Ostateczny argument

Okładka książki Ostateczny argument Joe Abercrombie
Okładka książki Ostateczny argument
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Mag Cykl: Pierwsze prawo (tom 3) Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa fantasy, science fiction
Pierwsze prawo (tom 3)
2013-04-17
2009-03-12
Wojciech Szypuła

2002 ocen

Bardzo solidnie napisany kawał fantastyki, naprawdę polecam każdemu fanowi tego gatunku, warte przeczytania, nietuzinkowe wątki, dobre nakreśleni bohaterowie i dobrze skonstruowana intryga. Szczerze polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam pewien problem z tą książką.

Z jednej strony czułem, że wątek na Północy został mocno przyspieszony i był antyklimatyczny. Po dwóch książkach przedstawiania ich jako poważnego zagrożenia Bethod, jego "niezwyciężony" czempion i jego wiedźma zostają szybko pokonani. Zbyt łatwo zresztą. Atak Gurkhulu w dużej mierze wziął się znikąd, a "niezwyciężeni" Żercy... zostali zwyciężeni.

Z drugiej strony... Zakończenie było ciekawe, chociaż jednocześnie mocno frustrujące. Według mnie było po części inspirowane "Watchmen". Szkoda tylu postaci pokrzywdzonych przez los, które nie mają nawet jak wyrwać się ze swoich tragicznych sytuacji. Specjalne wspomnienia dla Jezala i Terez.

W tej części było sporo zwrotów akcji. Części się domyśliłem, części nie.

Dawno mnie żadna postać tak nie wkurzyła jak Bayaz - a ja czytałem "Grę o tron"!

Logen ma rozdwojenie jaźni, Jezal narcystyczne zaburzenie osobowości, Ferro schizofrenię, a Bayaz to czysty psychopata. Change my mind.

Po więcej recenzji wpadnijcie na mój kanał: https://www.youtube.com/@crimsonmoon8649

Mam pewien problem z tą książką.

Książka ma naprawdę wiele dobrych momentów. Na uwagę zasługuje wątek miłosny, który jest napisany emocjonalnie tak, że można się wczuć. Ogólnie bardzo solidna fantasy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zakończenie trylogii na podobnym poziomie jak poprzednie części, choć spodziewałem się nieco lepszego poziomu.
Strasznie denerwujące było pojawianie się nagle jakiejś pomocy dla bohaterów. Raz z za krzaków wyskoczyli górale i pomogli w walce na północy, a potem nagle przypłynęła flota i pomogła w walce w stolicy. Także walka Logena z Fenrisem nudna i przewidywalna i do tego strasznie głupi myk z przeciąganiem walki przez tego złego, aby nacieszyć się walką.
I to niestety nie jedyny raz u Abercrombiego.
Bezsensowny i nic nie wnoszący zabieg tym bardziej zdradzający późniejszy finał.
Do tego dochodzi bezsensowne i nielogiczne emanowanie przemocą ( jak może praktyk widzący tyle tortur starać się na przesłuchaniu kłamać).
Końcówka ostatniej bitwy także dość dziwna jedno bum i nagle atakujący odchodzą.
Na duży plus wątki z przeszłości choć łatwe do zgadnięcia i w sumie szkoda, że tak dużo o tym powiedziano bo chętniej bym poczytał o tamtych czasach niż o kolejnym pokoleniu.

