Inna?

Okładka książki Inna? Irena Jurgielewiczowa
Okładka książki Inna?
Irena Jurgielewiczowa Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Ten obcy (tom 2) literatura młodzieżowa
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Cykl:
Ten obcy (tom 2)
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2019-04-10
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310135032
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Jak to jest być obcym i zbędnym?



267 0 108

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
2570 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2898
2808

Na półkach: , , , ,

Powieść psychologiczna o kilkunastoletniej dziewczynie, wychowance domu dziecka, która z trudem wyzwala się z kompleksu samotności i wyobcowania; kontynuacja powieści „Ten obcy”.
Kilkunastoletnia wrażliwa i ambitna dziewczynka w obawie, by nie ujawnić przed rówieśnikami swoich kompleksów, pozuje na inną, niż jest w rzeczywistości - hardą, niemiłą, opryskliwą (powieść uzyskała w 1976 r. wyróżnienie Premio Europeo).
Oprócz Danki w powieści pojawiają się bohaterowie 1.części - Zenek, Marian, Julek, Ula i Pestka.
W Święta Bożego Narodzenia Danka zostaje zaproszona do domu Mariana, gdzie przebywa również jego kuzyn, Julek. Gdy dziewczyna przekonuje się, że chłopcy nie traktują jej jak dziwadła z sierocińca, nawiązuje się między nimi bliższa relacja.

Zdecydowanie pierwsza część ("Ten obcy") lepsza.

Powieść psychologiczna o kilkunastoletniej dziewczynie, wychowance domu dziecka, która z trudem wyzwala się z kompleksu samotności i wyobcowania; kontynuacja powieści „Ten obcy”.
Kilkunastoletnia wrażliwa i ambitna dziewczynka w obawie, by nie ujawnić przed rówieśnikami swoich kompleksów, pozuje na inną, niż jest w rzeczywistości - hardą, niemiłą, opryskliwą (powieść...

więcej Pokaż mimo to

avatar
38
6

Na półkach:

Nie była tak ciekawa jak pierwsza część i ciężko było się wciągnąć w akcję, ponieważ rozwijała się wolno. Brakowało mi rozbudowania wątku Zenka i Uli. Mimo wszystko książka przyjemna

Nie była tak ciekawa jak pierwsza część i ciężko było się wciągnąć w akcję, ponieważ rozwijała się wolno. Brakowało mi rozbudowania wątku Zenka i Uli. Mimo wszystko książka przyjemna

Pokaż mimo to

avatar
245
180

Na półkach:

Kiedy przerabiałem w podstawówce "Tego obcego" nie wiedziałem, iż powstała kontynuacja przygód Mariana, Julka, Pestki, Uli oraz Zenka. Może to i lepiej, bo była motywacja by przeczytać "Tego obcego" jeszcze raz, a po drugie "Inna?" jest cięższą książką i nie sądzę by chciało mi się ją wówczas przeczytać. Akcja rozgrywa się pół roku po "Tym obcym". Tytułową Inną jest Danka z domu dziecka, która na zaproszenie matki Mariana przyjeżdża do jego domu w Jurocinie na Boże Narodzenie. Również do Jurocina ma przyjechać ubóstwiany przez wszystkich Zenek. Stąd też niespodziewany gość w postaci Danki nie we wszystkich wzbudza entuzjazm. Nie w smak to zarówno ojcu Mariana, jak i Julkowi, który także spędza święta w domu Mariana. Swoją drogą czytając "Tego obcego" myślałem, że Marian i Julek są braćmi. Okazuje się, że są braćmi ciotecznymi, czyli kuzynami. Nie przypominam sobie by padło to w "Tym obcym". Także Danka jest mocno ostrożna w nawiązywaniu kontaktów co jest zrozumiałe, gdyż zapewne wiele razy była odrzucana, stąd wykształciła mechanizmy obronne, które powodują, iż w określonych momentach zachowuje się zbyt pewnie, opryskliwie, lekceważąco. Tymczasem Ula oraz Pestka Boże Narodzenie spędzają w Warszawie, a Nowy Rok w Olszynach, więc piątka przyjaciół nie spotyka się w tej powieści. Łącznikiem między nimi jest postać Danki.

