Okładka książki Pollyanna Eleanor Porter Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Pollyanna
Eleanor Porter Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Pollyanna (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pollyanna (tom 1)
Marginesy
2023-04-05
1935-01-01
2012-05-12
Agnieszka Wilga (Lakatos)

Okładka książki Czytamy w oryginale. Wielkie powieści 4 Jane Austen, James Matthew Barrie, Charles Dickens, Eleanor Porter, praca zbiorowa
Czytamy w oryg... Jane Austen, James ...

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 1242 napisanych opinii 1235

Daje do myślenia.

Daje do myślenia.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książka. Wysłuchałam jej w audiotece z dwóch powodów - wiele razy słyszałam odniesienia do Pollyanny, których nie rozumiałam i książka jest klasykiem, które bardzo sobie cenię i po prostu lubię. Książka jest ciepła miła, ale co ważne pouczająca. Uważam, że nie tylko najmłodsi mogą nauczyć się czegoś od Pollyanny, ale także dorośli. Nikt jak Polyanna nie daje lepszego przykłady bycia istotą wdzięczną i uczynną. Ta dziewczynka rozumie co to radość życia. Polecam

Króciutka powieść Eleanor H. Porter, której głównym elementem jest historia osieroconej dziewczynki o imieniu Pollyanna.
Jest to ciepła i dosyć pouczająca opowieść, o dziecku, które swoim optymizmem i podejściem do życia zaszczepionym przez ojca pomogła wielu osobom odnaleźć to, co naprawdę jest wartościowe.
Uważam, że ta książka mogłaby znaleźć się na liście lektur w szkole podstawowej, a zawarte w niej przesłanie, jest ponadczasowe i może wpłynąć na postrzeganie wielu kwestii nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Uważam, że ta książka mogłaby znaleźć się na liście lektur w...

Czytana we w dzieciństwie. Tak naprawdę nie za wiele pamiętam z fabuły, ale pamiętam to, że bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Historia podobna do Ani z Zielonego Wzgórza. Gdy będę miała okazję chętnie zrobię reread.

Jest to bardzo ciepła, pozytywna opowieść dla dzieci wchodzących w wiek nastoletni. Napisana prostym zrozumiałym językiem, łatwa w czytaniu, chociaż powstała ponad sto lat temu. Świat tej powieści wypełnia sympatyczna tytułowa bohaterka. Jest to bardzo naiwna jedenastolatka mocno doświadczona przez życie, której trudno nie polubić.
Wydarzenia opisane w tej książce, chociaż niezbyt możliwe do zaistnienia w realnym życiu, są ciekawe, zabawne i wzruszające.

"Pollyanna" ominęła mnie, gdy byłam dzieckiem. Gdybym przeczytała ją wtedy, odbiór, na pewno, byłby inny. Na pewno nie dostrzegłabym naiwności tej dziewczynki, licznych uproszczeń w świecie przedstawionym utworu, tego że Pollyannę wszyscy mieszkańcy miasteczka bezkrytycznie pokochali, że nie napotkała na opór i nie było nikogo, kto byłby jej obojętny, niechętny lub wrogi.
Autorka jakby celowo nie konfrontuje swojej bohaterki z rówieśnikami, którzy mogliby jej dokuczać, okazywać złośliwość, wyśmiewać. Po prostu tam, gdzie mieszka Pollyanna, nie ma dzieci w jej wieku. A na temat kontaktów z rówieśnikami w szkole nie ma w powieści ani słowa.
Istnieje podobieństwo pomiędzy Pollyanną i Anią Shirley. Uważam jednak, że autorce historii o Ani udało się w swojej powieści stworzyć dużo barwniejszy i bardziej przekonujący świat.
U Eleanor H. Porter obrazy wydają się wyblakłe, takie jak na starych fotografiach z albumu prababci lub na filmach emitowanych w telewizji w cyklu pod tytułem "W starym kinie".
Największym atutem powieści o Pollyannie jest jej przekaz, czyli filozofia pozytywnego myślenia. Wymyślona przez ojca dziewczynki "gra w radość" polega na tym, aby zamiast narzekać na rzeczywistość, poszukać sobie powodów do zadowolenia. Bo przecież faktem jest, że nasze postrzeganie rzeczywistości zależy w dużej mierze od tego jak ją interpretujemy. Czasem w galopie życia widzimy tylko codzienne problemy. A przecież wokół sporo jest małych radości, które często obojętnie mijamy.
Mamy w historii o Pollyannie,
zaprezentowaną w przystępny sposób, filozofię epikurejskiej postawy życiowej, która mówi: ciesz się życiem, czerp radość z drobiazgów, bo z nich składa się ludzkie życie - twoje życie, a ono już się nie powtórzy.
"Pollyanna" potrafi poprawić czytelnikowi nastrój, wywołać uśmiech na twarzy i przypomnieć, że warto być miłym dla ludzi, że dobro zawsze wraca. Mogłabym postawić ją na półce zatytułowanej "książkoterapia" lub "mądre bajki".

Przeczytane w ramach grudniowego wyzwania czytelniczego LC :⁠-⁠)

Wydarzenia opisane w tej książce, chociaż...

Przeczytałam właśnie po raz kolejny po kilku latach i jestem zachwycona tą książką tak samo jak wtedy gdy czytałam ją po raz pierwszy wiele lat temu. To wspaniała lektura na poprawę nastroju. Myślę, że jeszcze wiele razy będę do niej wracać.

W dużej mierze klon Ani z Zielonego Wzgórza... tylko że o ile Ani strawić nie mogłam, Pollyanna mnie rozczuliła. Uroczo naiwna i ciepła książka, cóż z tego, że oderwana od rzeczywistości, nawet tej sprzed lat? W końcu za to kochamy bajki.

Książka obowiązkowa dla młodszych czytelników- wywiera pozytywną rolę wychowawczą, posiada mądry, wartościowy przekaz. Zetknęłam się z powieścią jako osoba dorosła i mogę stwierdzić, że rozbudziła ona we mnie stosunek do życia na zasadach gry w zadowolenie.

Tytułowa bohaterka powieści, jedenastoletnia dziewczynka, Pollyanna, po śmierci ojca zamieszkuje w domu swojej ciotki, panny Polly. Surowa i despotyczna ciotka zmienia się pod wpływem swojej młodej podopiecznej. Jak się okazuje, nie tylko w ciotce dokonuje się przemiana na lepsze, ale również w każdej innej postaci, która spotyka na swej drodze Pollyannę.
Bardzo lubiłam tę książkę w dzieciństwie, mimo, że nie umiałam się wtedy bawić w osławioną "grę w zadowolenie". Co najdziwniejsze, ta gra wydaje mi się bardziej realna i pomocna dzisiaj, gdy jestem w wieku dojrzałym.
Może jest to trochę naiwna książka, ale jej przesłanie jest uniwersalne i bardzo istotne - cieszyć się każdą chwilą, bo zawsze można znaleźć jakieś powody do radości. Ta powieść w pełni zasługuje na swoją popularność.

Bardzo lubiłam tę...

Nieustanny optymizm Pollyanny przeszkadzał mi, a czasem wręcz irytował. Zawiodło mnie także zakończenie... Takie szybkie, krótkie - jakby na gwałt pisane.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa