Powiastki filozoficzne

Voltaire Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
Contes philosophiques
2009-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
Biblioteka filozofów
filozofia los Zadig Kandyd Prostaczek szlachectwo cnota hipokryzja

Twórczość Woltera jest genialna, jego podejście do życia przepełnione mąrdrości bardzo elegencko prezentuje się na kartkach Powiastek filozoficznych. Serdecznie polecam każdemu bez względu na poziom zaawansowania w literaturze. Autor pisze w sposób zrozumiały, żywy i elokwentny. Przeczytanie wiąże się również z lepszym zrozumieniem liberalnego systemu kulturalnego.

Fascynująca książka człowieka oświeconego, który zastanawiał się nad rolą państwa i godnym życiem obywateli. Fascynujące w tej książce, której opowiastki pochodzą z XVIII wieku jest to, że ówczesne problemy Francji są nad wyraz aktualne we współczesnej Polsce.
Gorąco polecam pasjonatom filozofii, ale także historii i politologii.

Dzieło ponadczasowe, błyskotliwe, dowcipne o ciętym języku. Dobra zabawa dla duszy i ciała. Opowieści uczą swą mądrością życia, jednocześnie bawiąc w inteligentny sposób odbiorcę. Rękę mistrza czuć w każdym wersie.

Jedna z moich ulubionych. Niezwykle lekki, inteligentny humor. Voltaire bawi, a zarazem niesamowicie wciąga swoją przenikliwością.

Myślę, że najlepszym komentarzem do Powiastek są słowa Jean Orieux:
"Niektórzy mówią, że (Wolter) nie jest "poważny". To prawda. Zrobił wszystko, by takim się nie wydawać; lecz jest ponadto coś nieskończenie ważniejszego. Zdarza nam się zapominać, że każdy z nas nosi w głębi swojego umysłu ślady pozostawione przez Kandyda."

7,5/10

"W dziedzinie powiastki filozoficznej pozostał Wolter mistrzem aż do dziś i do dziś można go czytać z przyjemnością nie mniejszą od pożytku."

Po przeczytaniu "Powiastek filozoficznych" całkowicie zgadzam się z tym twierdzeniem. W "Zadigu" doświadczymy oświeconego głosu Woltera, w "Kandydzie" będziemy wraz z Wolterem drwić sobie z systemu Leibniza, a "Prostaczek" rzuci...

Zbiór zróżnicowany, choć przy czytaniu którejś z kolei opowiastki awanturniczej z regularnymi przewrotami i przenosinami akcji do innego kraju co trzy strony odczuć można monotonię. Problem ten daje o sobie znać zwłaszcza pod koniec, podczas lektury najgłośniejszej chyba powiastki Woltera, „Kandyda”. Może dlatego, że wcześniej w zbiorze umieszczony jest jego krótszy...

Nie miałem wcześniej styczności z dziełami Woltera, ale po takim nazwisku, filozofie i encyklopedyście, spodziewałem się czegoś na kształt "Tako rzecze Zaratustra" Nietzschego. Nic bardziej mylnego. Tytuł "Powiastki" znakomicie oddaje charakter zamieszczonych w tym wydaniu utworów. Jest to lektura lekka, przyjemna, z dystansem. A że za owymi powiastkami kryje się coś...

W sumie bardzo lekkie opowiadania, w całkiem przystępnym tłumaczeniu, więc nie rozumiem czemu tak mało popularne. Może dlatego, że zmuszą do myślenia? Do zajrzenia w siebie, poszukania pytań i odpowiedzi w swoim umyśle, nie na kartach książki?

Zapewne każdy czytający odnajduje w tej książce coś innego, ale na pewno każdy inaczej interpretuje to co przeczyta i to co odkryje...

• Filozofia
  • Literatura francuska