Powiastki filozoficzne

Okładka książki Powiastki filozoficzne
Voltaire Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka filozofów
Contes philosophiques
Hachette Polska
2009-01-01
1955-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
filozofia los Zadig Kandyd Prostaczek szlachectwo cnota hipokryzja

Trochę nierówne. Niektóre nużyły. Prostaczek najlepszy :)

Trochę nierówne. Niektóre nużyły. Prostaczek najlepszy :)

Twórczość Woltera jest genialna, jego podejście do życia przepełnione mąrdrości bardzo elegencko prezentuje się na kartkach Powiastek filozoficznych. Serdecznie polecam każdemu bez względu na poziom zaawansowania w literaturze. Autor pisze w sposób zrozumiały, żywy i elokwentny. Przeczytanie wiąże się również z lepszym zrozumieniem liberalnego systemu kulturalnego.

Fascynująca książka człowieka oświeconego, który zastanawiał się nad rolą państwa i godnym życiem obywateli. Fascynujące w tej książce, której opowiastki pochodzą z XVIII wieku jest to, że ówczesne problemy Francji są nad wyraz aktualne we współczesnej Polsce.
Gorąco polecam pasjonatom filozofii, ale także historii i politologii.

Gorąco polecam pasjonatom filozofii, ale także historii i politologii.

Dzieło ponadczasowe, błyskotliwe, dowcipne o ciętym języku. Dobra zabawa dla duszy i ciała. Opowieści uczą swą mądrością życia, jednocześnie bawiąc w inteligentny sposób odbiorcę. Rękę mistrza czuć w każdym wersie.

Jedna z moich ulubionych. Niezwykle lekki, inteligentny humor. Voltaire bawi, a zarazem niesamowicie wciąga swoją przenikliwością.

Przewodnik na zycie.
Kandyd.

Przewodnik na zycie.
Kandyd.

Myślę, że najlepszym komentarzem do Powiastek są słowa Jean Orieux:
"Niektórzy mówią, że (Wolter) nie jest "poważny". To prawda. Zrobił wszystko, by takim się nie wydawać; lecz jest ponadto coś nieskończenie ważniejszego. Zdarza nam się zapominać, że każdy z nas nosi w głębi swojego umysłu ślady pozostawione przez Kandyda."

Myślę, że najlepszym komentarzem do Powiastek są słowa Jean Orieux:

7,5/10

7,5/10

"W dziedzinie powiastki filozoficznej pozostał Wolter mistrzem aż do dziś i do dziś można go czytać z przyjemnością nie mniejszą od pożytku."

Po przeczytaniu "Powiastek filozoficznych" całkowicie zgadzam się z tym twierdzeniem. W "Zadigu" doświadczymy oświeconego głosu Woltera, w "Kandydzie" będziemy wraz z Wolterem drwić sobie z systemu Leibniza, a "Prostaczek" rzuci nieco światła umysłu, którego doświadczymy wraz z nim.

W każdej powiastce znajdziemy dawkę dobrego, błyskotliwego dowcipu jak i często zabawnego spojrzenia na naturę ludzką. Można śmiało powiedzieć, że "Powiastki" filozoficzne to również satyra na naturę ludzką, którą Wolter mistrzowsko raz wyśmiewa, raz krytykuje.

Moja ocena poszczególnych powiastek :
"Zadig" - 7