"Inna?" to powieść psychologiczna, więc cały czas poznajemy sposób myślenia poszczególnych postaci co w niektórych momentach może być nieco nudnawe, gdyż każda najmniejsza sytuacja jest roztrząsana na wszystkie możliwe strony i z perspektywy różnych postaci. Stosunkowo niewiele się tutaj dzieje i choć akcja rozgrywa się w trakcie Bożego Narodzenia to nie czuć świątecznego klimatu. Wręcz przeciwnie atmosfera miejscami jest duszna i ciężka. Uleciał też nieco czar niektórych postaci. Może to kwestia kilkunastoletniej przerwy między kolejnymi częściami ("Ten obcy" powstał w 1961 r., a "Inna?" w 1975 r.),ale taka Pestka czy Julek byli tutaj dość irytujący. I choć z dylogii Jurgielewiczowej "Ten obcy" jest lepszy to nie żałuję, że przeczytałem "Inną?". Pomimo wspomnianej dusznej atmosfery i tego, że niewiele się dzieje, a na pewno mniej niż w podobnym objętościowo "Tym obcym", to były momenty w których opowieść wciągała i sprawiała, że kibicowałem by losy Danki, Uli czy Mariana ułożyły się.

Kiedy przerabiałem w podstawówce "Tego obcego" nie wiedziałem, iż powstała kontynuacja przygód Mariana, Julka, Pestki, Uli oraz Zenka. Może to i lepiej, bo była motywacja by przeczytać "Tego obcego" jeszcze raz, a po drugie "Inna?" jest cięższą książką i nie sądzę by chciało mi się ją wówczas przeczytać. Akcja rozgrywa się pół roku po "Tym obcym". Tytułową Inną jest Danka z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
268
267

Na półkach: ,

Ta część nie tak dobra jak pierwsza, może dlatego, że dzieje się w dłuższej perspektywie z punktu widzenia Julka, a ja jego po prostu mam problem polubić. Egoistyczny charakter tego nastolatka nie przemawia mi do gustu. Reszta: super!

Ta część nie tak dobra jak pierwsza, może dlatego, że dzieje się w dłuższej perspektywie z punktu widzenia Julka, a ja jego po prostu mam problem polubić. Egoistyczny charakter tego nastolatka nie przemawia mi do gustu. Reszta: super!

Pokaż mimo to

avatar
831
679

Na półkach: , ,

"Inna?" to bezpośrednia kontynuacja losów paczki przyjaciół znanych z powieści "Ten obcy". Tym razem na pierwszy plan wysuwa się nowa postać, osieroconej, mieszkającej w warszawskim domu dziecka "dziewczyny w czerwonej czapce", Danki.

Akcja powieści toczy się w rodzinnej miejscowości Mariana, w Jurocinie. Można powiedzieć, że tym razem to przyrodni bracia wysuwają się na pierwszy plan powieści - dziewczyny grają role drugoplanowe, szczególnie Ula, ponieważ Pestki jest tu bardzo mało. Zenek również jest nieco wycofany. Autorka skupiła się na relacji pomiędzy Marianem a Danką.

Zima, kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Do Jurocina na święta przyjeżdża przyrodni brat Mariana, Julek Miler. Pani Pietrzykowa, za namową dobrej znajomej, postanawia na święta zaprosić mieszkającą w domu dziecka nastoletnią Dankę. Z początku chłopcy nie są zachwyceni tym pomysłem - z napięciem oczekują wizyty Zenka i nie w smak im zajmowanie się jakąś obcą dziewczyną. Do tego ich pierwsze spotkanie nie napawa optymizmem... Jednak wkrótce chłopcy przekonują się, że Danka to fajna dziewczyna. Dogadują się z nią i zaprzyjaźniają, szczególnie Marian. Sytuacja się zmienia, gdy do państwa Pietrzyków przyjeżdża Zenek. Na jego widok Danka ucieka z domu. Chłopcy ruszają na jej poszukiwanie.
Dlaczego dziewczyna tak zareagowała? Czy wróci do domu? Czy Zenek zdradzi innym jej sekret? Jak potoczą się dalsze losy bohaterów?

Tytułową "inną" jest nastoletnia Danka, wychowanka domu dziecka. Jej rodzice zginęli tragicznie w wypadku, gdy była jeszcze małą dziewczynką. Od tej pory mieszka i dorasta w domu dziecka. Jest osobą bardzo wrażliwą i niezwykle ambitną, ale jednocześnie posiadającą wiele kompleksów. Dlatego też, by nie ujawnić przed rówieśnikami swoich słabości oraz by nie spotykać się z litością osób posiadających pełne rodziny, pozuje ona na inną, niż jest w rzeczywistości. Zwłaszcza w sytuacjach stresowych staje się harda i opryskliwa.

