Myśli nieuczesane

Okładka książki Myśli nieuczesane Stanisław Jerzy Lec
Okładka książki Myśli nieuczesane
Stanisław Jerzy Lec Wydawnictwo: Universitas Seria: Biblioteka Polska [Universitas] literatura piękna
Biblioteka Polska [Universitas]
Universitas
1999-01-01
1974-01-01
aforyzmy

Okładka książki Złota księga wierszy polskich Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Barańczak, Miron Białoszewski, Zbigniew Bieńkowski, Tadeusz Borowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Andrzej Bursa, Aleksander Chodźko, Bogdan Czaykowski, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Elżbieta Drużbacka, Felicjan Faleński, Alojzy Feliński, Aleksander Fredro, Tadeusz Gajcy, Konstanty Ildefons Gałczyński, Cyprian Godebski, Seweryn Goszczyński, Sebastian Grabowiecki, Stanisław Grochowiak, Jerzy Harasymowicz, Zbigniew Herbert, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Bruno Jasieński, Jakub Jasiński, Mieczysław Jastrun, Anna Kamieńska, Franciszek Karpiński, Tymoteusz Karpowicz, Jan Kasprowicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Maria Komornicka, Szymon Konarski, Maria Konopnicka, Stanisław Korab-Brzozowski, Wincenty Korab-Brzozowski, Julian Kornhauser, Urszula Kozioł, Kajetan Koźmian, Krystyna Krahelska, Ignacy Krasicki, Zygmunt Krasiński, Ryszard Krynicki, Stanisław Jerzy Lec, Jan Lechoń, Teofil Lenartowicz, Bolesław Leśmian, Jerzy Liebert, Ewa Lipska, Stanisław Herakliusz Lubomirski, Antoni Malczewski, Kasper Miaskowski, Tadeusz Miciński, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Hieronim Morsztyn, Jan Andrzej Morsztyn, Zbigniew Morsztyn, Daniel Naborowski, Adam Naruszewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Nowak, Bronisława Ostrowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Peiper, Wacław Potocki, Józef Przerwa-Tetmajer, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Przyboś, Samuel Przypkowski, Mikołaj Rej, Wacław Rolicz-Lieder, Mieczysław Romanowski, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Barbara Sadowska, Maciej Kazimierz Sarbiewski, Władysław Sebyła, Marcin Sendecki, Mikołaj Sęp Szarzyński, Lucjan Hipolit Siemieński, Antoni Słonimski, Edward Słoński, Juliusz Słowacki, Jan Śpiewak, Leopold Staff, Janusz Styczeń, Stanisław Swen-Czachorowski, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Władysław Syrokomla, Janusz Szuber, Wisława Szymborska, Szymon Szymonowic, Stanisław Trembecki, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Samuel Twardowski, Kornel Ujejski, Aleksander Wat, Tomasz Kajetan Węgierski, Kazimierz Wierzyński, Witold Wirpsza, Józef Wittlin, Rafał Wojaczek, Maryla Wolska, Jan Paweł Woronicz, Józef Wybicki, Stanisław Wyspiański, Jan Żabczyc, Franciszek Zabłocki, Jan Zachariasiewicz, Adam Zagajewski, Józef Bohdan Zaleski, Kazimiera Zawistowska, Józef Bartłomiej Zimorowic, Roman Zmorski, praca zbiorowa
Złota księga w... Adam Asnyk, Krzyszt...
Okładka książki Erotykon Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Michał Bałucki, Zbigniew Becher, Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Breza, Marzena Broda, Stanisław Brzozowski, Michał Choromański, Józef Czechowicz, Jan Danecki (poeta), Jan Dobraczyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Dygat, Konstanty Ildefons Gałczyński, Władysław A. Grzeszczyk, Klementyna Hoffmanowa, Henryk Horosz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Janina Ipohorska, Jarosław Iwaszkiewicz, Zbigniew Jerzyna, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Maria Konopnicka, Tadeusz Kotarbiński, Jan Kott, Anka Kowalska, Józef Ignacy Kraszewski, Leszek Kumor, Maria Kuncewiczowa, Jalu Kurek, Antoni Lange, Stanisław Jerzy Lec, Jan Lechoń, Ignacy Legatowicz, Bolesław Leśmian, Jerzy Liebert, Liliana, Janusz Makarczyk, Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz, Jan Andrzej Morsztyn, Andrzej Możdżonek, Daniel Naborowski, Zofia Nałkowska, Stefan Napierski, Cyprian Kamil Norwid, Eliza Orzeszkowa, Bronisława Ostrowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Włodzimierz Perzyński, Halina Poświatowska, Jurek Potański, Wacław Potocki, Bolesław Prus, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Feliks Przysiecki, Melchior Pudłowski, Zuzanna Rabska, Mikołaj Rej, Janusz Roś, Józef Ruffer, Jadwiga Rutkowska, Horacy Safrin, Magdalena Samozwaniec, Mikołaj Sęp Szarzyński, Henryk Sienkiewicz, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Jan Smolik, Leopold Staff, Adam Lewandowic Strzeżowczyk, Aleksander Świętochowski, Leszek Szeligowski, Renata Szuman-Fikus, Stanisław Trembecki, Andrzej Trzebiński, Julian Tuwim, Józef Weyssenhoff, Kazimierz Wierzyński, Maria Wirtemberska, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Adam Władysławiusz, Rafał Wojaczek, Maryla Wolska, Gabriela Zapolska, Kazimiera Zawistowska, Emil Zegadłowicz, Stefan Żeromski, Szymon Zimorowic, Narcyza Żmichowska
Erotykon Adam Asnyk, Krzyszt...

Uwielbiam od dawien dawna , często cytuję.

