Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich

Okładka książki Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich Monika Śliwińska
Monika Śliwińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
2014-09-17
2014-09-17
Młoda Polska kobieta muza Wyspiański Pareńscy Kraków siostry Pareńskie

Inny świat

Książka arcyciekawa i ważna, niesamowite przeżycie cofnąć się do młodopolskiego Krakowa. Pareńscy, ich rodzina, przyjaciele i bywalcy salonu to postacie nadzwyczajne, chociaż ich codzienne zmartwienia były tak zwykle.
Biografia wyjątkowa, choć brakuje mi tutaj tego herstory, który po mistrzowsku wykonała Śliwińska w „Pannach z Wesela”. Zgodnie z tytułem spodziewałam się więcej dowiedzieć o życiu sióstr Pareńskich, a może mniej o Boy’u (szczególnie wątek śmierci, chociaż tak samo tragiczny, bardziej skupia się na Żeleńskim, a Maryna tylko pojawia się w tle)
Niemniej warto po te pozycje sięgnąć!

Podziwiam ogrom pracy włożony przez Autorkę w powstanie tej książki.
Przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.
Do ostatniej kropki.

Podziwiam ogrom pracy włożony przez Autorkę w powstanie tej książki.
Przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.
Do ostatniej kropki.

Doskonale napisana książka. Autorka świetnym stylem i w merytoryczny sposób przybliża nam życie w Krakowie w epoce Młodej Polski skupiając się na życiu wymienionych w tytule sióstr Pareńskich. Poznajemy losy Marii, Zofii i Elizy i otaczających ich ludzi, a były to osoby bardzo znane. Książka przeniosła mnie do Krakowa, którego już nie ma. Ta pozycja jest dla mnie w pewnym sensie uzupełnieniem innej książki tej autorki, czyli "Panny z Wesela", ponieważ postacie, o których czytamy w "Muzach Młodej Polski" pojawiały się w niej epizodycznie. Oczywiście jest to książka dla osób, które interesują się tematyką poruszaną przez Monikę Śliwinska, w szczególności dla filologów i literaturoznawców, ale nie tylko. Polecam ją również miłośnikom Krakowa czy po prostu literatury.

Fascynująca historia czasów Młodej Polski. Siostry Pareńskie, Witkiewicz, Boy-Żeleński, Wyspiański. Poplątane losy tuzów kultury - literatury, teatru, muzyki z Krakowa, Lwowa, Warszawy...

Cudowna. Skończyłam ją, a Młoda Polska nadal pulsuje mi pod skórą jak żywa. Monika Śliwińska po raz kolejny zachwyciła mnie swoją pracą. Absolutnie wspaniała tematyka i wykonanie. Jak ja bym chciała ich wszystkich poznać!

Wyspiański, Witkacy, Matejko, Asnyk, Tetmajer, Sienkiewicz, Kotarbiński, Solski, Boy-Żeleński i one- Pareńskie! Niesamowita opowieść o kobietach, które rozkochiwały w sobie artystów, były dla nich muzami, mecenaskami, przyjaciółkami i powierniczkami. Życie Pareńskich to opowieść o całej krakowskiej bohemie, niuansach towarzyskich, plotkach, miłościach i konfliktach.
Po lekturze "Muz", zwłaszcza w kontekście wiedzy, której nie miał Wyspiański, "Wesele" zyskuje zupełnie inne znaczenie. Jest bardziej zrozumiałe, niuanse towarzyskie, drobne uszczypliwości nabierają nowego wymiaru.
Polecam!

Po...

Bardzo wnikliwa, ciekawa, daje szeroki wgląd w epokę, polecam

Bardzo wnikliwa, ciekawa, daje szeroki wgląd w epokę, polecam

ja każda książka tej autorki-świetna.bardzo ciekawie napisana, wnikliwa, przybliża Młodą Polskę, jej bohaterów, klimat , krakowskie salony

Ogrom pracy jaki wykonała Pani Monika Śliwińska jest nie do przecenienia! Po przeczytaniu tej książki byłam pod ogromnym wrażeniem wysiłku i trudu jaki musiał zostać włożony w udokumentowanie tej historii. Z przyjemnością zanurzyłam się w tym oceanie informacji. Trudno było mi powrócić do rzeczywistości, los sióstr utkwił we mnie głęboko. Czułam autentyczny żal za tym cudownym, utraconym światem. Książkę polecam i ostrzegam! bardzo trudno się oderwać 🙂

Po przeczytaniu tej książki nie da się po prostu odłożyć ją i zabrać za następną, jest tak niesamowita, że trudno po lekturze wrócić do codziennych spraw.

Czytając opinie na LC widziałam, że kilka osób chwaliło autorkę za ogrom pracy badawczej. Pomyślałam sobie wtedy "też mi powód do zachwytu", ponieważ czytałam książki, których autorzy wykonali ogrom pracy, a dla czytelnika niewiele z tego wynikało - zasypanie faktami, statystykami i porównaniami źródeł. Tutaj nic z tych rzeczy nie znajdziecie. Śliwińska rzeczywiście wykonała benedyktyńską pracę (dotarła nawet do dokumentów z procesu beatyfikacyjnego Anieli Salawy, ponieważ była ona służącą Fischerów, a ci byli powiązani z Lizką Pareńską). Strach pomyśleć jak gruba byłaby ta książka gdyby autorka wykorzystała całą swoją wiedzę. I za to mam do niej wielki szacunek - potrafiła wybrać najważniejsze elementy układanki, nie popisując się jak wiele wie. Dzięki temu czytelnik otrzymuje ciekawą historię opowiedzianą z wieloma szczegółami.

"Muzy" czytałam jako e-book, ale na pewno kupię sobie ją w wersji papierowej i przeczytam ją ponownie - tym razem z ołówkiem w ręku. Ta książka jest kopalnią wiedzy o Młodej Polsce, XX-leciu, Krakowie, Warszawie, Lwowie. To zdumiewające jak bogate życiorysy mieli niektórzy ludzie. Nie mogę przejść do porządku dziennego nad tym, ile dzieł sztuki - setki obrazów, mebli, rękopisów najbardziej znanych artystów spłonęło w warszawskim mieszkaniu Boyów.

• Biografie
  • Ebooki
  • Historyczne

Monika Śliwińska Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich Zobacz więcej