Ponad 800 stron przeczytane w 3 dni. To nie było trudne zadanie, bo autor zadbał o ogromną ilość akcji, zarówno w strefie wojennej jak i prywatnej każdej osoby. Odkładałam na chwilę, ale zaraz pojawiało się pytanie ,,dobra, ale co dalej?" więc wracałam do czytania. Każda perspektywa i problemy bohaterów, do których zdążyłam się już przywiązać, przyciągają chyba nawet mocniej niż przy poprzednim tomie.
Autor stworzył postaci z krwi i kości; nie ma tu nikogo jednoznacznie złego albo dobrego. To kompilacja przeróżnych cech oraz wydarzeń, które doprowadzają ludzi do konkretnych zachowań. Wciąż przerażają mnie opisy pracy Glokty, a równocześnie ten człowiek mnie fascynuje. Z jakiegoś powodu to właśnie o nim najlepiej mi się czytało.
W tym tomie mocno wybrzmiała bezsensowność wojen i niesprawiedliwość świata.
Gdybym miała wskazać wadę to myślę, że czasami bohaterom idzie za łatwo. Jest budowanie napięcia, a potem magicznie zjawia się ktoś albo dzieje się coś pomocniczego, dzięki czemu wygrywają. Jak dla mnie, za dużo razy ten manewr został tu zastosowany.

Godne zakończenie trylogii, które pozostawia trochę niedosytu. Rozdzielenie niektórych bohaterów niepotrzebne, fabuła momentami trochę przewidywalna, a mimo kilku starć brakowało epickiego napięcia.
Zdecydowanie warto przeczytać, bohaterowie zostaną w pamięci, a książkę się dosłownie połyka.
Cały cykl zdecydowanie godny polecenia!

Cały cykl zdecydowanie godny polecenia!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie się bawiłam przy ostatnim tomie. Dobry koniec i jest też kolejna trylogia nawiązująca do wydarzeń ze świata Pierwszego Prawa.
Silni zwyciężają, słabi polegną ale świat przynajmniej istnieje, zwłaszcza po tych wszystkich walkach.
Wcześniej przeczytałam Bohaterów i Zemsta smakuje najlepiej na zimno i wszystko się dobrze łączy. Nie ma znaczenia od czego zaczniecie czytać, nie myli się fabuła za bardzo. Przynajmniej u mnie tak jest.

Prze za je fajna. No i jak tak można tylko 3 tomy? Czytał bym i tom 21 !

Prze za je fajna. No i jak tak można tylko 3 tomy? Czytał bym i tom 21 !

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trzeci tom najlepszy. Świetne postacie, dużo dobrej akcji.
Momentami rewelacyjne u autora, aczkolwiek specyficzne poczucie humoru.
Polecam.

Trzeci tom najlepszy. Świetne postacie, dużo dobrej akcji.
Momentami rewelacyjne u autora, aczkolwiek specyficzne poczucie humoru.
Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam spory problem z oceną tej książki... Powiedzieć, że mi się podobała, to nic nie powiedzieć. Była świetna! Momentami zaskakująca, ale przyznam, że spodziewałam się dużo więcej zwrotów akcji. Właściwie niewiele sytuacji rzeczywiście było niespodziewanych. Jednak nie zmniejszało to przyjemności z czytania, a wręcz dodawało smaczku. Wszystko pięknie zagrało. Zagrało aż nagle przestało...
Mam wrażenie, że zabrakło ostatniego rozdziału. Zarówno Glokta, jak i Luthar dostali swoje zakończenia. Nawet satysfakcjonujące. Natomiast Ferro, Logen czy Bayaz niestety nie. Rozumiem, że ich wątki pozostały otwarte, ale jednak liczyłam na jakieś zamknięcie. Może to dlatego, że polubiłam wszystkich bohaterów. Żaden mnie nie zawiódł i nie rozczarował. Z biegiem akcji ich charaktery stawały się coraz ciekawsze - nawet jeśli niekoniecznie kierowały się ku dobru.
Pod kątem przemocy i pewnej brutalności ta część nie odbiega od pozostałych. Cały cykl przesiąknięty jest nie zawsze zaschniętą krwią, torturami i brudem w ogólności, niemniej tworzy to swój unikalny klimat. Całą powieść (i dwie poprzednie) pochłonęłam. Czytało mi się błyskawicznie i z zapartym tchem.

Joe Abercrombie Ostateczny argument Zobacz więcej
Joe Abercrombie Ostateczny argument królów Zobacz więcej