Uwielbiam od dawien dawna , często cytuję.

Zbiór niezwykle ciekawych aforyzmów, przysłów i myśli zawsze aktualnych. Co do wydania brakło choćby jednego rysunku, który ubarwił by pozycję. Za to okładka genialna.

Jakie są nasze myśli? Jak w ogóle myślimy? Raczej krótkimi formami, pojedynczymi zdaniami, urwanymi, szybko uciekającymi, nieskładnymi. Lec miał myśli nieuczesane i zebrał je w tomiku.

Każda refleksja poety jest wielowarstwowa i ma jakieś ukryte przesłanie odnoszące się do wyobraźni, ale i wiedzy. Te króciutkie zdania wymagają od czytelnika elastyczności umysłu i łączenia kropek, bo najczęściej mają drugie, a nawet trzecie dno i wcale nie tak łatwo je odkryć.

Lec łączy zaskakujące elementy, pozornie niepasujące, a jednak budujące w głowie plastyczną wizję poglądów poety. Używa części ciała, żeby mówić o emocjach, np. zębów: szczękać nimi – bać się, ale też gryźć, czy tracić. Wykorzystuje też inne symbole tj. głowa czy serce. Lec pisze o kręgosłupie? Ma pewnie na myśli także kręgosłup moralny.

🤔 Czym jest człowieczeństwo?

W ogóle wszystkich części ciała i wszystkiego autor umie użyć do tworzenia wielowarstwowych przenośni opisujących świat. Bywają gorzkie, smutne i przygnębiające, ale trudno odmówić im trafności czy swady.

Poeta często poruszał kwestie człowieczeństwa, horyzontów mentalnych, moralności, wolności, polityki czy ustroju. Myśli nieuczesane wydano po raz pierwszy pod koniec lat ‘50. Udało się to nawet pomimo tego, że jest w tym tomiku mnóstwo komentarzy satyrycznych dotyczących ówczesnej polityki, może przez ówczesną „odwilż”. Smutne jest to, że one nadal są aktualne. Zmieniło się w Polsce tak wiele, a jednocześnie nic się nie zmieniło.

🤔 O sobie samym

Wszystko, co piszemy, świadczy przede wszystkim o nas samych, mniej o tym, o czym piszemy. Tak samo jest w tym przypadku. Z tych strzępków myśli Leca wyłania się obraz człowieka raczej pesymistycznie nastawionego do świata. Widać to szczególnie pod koniec, gdy już nabraliśmy trochę praktyki w czytaniu wielowątkowych refleksji i łatwiej nam przenikać od razu do drugiego dna.

Myśli nieuczesane mogą być książką do medytacji. Na każdej stronie znajdzie się przynajmniej jedna, która zatrzyma na dłużej i przyniesie jakieś interesujące myśli do rozważań. Jest to cenne i wyjątkowe oraz zdecydowanie zachęcające do zapoznania się bliżej z tym tomikiem i powrotów do treści.

Nie dla mnie takie książki, mimo iż kilka myśli znalazłam naprawdę ciekawych, życiowych, to jednak większość jest dla mnie wtórna, oczywista, przestarzała, na siłę, bez sensu i w ogóle mnie to nie bawi.

Wyzwanie czytelnicze LC lipiec 2022: Przeczytam cienką książkę (mającą maksimum 200 stron) (31)

Recenzja książki pt. "Myśli nieuczesane" autor: Stanisław Jerzy Lec
cyt. "Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia".
cyt. "Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia". (sentencje zawarte w ww. książce)

Książka pt. "Myśli nieuczesane" to jak wskazuje tytuł zbiór rozmaitych myśli. Aforyzmy/ sentencje odnoszą się do różnych sfer życia. Możemy odnaleźć w nich wiele wciąż aktualnych prawd. Niektóre z nich będą zrozumiałe dla szerokiego grona odbiorców, przy innych trzeba wykazać się znajomością pewnych kontekstów. Myśli autora skłaniają do refleksji, pozwalają zastanowić się nad różnymi aspektami codzienności. Nawiązują między innymi do zagadnień takich jak: życie, śmierć, wartości, znaczenie słowa, tworzenie. Wachlarz tematyczny sentencji jest bardzo szeroki. Warto zapoznać się z tą książką, być może czytelnikom uda się "uczesać" pewne myśli.

Recenzja książki pt. "Myśli nieuczesane" autor: Stanisław Jerzy Lec
cyt. "Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia".

Chyba spodziewałam się lepszych myśli

Chyba spodziewałam się lepszych myśli

Nigdy nie byłem fanem aforyzmów czy złotych myśli i po lekturze tego zbioru również nim nie zostanę. Zapisane przez Leca sentencje bywają błyskotliwe, zabawne, czasami nieco archaiczne i trudne do przełożenia na współczesność. Problem w tym, że po skończeniu książki nie pamiętam nawet tych najlepszych – co może być oczywiście kwestią indywidualną. Ze względu na to, że pozycja nieustannie bombarduje czytelnika kolejnymi mądrościami wymagającymi zatrzymania się, jej lektura zajęła mi całkiem sporo czasu, mimo niewielkiej objętości. Podsumowując - całkiem przyjemna książeczka, która zawiera trochę ulotnych mądrości i dostarcza trochę uśmiechu, ale niewiele ponad to.

Tę książkę możesz czytać bardzo szybko,, albo bardzo powoli. Rzadko która daje taką możliwość.

Arcydzieło! Błyskotliwe, humorystyczne, refleksyjne skojarzenia. Książka wędruje ze mną w torebce i jest czytana nieustająco od lat.

2081

Do tego się wraca z uśmiechem na twarzy