Popularne wyszukiwania
Polecamy
Curzio Malaparte

- Pisze książki: literatura piękna, powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż
- Urodzony: 9 czerwca 1898
- Zmarły: 19 lipca 1957
Dziennikarz, dyplomata, korespondent wojenny. Syn Włoszki i Niemca. W latach 20-tych XX wieku związany z ruchem faszystowskim, uczestnik Marszu na Rzym, członek Narodowej Partii Faszystowskiej. Pozostawał jednak w sporze z Mussolinim. W 1931 r., po wydaniu antytotalitarnej książki "Techniki Zamachu Stanu" zerwał z ruchem faszystowskim i wyjechał do Francji. Po powrocie do Włoch w 1933 r. aresztowany i zesłany. W latach II wojny światowej był korespondentem wojennym na wschodzie. Wówczas powstała jego najważniejsza książka "Kaputt" - zbiór reportaży wojennych z Polski, Rumunii, Finlandii, Ukrainy, Jugosławii.
- 216 przeczytało książki autora
- 837 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Amerykańscy żołnierze myślą, że kupują kobietę, a kupują jej głód. Myślą, że kupują miłość, a kupują kromkę głodu.
Amerykańscy żołnierze myślą, że kupują kobietę, a kupują jej głód. Myślą, że kupują miłość, a kupują kromkę głodu.
Naród nie może posiadać poczucia wolności, jeżeli pozbawiony jest zmysłu miłosierdzia.
Naród nie może posiadać poczucia wolności, jeżeli pozbawiony jest zmysłu miłosierdzia.
Przed wyzwoleniem narody Europy cierpiały z niezwykłą godnością. Walczyły z podniesionym czołem. Walczyły, żeby nie umrzeć. A ludzie, którzy walczą, żeby nie umrzeć, siłą rozpaczy łapią się wszystkiego, co stanowi żywą, wieczną tkankę istnienia, esencję, najszlachetniejszy i najczystszy jego żywioł:godności, odwagi, wolności własnego sumienia. Walczą, żeby ratować własną duszę. Po wyzwoleniu jednak ludzie musieli walczyć, żeby żyć. Walka o życie jest rzeczą ponizajaca, potwora, jest wstydliwą koniecznością. Tylko o to, by ocalić własną skórę. To już nie jest walka przeciw zniewoleniu, walka o wolność, o ludzką godność, o honor. To walka z głodem.
Przed wyzwoleniem narody Europy cierpiały z niezwykłą godnością. Walczyły z podniesionym czołem. Walczyły, żeby nie umrzeć. A ludzie, którzy...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE