Ostre cięcia

Okładka książki Ostre cięcia
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Mag Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2016-06-15
Data 1. wydania:
2016-04-26
Robert Waliś

Jak wszystko Abercombiego i świecie Pierwszego Prawa, czyli świetne! :) Zwłaszcza przygody Javre, Lwicy z Hoskoppu wybijają się ilością zacnych tekstów i toczących się głów ;)

W porównaniu do poprzednich książek z uniwersum ta szału nie robi. Może też dlatego, że sam średnio lubię opowiadania. Daję 6.

Perspektywa nie-bohaterów, ludzi o których się nie pisze historii, tych którzy anonimowo giną, upadają i nie zwracamy na nich uwagi. Wyjaśnienie wątków i przedstawienie motywacji, których nie ma w głównych opowieściach no i dwie całkowicie nowe postacie ze swoimi historiami. Całość jak wszystko u Abercrombiego - rewelacyjne.

Jeżeli kogoś interesuje moja opinia o tej serii (w tym o najnowszym tomie), to zapraszam bardzo serdecznie! https://www.youtube.com/watch?v=R48S1tax_Wg

Pokaż mimo to video - opinia

W oryginale podtytuł jasno pokazuje, że to zbiór opowiadań — "Stories from the World of the First Law". W tłumaczeniu zniknął z okładki i z tego powodu długo myślałam, że czytam powieść. Kolejne części wprowadzały nowych bohaterów, a ja czekałam, aż oni wreszcie zaczną się spotykać. A tu nic. Dopiero gdzieś w jednej trzeciej zrozumiałam, że splecenia wątków nie będzie.

Raczej otwarte zakończenia wzmacniały mylne wrażenie, że będzie jakiś dalszy ciąg. Bo przecież nic ciekawego nie wynika z jednej scenki zakończonej tym, że armia rusza do ataku, prawda? Albo z tego, że złodziejka, zmuszona okolicznościami, ucieka ze swojej palarni, zostawiając w środku kilka trupów. To dopiero początek przygód. A tu nie. Owszem, złodziejka pojawia się jeszcze w kilku opowieściach i od biedy można ją uznać za główną bohaterkę, w tle przewija się jej życie, ale i tak czułam się rozczarowana. Całość wyglądała jak zbiór fragmentów wyciętych z wersji "reżyserskiej".

Więcej narzekań tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2021/07/ostre-ciecia-zbior-opowiadan.html

"Ostre Cięcia" to zbiór opowiadań z Uniwersum Pierwszego Prawa.

Ramy czasowe opowiadań sięgają czasów kiedy Sand dan Glokta był jeszcze pojedynkującym się żołnierzem armii Unii, a kończą po tym jak Murcatto jest Wielką Księżną Talinsu,a jej syn zostaje Królem Styrii.

Wśród opowiadań znajdziemy takie, które opowiadają nieznane losy i nieopowiedziane do tej pory historie Glokty, Temple'a, Tunny'ego, Whirruna z Blight, Crundena Gnata, Logena Dziewięcipalcego oraz wielu wielu innych.

Opowiadanie, które najbardziej mi się spodobało to opowiadanie "Dobrana Para". Jevra wraz z Shev wędrują przez Północ i na swojej drodze napotykają chybotliwy most. W trakcie przechodzenia przezeń, czują, że ktoś wszedł na most z drugiej strony - jest to Whirrun. Niestety nie zmieszczą się z przejściem obok siebie. Kto powinien iść pierwszy? W którą stronę powinni iść? Tak oto zaczyna się bardzo interesująca i pełna humoru historia :)

Szczerze mówiąc liczyłem na kolejną powieść z tego Uniwersum, więc początkowo, kiedy zobaczyłem, że jest to zbiór opowiadań, byłem lekko zawiedziony. Jednak wraz z kolejnymi opowiadaniami, kiedy uśmiech wykwitał na moje wargi, stwierdziłem, że zbiór opowiadań zaspokoił moje oczekiwania :)

"Ostre Cięcia" to zbiór opowiadań z Uniwersum Pierwszego Prawa.

Oj dawno się już z żadną książką tak nie męczyłam :) Podobało mi się całe jedno opowiadanie.

Słabe, coś dla młodszych czytelników.
Zbiór histori które nic nie wnoszą do całości uniwersum.

Słabe, coś dla młodszych czytelników.
Zbiór histori które nic nie wnoszą do całości uniwersum.

Nie ma rewelacji, ale miło spotkać starych znajomych :)

Nie ma rewelacji, ale miło spotkać starych znajomych :)

Wyjątkowo słabe, nawet jak na niego.

Wyjątkowo słabe, nawet jak na niego.

Joe Abercrombie Ostre cięcia. Opowieści ze świata Pierwszego Prawa Zobacz więcej