„Inna?” tak, jak inne powieści Jurgielewiczowej, należy do literatury psychologicznej. Autorka z dużą delikatnością i taktem drąży wielkie i małe problemy życia nastolatków - wrażliwych, ambitnych, często skłóconych ze światem i z samym sobą. Książka porusza wiele problemów, które dotyczą młodzieży i ich sposobu myślenia. Ukazuje relacje pomiędzy młodzieżą z normalnej rodziny a wychowanką domu dziecka. Przedstawia problem dzieci z rodzin rozbitych, ich wyobcowanie, „inność”, wielką potrzebę miłości. Powieść nosi tytuł „Inna?”, ponieważ Danka, mieszkanka domu dziecka czuła się inna, gorsza od rówieśników. Znak zapytania zmusza jednak do zastanowienia się, czy faktycznie dziewczynka była inna. Każdy z bohaterów ma w końcu swoje własne problemy i w jakiś sposób odstaje od reszty grupy.

Myślę, że książka spodoba się tym, którzy czytali "Tego obcego". Książki są inne, pierwsza część podobała mi się bardziej, ale uważam, że "Inna?" również zasługuje na uwagę.

"Inna?" to bezpośrednia kontynuacja losów paczki przyjaciół znanych z powieści "Ten obcy". Tym razem na pierwszy plan wysuwa się nowa postać, osieroconej, mieszkającej w warszawskim domu dziecka "dziewczyny w czerwonej czapce", Danki.

Akcja powieści toczy się w rodzinnej miejscowości Mariana, w Jurocinie. Można powiedzieć, że tym razem to przyrodni bracia wysuwają się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
310
172

Na półkach: ,

Dla mnie już nieco słabsza od Ten Obcy ale mimo wszystko dająca do myślenia.

Dla mnie już nieco słabsza od Ten Obcy ale mimo wszystko dająca do myślenia.

Pokaż mimo to

avatar
330
72

Na półkach: ,

Książka bardzo fajna, ale trochę słabsza od pierwszego tomu. Strasznie irytowały mnie niektóre postacie, szczególnie Danka. Myślę, że można dużo wynieść i nauczyć się po przeczytaniu opowieści.

Książka bardzo fajna, ale trochę słabsza od pierwszego tomu. Strasznie irytowały mnie niektóre postacie, szczególnie Danka. Myślę, że można dużo wynieść i nauczyć się po przeczytaniu opowieści.

Pokaż mimo to

avatar
150
43

Na półkach: , ,

Nie mam pewności, czy „Inna?” znajduje się obecnie w kanonie lektur szkolnych, ja jej nie miałam, a wielka szkoda! Bardzo ciepła powieść, która w niezwykle wrażliwy sposób, ukazuje co oraz w jaki sposób kształtuje ludzki charakter i osobowość. Myślę, że dla młodych osób może być naprawdę pouczająca.

Nie mam pewności, czy „Inna?” znajduje się obecnie w kanonie lektur szkolnych, ja jej nie miałam, a wielka szkoda! Bardzo ciepła powieść, która w niezwykle wrażliwy sposób, ukazuje co oraz w jaki sposób kształtuje ludzki charakter i osobowość. Myślę, że dla młodych osób może być naprawdę pouczająca.

Pokaż mimo to

avatar
155
89

Na półkach:

Książka "Inna" niż wszystkie. Przedstawia losy bohaterów trochę z innej perspektywy. Teraz to główna bohatera musi zmierzyć się ze swoimi problemami, ale czy będzie w tym sama??

Książka "Inna" niż wszystkie. Przedstawia losy bohaterów trochę z innej perspektywy. Teraz to główna bohatera musi zmierzyć się ze swoimi problemami, ale czy będzie w tym sama??

Pokaż mimo to

avatar
521
197

Na półkach:

warto czasem wrócić do lat młodzieńczych. To właśnie gwarantuje ta lektura . Wracamy nie tylko do rozterek ale i do klimatu PRlowskiego . Taka wycieczka w przeszłość która ma za zadanie przypomnieć nam ważne życiowe sprawy . Dla młodych drogowskaz jak żyć, co jest ważne i jak istotne jest spojrzenie głębiej w człowieka

warto czasem wrócić do lat młodzieńczych. To właśnie gwarantuje ta lektura . Wracamy nie tylko do rozterek ale i do klimatu PRlowskiego . Taka wycieczka w przeszłość która ma za zadanie przypomnieć nam ważne życiowe sprawy . Dla młodych drogowskaz jak żyć, co jest ważne i jak istotne jest spojrzenie głębiej w człowieka

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 536
  • Chcę przeczytać
    618
  • Posiadam
    393
  • Ulubione
    84
  • Dzieciństwo
    53
  • Z biblioteki
    41
  • Lektury
    33
  • Z dzieciństwa
    31
  • Młodzieżowe
    30
  • Literatura polska
    26

Cytaty

Więcej
Irena Jurgielewiczowa Inna? Zobacz więcej
Irena Jurgielewiczowa Inna? Zobacz więcej
Irena Jurgielewiczowa Inna? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także