym tomie Ania była biedną dziewczynką z wielką wyobraźnią. W tym tomie pojawiają się inne postacie, które są kopią Ani - mały chłopiec i stara panna. Akcja polega na tym, że opowiadają sobie nawzajem swoje wyobrażenia. Nie ma nic nudniejszego niż ludzie mający taką samą opinię - tz. kółko wzajemnej adoracji.
Niestety autorka porzuciła wątek miłosny, który mam nadzieję odżyje w tomie 3 czyli w "Ani na Uniwersytecie".
Ten 3 tom jest ulubionym mojej żony, a więc się przemęczyłem przez ten tom 2 "Ania z Avonlea" czekając na ten trzeci. Mam nadzieję, że było warto, bo starsznie się tutaj wynudziłem, co było zaskakujące po genialnym tomie 1.

Poziom niestety bardzo spadł w porównaniu do pierwszej części - gdzieś uciekła część magii.

Mimo tego czytało się dobrze, więc polecam ciekawym dalszych losów Ani.

Mimo tego czytało się dobrze, więc polecam ciekawym dalszych losów Ani.

Zamiana ról, Ania z uczennicy zamienia się w nauczycielkę i jeszcze sercowe rozterki.

Bardzo miło było powrócić na Zielone Wzgórze. Ania pomału wkracza w swoją dorosłość. Robi się z niej kobieta, ale jej dusza pozostaje niezmieniona. Pięknie było mi czytać o jej myślach, uczuciach i wyobrażeniach. Książka ta uspokoiła mnie wewnętrznie i pozwoliła oderwać się od codzienności.

Ania, Ania, Ania... Uwielbiam czytać o jej historiach i innych bohaterach książek z tej serii. Nie są to bardzo wciągające opowieści, ale czytając tę książkę, naprawdę uspokajam się wewnętrznie i czuję zapach Zielonego Wzgórza.

Ta książka zestarzała się tragicznie. Historia z biciem ucznia przez Anię, która skończyła się poprawą zachowania tego ucznia... Dodatkowo zbity chłopiec pochwalił Anię, że biła go "jak mężczyzna". Jak byłam młodsza, to tego nie widziałam, teraz uważam, że wydawca powinien umieścić wstęp z wyjaśnieniem tej sytuacji, przecież czytają to często bardzo młode osoby, które nie mają jeszcze krytycznego podejścia do tego, co czytają.
Kolejna rzecz, która szokująco źle brzmi to marzenia Ani o niedobrym chłopaku, którego swoją miłością naprawi i sprowadzi na dobrą drogę... przecież to aż prosi się o sprostowanie dla młodych dziewczynek, inaczej takla lektura będzie dla nich szkodliwa! Takie rzeczy powinny czytać z rodzicami, którzy wyjaśnią, jak toksyczne jest to myślenie.
Toksyczne jest też ciągłe podkreślanie, że "Dawidek" jest o wiele ciekawszym i łatwiejszym w kochaniu dzieckiem, niż jego bliźniaczka Dora. Mam nadzieję, że takie metody wychowawcze zginęły na zawsze w mrokach przeszłości. Dodatkowo tytułowa Ania nagle zaczyna się zachowywać jak 60-latka, a nie jak dorastająca nastolatka.

Te elementy zepsuły mi powrót po latach do Avonlea, co gorsza, miałam ciarki żenady w wielu momentach. Miałam tez wrażenie, że autorka z luźnych historyjek krzywo zszyła powieść, a chyba lepiej by było napisać zbiór opowiadań, zanim wskakuje w o wiele ciekawszą "Anię na uniwersytecie".

Mam problem z oceną tej książki. Jest pięknie napisana podobnie jak pierwsza część, jednak muszę przyznać że fabularnie nie wciągnęła mnie aż tak jak ,,Ania z Zielonego Wzgórza". Pierwszej części dałabym 8 lub 9/10 tutaj jednak zdecydowanie siódemka.
Z tą serią łączy się pewna sielankowa wizja świata. To nadaje jej urok. Język jest wspaniały. Nowe postaci... pan Harrison bardzo dobry motyw. Tola i Tadziu- momentami już było ich za dużo, tym bardziej że nie było szczególnych wątków z nimi poza niegrzecznością Tadzia. Pani Lawenda- przez większość czasu nie podobały mi się motywy z tą kobietą, ale na koniec dużo lepiej ją odebrałam. Podobał mi się temat przemocy na dzieciach, bo można było zobaczyć jak ludzie kiedyś to postrzegali (z naszej perspektywy XXI wieku jest to trudne do zrozumienia). Książka bardzo dobra ale tak jak mówię, przez emocje jakie miałam czytając pierwszą część ta wydaje się odrobinkę wybrakowana.
Niemniej polecam, jeśli także jesteście fanami Ani :) Mam nadzieje że Ania na Uniwersytecie będzie trochę ciekawsza!

Oficjalnie Ania mnie kupiła. Nigdy nie sądziłam, że będę uwielbiała tą serię - a jednak! Ania dojrzewa i sprawia, że lubię ją coraz bardziej. Całej historii towarzyszy taka lekkość i nostalgia, że nie mogę się oderwać. Wciąż bawi niesamowicie. I na pewno przeczytam teraz całą serię.

„Ania z Avonlea” Lucy Maud Montgomery

Życie się zmienia, nabiera nowych barw i odcieni. Ania rezygnuje z wyjazdu na uniwersytet i rozpoczyna pracę jako nauczycielka w Avonlea i poznaje nowych, interesujących ludzi. Są to postacie intrygujące i pełne ciepła. Także w życiu uczuciowym Ani następują zmiany: z wielkim trudem przychodzi jej pogodzić się z nieubłaganym upływem czasu. Bohaterkę również irytuje to, że Gilbert pragnie czegoś więcej niż przyjaźni...

Przygody Ani zawsze czyta się bardzo przyjemnie. Dla mnie była to dodatkowa uczta bo wcześniej czytałam tylko Anię z zielonego wzgórza. W tym tomie Ania nie jest już lekkomyślną i zabawną dziewczynką, jest przede wszystkim dojrzałą nastolatką.
Ania sprawdza się w roku nauczycielki w szkole w Avonlea. Dziewczynka pomimo tego, że staje się nastolatką nadal głowę ma pełną marzeń, dzięki czemu wpadanie w kłopoty wychodzi jej znakomicie. Tej dziewczynki nie da się nie lubić. Bije od niej ciepło, które da się poczuć na każdej stronie.
Książka z niezwykłym klimatem. Czytanie to czysta przyjemność.

Zachęcam do czytania a za egzemplarz dziękuję @wydawnictwo_wilga

Współpraca @wydawnictwo_wilga

„Ania z Avonlea” Lucy Maud Montgomery

Drugi tom nie wzbudził we mnie tak wielkich emocji jak pierwszy, jednak nadal to wyjątkowa, magiczna czytelnicza podróż. Uwielbiam Anię i wszystkich mieszkańców Avonlea, to niepowtarzalny zbiór osobliwych postaci. Na pewno przeczytam całą serię :)