Dom Holendrów

Okładka książki Dom Holendrów Ann Patchett
Nominacja w plebiscycie 2021
Okładka książki Dom Holendrów
Ann Patchett Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
The Dutch House
Znak Literanova
2021-05-19
2019-09-24
2019-09-24
Anna Gralak
rodzina strata rodzeństwo matka przeszłość dzieciństwo literatura amerykańska proza współczesna
Inne

Wyróżniona opinia i

Dom Holendrów

przeczytanych książek 3470 napisanych opinii 2638

Niezwykle rzadko zdarza się, żeby nagrodzona Nagrodą Pulitzera książka ani trochę mi się nie spodobała, ale "Dom Holendrów" jest tutaj niechlubnym wyjątkiem. Przemęczyłam tę książkę nie rozumiejąc po co właściwie w ogóle została napisana. Ma trochę uroku baśni, trochę pretensji do "Wielkiego Gatsby", gdzieś przemyka czar Gilded Age, a zaraz potem Wielkiego Kryzysu - ale nie kupiłam atmosfery tej powieści, nie urzekły mnie losy bohaterów i po prostu zmęczyłam się niemożliwie...

Dom Holendrów jest nie tylko głównym miejscem akcji powieści ale niemal jej bohaterem. Przyciąga wszystkie postacie jak ćmy, trudno od niego odejść.
Niesamowita opowieść, w której słuchamy wspomnień narratora, od czasów sprzed jego narodzin, po przez czas jego dzieciństwa w Domu Holendrów, aż do momentu, gdy nauczył się radzić sobie z emocjami, które wypierał i ignorował przez większość swojego życia.
Czyta się fantastycznie, jest pięknie napisana. Wzbudziła we mnie mnóstwo emocji, do tego stopnia, że musiałam zerknąć na koniec książki, żeby uspokoić się i mieć pewność, że wszystko się dobrze skończy.

Jest to druga po Stanie zdumienia książka tej autorki, którą przeczytałam. Może zbyt szumnie to ujęłam, bo przeczytałam do połowy. Nie było w niej nic, co by mnie porwało, zafascynowało.Stan zdumienia, który miał klimat, tajemnicę tu totalne zaskoczenie, niestety na minus.

Mam mieszane uczucia po lekturze. Książka jest świetnie napisana i wciągająca niemal od pierwszych stron. Język opowieści jest plastyczny i barwny, dzięki czemu można się zatopić w historii i nie zwracać uwagi na to jak papierowe są postaci stworzone przez Ann Patchett i jak płytka jest ta opowieść.
Autorka nie pozwoliła dojrzeć i dorosnąć żadnemu ze swoich bohaterów. Wszyscy trwają, wciśnięci w tę samą formę, w jakiej ich poznaliśmy. Żadna z postaci nie przechodzi przemiany, wręcz przeciwnie, wszyscy celebrują i nurzają się w doświadczeniach z przeszłości, jakby tylko to miało na nich wpływ i ukształtowało ich na zawsze. Nikt nie podejmuje wyzwania i nie próbuje świadomie zmienić swojego życia. I to jest irytujące, bo jak wiemy, z wielu doświadczeń da się wyrosnąć, a życie ciągle oferuje nam coś nowego. Wystarczy tylko po to sięgnąć.
Co mi jednak najbardziej w tej książce przeszkadza, to promowanie altruizmu jako lepszej i głębszej formy kontaktów z innymi. Autorka stara się nam wmówić, że poświęcenie dla innych jest godne pochwały, tymczasem czytelnik szybko zauważa, że altruizm to tylko inna nazwa na egoizm i egocentryzm. I że za tymi pustymi hasłami nie kryje się nic, poza koniecznością nakarmienia swojego ego.

Autorka nie pozwoliła dojrzeć i dorosnąć żadnemu ze swoich bohaterów....

Świetnie napisana opowieść o losach rodziny, która łączy (czasem też dzieli) Dom Holendrów. Jest on niezmiennym punktem odniesienia w tych wszystkich latach i wydarzeniach, które mijają. Dla mnie jest to przede wszystkim książka o różnych obliczach miłości. Napisana pięknym językiem, bez brutalnych opisów, w umiarkowanym tempie, które pozwala cieszyć się każdą stroną tej lektury.

Nie rozumiem zachwytów. Zaczęło się dobrze, ale z każdą stroną robiło się coraz nudniej.

napisana pięknym językiem, historia o bliskości, więzach rodzinnych, przywiązaniu… magiczna…

Piękna opowieść o powrocie do domu, w którym przeżyło się dobre i złe, a nawet bardzo złe chwile. O tęsknocie za nim. Jest też opowieścią o wielkiej miłości siostry do brata i odwrotnie. O tęsknocie za matką. Mówi, że na wszystko potrzeba czasu, na przebaczenie również.
Warta przeczytania. Polecam.

Warta przeczytania. Polecam.

Książka urzekająca 📖♥️🫢

Styl pisania autorki jest niezwykle wciągający, a zarazem taki dostojny, szlachetny.

Czytałam tą pozycję, jak dobry kryminał, chociaż z tym gatunkiem Ann Patchett nie ma nic wspólnego 🫢😉🫣

To książka o patchworkowej rodzinie. Autorka skupia się na ukazaniu więzi panujących w owej rodzinie. Dom Holendrów to spełnienie ambicji ojca, ale dla reszty rodziny stał się przekleństwem. Mamy tutaj miłość, przywiązanie, traumę, ból, zazdrość, perfekcjonizm, strach…

Mamy tutaj tajemnice, wciągające wątki psychologiczne, które ją tak bardzo lubię ☺️🫣😁

Jeśli nie znacie jeszcze Ann Patchett i jej dzieł to zachęcam do sięgnięcia po „Dom Holendrów” 📖🥳

Książka urzekająca 📖♥️🫢

Bardzo dobrze napisana książka o niczym