Kobiety z obrazów

Okładka książki Kobiety z obrazów
Małgorzata Czyńska Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
2020-11-25
2020-11-25
obrazy kobiety historia kobiet historia sztuki malarstwo

Pięknie wydana. Na plus zdjęcia obrazów i fotografie niektórych bohaterek książki. Lekki język, przystępnie napisana. Zdecydowanym minusem jest jednak spłycenie tematu. Kobiety, które miały być głównymi bohaterkami są tu jedynie tłem dla wielkich osobowości artystów. Wyjątki stanowią m.in. Frida Khalo i Misia Godebska. Rozumiem, że w niektórych przypadkach trudno o dokładny opis przez brak materiałów źródłowych, ale czy wobec tego nie warto skupić się na innych muzach lub nieco inaczej podejść do tematu?
Mimo ww. niedociągnięć książka przyjemna i potrzebna. Zachęca do zgłębiania tematu

Świetna pozycja. Każda postać kobiety ciekawie sportretowana. Uwielbiam książki Małgorzaty Czyńskiej.

poprawiłam tytuł: "Mężczyźni, którzy sypiali z kobietami z obrazów"

poprawiłam tytuł: "Mężczyźni, którzy sypiali z kobietami z obrazów"

Ciekawa podróż przez najważniejsze doświadczenia wybitnych malarzy i malarek. Ksiązkę czytało się bardzo dobrze. Podeszłam do niej z dużą ostrożnością, nie przepadam za biografiami, jednak tu wszystko było przedstawione wciągająco i ciekawie. Bardzo fajny zabieg z tym, żeby na końcu dawać obrazy, a wcześniej opisywać losy malarzy. Rośnie ciekawość i na koniec czytelnik widzi o kim była mowa. Super

Niestety, kobiet w tej książce umiarkowanie - to przede wszystkim historie wybitnych malarzy, którzy mieli jakieś tam kobiety. Autorka nie skupia się na nich, jak sugeruje, a jedynie na tym, jaką rolę pełniły dla swoich malarzy. Oczywiście, rozdział o Łempickiej czy Khalo są ciekawe, ale krótkie - taka popowa mieszanka, żeby się książka sprzedała. Nic z lektury tej książki nie wynika.

Świetne zestawienie, kobiety widniejące na obrazach, ale również te ,,zza płótna''. Kolorowe ptaki, buntowniczki i poszukiwaczki skandalu. Bardzo przyjemna lektura zupełnie zmienia ogląd na znane (chociaż nie do końca) dzieła wielkich mistrzów oraz ich muz.

Pasję do malarstwa zaszczepiła we mnie mama. Doskonale czuję się w muzeach, gdzie mogę obcować ze sztuką oraz z przyjemnością sięgam po książki, w których malarstwo odgrywa główną rolę. Wybór tej książki był więc w moim przypadku czymś naturalnym i oczywistym.

Już pierwsze strony pochłonęły mnie na dobre, a na twarzy pojawiał się uśmiech, bo czułam, że witam się z starymi znajomymi, których dawno nie widziałam. Czułam się, jakbym usiadła z nimi do stołu i słuchała ploteczek o ich życiu, a każdy z tych artystów przekrzykiwałby się, chcąc pokazać, że to właśnie jego życie było bardziej ekscentryczne i ciekawe.

Wybór autorki padł na najwybitniejsze postacie malarstwa światowego - taka plejada gwiazd. Chociaż tematyka książki nie jest mi odległa, to większość wątków była dla mnie nowością i często łapałam się na tym, że byłam zaskoczona przytoczonymi informacjami. Plastyczny i łatwy język. Przyjemnie się czyta.

Dla osoby, która specjalnie w sztuce nie siedzi, ale lubi sobie od czasu do czasu o czymś poczytać, to będzie naprawdę całkiem fajna pozycja. Rozpoczyna się moją ulubioną Tamarą Łempicką, a kończy na Fridzie Kahlo - po tym ostatnim rozdziale mam ochotę poczytać troszkę o Fridzie więcej.

Bardzo podobał mi się rozdział o Malczewskim, dzięki której poznałam Misię. Może to i ignorancja z mojej strony, ale naprawdę dużo z tej książki wyciągnęłam i cieszę się, że ją dostałam.

Brakowało mi tylko obrazów. Co krok posiłkowałam się wyszukiwarką interntową, bo nie wszystkie wspomiane w opowieści dzieła są ukazane na zdjęciach w książce. A szkoda, uważam że albumy tego typu powinny pokazywać szczególnie to, o czym mowa.

Mnie te historie bardzo wciągnęły, zainspirowały. To prawda, że czasem brakuje przypisów czy podpisów pod ilustracjami, ale nie jest to pozycja popularnonaukowa, tylko opowieści w spisane luźnej formie. Nie zmienia to faktu, że miło się czyta :)

Myślę, że ta książka trafi do serc nie tylko osób interesujących się sztuką. Jest pełna smaczków, ciekawostek, a przecież to lubimy – odkrywać drugie dno, zerkać za kulisy, poznawać genezę – w tym przypadku znanych dzieł sztuki i szukać źródeł natchnienia wielkich artystów.

Tytuł sugeruje, że czytelnik będzie miał styczność z historiami artystek, muz i modelek, ale poprzez nie docieramy także do życiorysów znanych malarzy, twórców sztuki i nauki.

Lektura tej książki to fascynująca przygoda. Zaspokaja ciekawość wszystkich, którzy lubią dociekać co, kiedy, dlaczego, z kim? Odkrywać słabości, obsesje, ale i pasje twórców znanych z podręczników szkolnych, albumów malarstwa, czy poprzez dzieła sztuki podziwiane w galeriach i muzeach świata.

Wiele przedstawionych historii było mi mniej lub bardziej znanych z innych biografii, czy opracowań, ale nie zaburzyło to w żadnej mierze przyjemności z lektury. Świadczyć to może tylko o sprawnym piórze autorki – brawo!

Wydawnictwo jest też ilustrowane, choć przyznam, że wielokrotnie przerywałam lekturę, aby odszukać dodatkowe reprodukcje, czy fotografie w Internecie. Uznaję to jednak za dodatkowy atut „Kobiet z obrazów” – inspirujący i zachęcający do poszerzania swojej wiedzy.

Gorąco polecam i z przyjemnością sięgnę po część drugą książki.

Dodaj cytat z książki Kobiety z obrazów