Droga szamana. Etap 4: Zamek widmo

Wasilij Machanienko Wydawnictwo: Insignis Cykl: Droga Szamana (tom 4) fantastyka, fantasy, science fiction
Путь Шамана. Шаг 4: Призрачный замок
fantastyka, fantasy, science fiction
Joanna Darda-Gramatyka, Gabriela Sitkiewicz
LitRPG

Na półkach: , , , ,

Kolejna książka o przygodach Machana - tytułowego szamana który w niezwykłym świecie Barliony zawsze wpakuje się dokładnie tam, gdzie coś się dzieje.
Powracamy do ciekawej narracji poprzeplatanej komunikatami systemowymi, czymś co, wraz z tabelkami statystyk postaci, realnie nadaje klimat gry czytanej książce.
Tym razem nasz bohater skupia się na rozwoju klanu, a co z tym...

Kolejna odsłona przygód Szamana Machana nadal trzyma swój dość wyrównany poziom pomiędzy kolejnymi tomami.
Nie wiem czy świat Barliony jest dla każdego, ale dla mnie, czyli osoby, która na co dzień nie ma nic wspólnego z grami bardzo się podoba.
Odnajduję się w tym świecie na tyle, że czytając czwartą część nie miałam problemu z przypomnieniem sobie wydarzeń z poprzednich...

Bardziej 7,5⭐ po prostu kolejna genialna część serii. Przyczepiam sie do latwości z jaką Machan zalicza questy

Mam dwie recenzje tej książki:
1 - sam tom 4 jest słabszy od pozostałych. Nadal dużo się dzieje, Machanowi idzie wszystko z górki, romans jest nudny, za dużo go i jest przewidywalny
2 - po przeczytaniu tomu 5 - to wszystko ma sens i jest skrupulatnie zbudowane.

Szaman Machan cały czas rozwija swój klan. Od imperatora dostaje zamek owiany tajemnicą, którą chce poznać.
Ta część jest tak samo dobra jak poprzednie. Styl pisania jest bardzo przyjemny a akcja szybka, ciekawa i wciągająca. Poznajemy dalsze losy Machana i jego klanu. Bardzo polecam

Na półkach: , , , ,

Najsłabsza z części - dużo się dzieje i jak zwykle nasz drogi szaman ma więcej szczęścia niż rozumu. Wątek miłosny - przewidywalny od samego początku - kto by nie chciał wyrwać byłą miss Barliona.

Książka z początku szła mi opornie, ale po przeczytaniu spoilera z 5 części i opinii, że dopiero tam wszystko nabiera sensu... oj, teraz nic jak zabierać się za 5 część i czekać...

Nie ma siły – na cztery tomy, czyli etapy, jak przystało na LitRPG, jeden ma prawo być słabszy. Do tej pory fascynacja tylko rosła, przy trzecim tomie był to wręcz zachwyt, teraz natomiast jest chwila oddechu. Ale nie warto pomijać (jak w grze trzeba przejść kolejno wszystkie poziomy), bo w ramach uniknięcia monotonii znalazły się tu odniesienia do innych gatunków...

Nie mówię że jest to o wiele gorsza część od poprzednich, jednak autor postawił na wybory, które nie do końca mi siadły. Chcieć samo zakończenie bardzo mi się podobało.

Niestety Panie Machanienko, tym razem coś nie wyszło. Pomimo, że jestem wielkim fanem serii to ta część mocno mnie wymęczyła. Fabuła staje się momentami badzo przewidywalna a momentami dziwnie niezrozumiała.

Po pewnym czasie już człowiek przyzwyczaja się, że głownemu bohaterowi zawsze wszystko wychodzi i nawet jak coś wygląda na minus to ostatecznie okazuje się wielkim...

Porównując do poprzednich, to zarówno wcześniej jak i teraz czytając po polsku gdzieś w połowie książki poczułem zmęczenie i po prostu musiałem odłożyć książkę, i zająć się przysłowiowym czymkolwiek. Świat wcześniej wykreowany wciąż jest utrzymany, autor pokazuje coraz więcej z sytuacji na kontynencie, dorzuca piratów i inne ciekawostki które tylko podgrzewają atmosferę, a...

• 2021
  • Fantastyka