ROZWIŃ ZWIŃ

Argonauci

Okładka książki Argonauci
Maggie Nelson Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Data 1. wydania:
2015-05-15
9788381910057
Kaja Gucio
biseksualizm gej homoseksualizm lesbijka rodzina równouprawnienie seksualność więzi rodzinne współczesna obyczajowość

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Nieokreślona płeć w określonym życiu

Link do recenzji

1879 14 280

Wymęczyła mnie ta książka. Miała być opowieść o życiu z osobą queer a jest głównie o macierzyństwie i o tym co Nelson przeczytała. Przez cały czas miałam wrażenie, że te wszystkie wypisy z innych autorów służą autorce do, nie wiem, potwierdzenia swojego związku z Harrym, wytłumaczenia go? Może jestem głupia, ale wg mnie jak się kogoś kocha to się po prostu kocha i nie...

Wielowątkowa. Momentami trochę skomplikowana. Wymagająca od czytelnika uwagi, pogłębionej refleksji nad przeczytanym fragmentem oraz wyjścia z utartych schematów myślowych. Ważna.

Niesamowite jest to, jak Maggie Nelson poruszyła milion spraw w jednej, tak przyjemnej w odbiorze, książce. Nie zafiksowała się na jednym aspekcie, tylko ze swobodą płynęła przez wiele różnych kwestii związanych z macierzyństwem, wpojonym w ludziach strachem i wykreowanymi przez społeczeństwo binarnymi podziałami. Czytając, zajrzałam do jej głowy i jestem za to przeogromnie...

Na półkach: , , , , ,

Nie był to stracony czas. Mimo, że zabrakło mi erudycji, żeby czerpać z tego przyjemność. Nie miałam też dość cierpliwości, żeby drążyć niewiadome. Mimo, że nie odpowiadała mi chaotyczna konstrukcja książki, a autorka podzieliła się doświadczeniami, o których niekoniecznie chciałam wiedzieć. Mimo tego wszystkiego - kolejna zapadka w światopoglądzie się przesunęła.

Mam mieszane uczucia. Nie powaliła mnie, ale zdecydowanie zmusza do myślenia. Za to dodatkowy punkt w ocenie.

Trudna. Istotna. Ważna pozycja dla zrozumienia spraw płci, tożsamości, bycia rodzicem, przemiany.

Podczas czytania wielokrotnie musi się czytelnik samozweryfikować. Podoba mi się takie czytanie.

Pierwsze 40 stron mnie wciągnęło i porzuciłem lekturę..

Gdy coraz powszechniej do świadomości ludzi dociera fakt istnienia osób niebinarnych powieść Maggie Nelson jest jak oddech spokojnego, mądrego powietrza (może nie tyle w dyskusji na ten temat co) w drodze do akceptacji faktu, iż tacy ludzie po prostu są. I to jest piętna zaleta jest książki.
A ponadto jest to bardzo ciekawa i osobista lektura o relacjach, zwłaszcza o...

Intymne, dojmujące, subtelne. Piękna opowieść o kobiecej wrażliwości w konfrontacji z codziennością i próbie pogodzenia się z tym, co przynosi rzeczywistość. Dużo o zrozumieniu i nieoczekiwaniu niczego od innych. Przeczytałem w dwa wieczory, tak lekko wchłaniało mi się kolejne fragmenty. Bardziej o macierzyństwie niż o transpłciowości. I bynajmniej nie jest to lektura...

• 2021
  • 2020