Argonauci

Maggie Nelson Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią biografia, autobiografia, pamiętnik
The Argonauts
Data 1. wydania:
2015-05-15
9788381910057
Kaja Gucio
Czarne
biseksualizm gej homoseksualizm lesbijka rodzina równouprawnienie seksualność więzi rodzinne współczesna obyczajowość
The Argonauts
biografia, autobiografia, pamiętnik
9788381910057
Kaja Gucio
Poza serią

Do 50 strony było okropnie ciężko się przebić przez akademicką mowę, milion cytatów z filozofów, bardzo trudny język a potem nagle cyk! I potoczyście swojsko aż momentami za bardzo. Niby mi się podobało i zrozumiałam co nieco ale nie podzielam opinii, że to cud wydawniczy tego trudnego roku. Bardzo to na pewno osobiste.

cudownie nie jednoznaczna przy tym mądra i prawdziwa

Chyba nigdy nie miałem tak, że do końca sam nie wiedziałem co myśleć o jakieś książce, aż do momentu pojawienia się "Argonautów". Dla mnie ta książka jest zagadką, z jednej strony mamy niecałe 200 str tekstu i jesteśmy bombardowani z każdej strony milionem nazwisk różnych ludzi, o których istnieniu nie miałem pojęcia(większości) i jednocześnie autorka łączy to z głębokimi,...

Wydaje mi się, że wiem, co Maggie Nelson chciała mi tą książką powiedzieć i jestem po jej stronie. Ale forma w jakiej to zrobiła nie jest dla mnie atrakcyjna. Szczerze mówiąc tematyka LGBTQ+ praktycznie jest mi nieznana, więc cała masa cytatów i nazwisk zamieszczonych w tej powieści po prostu nic mi nie mówiła. Czytając czułam się tak, jak pewnie czułby się kucharz na...

Erudycyjny monolog o seksualności. Głos dla akceptacji różnic ale także dla wykluczenia myślenia poprzez inność. Głos wypowiedziany bardzo bezpośrednim językiem, którym pewnie myśli o tych sprawach większość z nas, choć głośno wypowiadając się głośno używamy dużo bardziej poetyckiego. Choć temat ważki, język adekwatny, to podejście niestety przekombinowane. A szkoda...

Rozczarowanie

A jednak chyba można było inaczej.

„Argonauci” to esej i wspomnienia lesbijki, która wyszła za mąż za faceta, który był kobietą. Ma z nim syna z in vitro. W czasie kiedy zachodziła w ciążę on przechodzi kurację hormonalną. Doświadczenia Meggie Nelson to kręgosłup książki, ale autorka znajduje dla nich odniesienia w teoriach filozoficznych i psychologicznych. Dlatego „Argonauci” to erudycyjny, wielotematyczny...

Trzeba chyba naprawdę być głęboko zainteresowany niebinarnością płciową, żeby przebrnąć przez tę nieco pretensjonalną żonglerkę cytatami i mocno chaotyczny styl prowadzenia opowieści.

Maggie Nelson-amerykańska pisarka i intelektualistka w ,,Argonautach" opowiada Nam o swojej miłości do osoby niebinarnej.
Mówi Nam szczerze i czasami nawet intymnie o swojej codzienności,ślubie,zmaganiach z zajściem w ciążę i byciem w trakcie przemiany swojej partnerki w partnera.
Przeplata to rozprawami na temat tożsamości,seksualności i przemijania.
I o ile jej historie...

• 2020