Przyjaciel

- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- The Friend
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Pauza
- Data wydania:
- 2019-06-12
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-02-06
- Liczba stron:
- 208
- Czas czytania
- 3 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788395352300
- Tłumacz:
- Dobromiła Jankowska
- Tagi:
- literatura amerykańska odmiana losu pies pisarz poszukiwanie sensu życia przyjaźń samotność śmierć żałoba literatura pisarstwo samobójstwo Nowy Jork
- Inne
Bezimienna główna bohaterka nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Pozostaje po nim pustka … i wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna zwierzętom wdowa w podeszłym wieku? Nieobecna, skłócona ze zmarłym córka, która nawet nie pofatygowała się na pogrzeb?
W nagrodzonej prestiżową National Book Award z 2018 roku powieści Sigrid Nunez w sposób błyskotliwy i przenikliwy opowiada o nowojorskim środowisku literackim, problemach starzejącego się pisarza i codziennej pracy nauczyciela akademickiego. To również historia o przyjaźni, miłości i śmierci, jak też o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta. Kto komu bardziej pomaga w trudnych chwilach – one nam czy my im? Wzruszająca, mądra powieść o tym, co w życiu najważniejsze.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Przyjacielu, mój drogi przyjacielu!
Alphonse Toussenel stwierdził kiedyś: „Na początku Bóg stworzył człowieka, ale widząc go tak słabym, dał mu psa”. W wydanej niedawno książce „Ukryty geniusz zwierząt” Kathariny Jacob przeczytać możemy, że psy lepiej rozpoznają nastroje ludzi niż nasi najbliżsi krewni z rodziny człekokształtnych (i oczywiście koty). Każdy grymas pojawiający się na twarzy właściciela zostaje natychmiast odczytany przez psiego przyjaciela. Te pochodzące od wilków stworzenia wydają się specjalnie przystosowane do tego, by towarzyszyć człowiekowi w jego codziennych utarczkach z rzeczywistością.
Jeśli jednak po książce Sigrid Nunez oczekujecie słodkiej i tkliwej opowieści o prawdziwej przyjaźni, możecie poczuć się srodze zawiedzeni. Motyw doga arlekina jest bowiem jednym z kilku poruszanych przez amerykańską pisarkę. Autorka dużo uwagi poświęca środowisku pisarzy i artystów, przyglądając się zwyczajom w tym kręgu panującym oraz poddając je ostrej krytyce. Okazuje się, że w tym artystycznym światku „nawet studenci najlepszych uczelni nie potrafią odróżnić dobrego zdania od złego, że nikt w środowisku wydawniczym nie dba o to, jak się pisze, że książki umierają, literatura umiera, a pozycja pisarza jest już tak niska, że największą tajemnicą świata pozostaje, dlaczego wszyscy chcą, by ich książki były wydawane”.
W „Przyjacielu” odnajdziemy również pragnienie dotarcia do prawdy o tym, co skłania ludzi do targnięcia się na własne życie. Rozważania te czynią tę niewielką książkę gorzką, trudną do przełknięcia pigułką. Oto bezimienna pisarka, pracująca na uniwersytecie jako wykładowczyni kreatywnego pisania, musi zmierzyć się z samobójstwem bliskiego przyjaciela (nałogowego uwodziciela, którego relacje z kobietami były niełatwe i skomplikowane). Żeby oswoić się z niedawno przebytą traumą, przywołuje przykłady artystów samobójców, podejmując próby pogodzenia się ze stratą: „To, za czym tęsknimy – co tracimy i opłakujemy – właśnie czyni nas ludźmi, którymi w głębi duszy naprawdę jesteśmy. Nie wspominając o tym, czego w życiu pragnęliśmy, lecz nigdy nie mieliśmy. To bez wątpienia prawda w określonym wieku. W dodatku młodszym, niż może się nam wydawać”.
Najbardziej sugestywna część książki zostaje poświęcona narodzinom przyjaźni pomiędzy pisarką a dogiem arlekinem, którego zobowiązała się przygarnąć po śmierci wspomnianego wyżej towarzysza. Autorka opisuje zwyczaje tego zaskakująco inteligentnego stworzenia, stopniowo i niezauważalnie rodzącą się między kobietą a zwierzęciem więź. Żeby lepiej zrozumieć owo zjawisko, odwołuje się do „Mojej Tulipanki” autorstwa Joego Randolpha Ackerleya. Pisarce udaje się również uniknąć ckliwości i popadania w banał, kiedy podejmuje wyeksploatowany do granic możliwości temat.
„Przyjaciel” to lektura trudna i momentami bolesna. Stawiamy w niej czoła gorzkim refleksjom na temat przemijania i śmierci. Niełatwa okazuje się również konfrontacja z wiwisekcją dokonaną na środowisku twórczym. Czy nadal możemy twierdzić, że sztuka jest filozofią życia? A jednak książka Sigrid Nunez niesie ze sobą światełko nadziei, bowiem otwarcie przeciwstawia się twierdzeniu, iż wszystko w naszym życiu jest fałszem. Jeśli nie nauczymy się tej prawdy od ludzi, warto poszukać jej w świecie naszych przyjaciół mniejszych.
Ewa Szymczak
Oceny
Książka na półkach
- 1 203
- 1 063
- 182
- 60
- 50
- 48
- 41
- 31
- 31
- 27
OPINIE i DYSKUSJE
📚 "Przyjaciel" Sigrid Nunez 📚 (przekład: Dobromiła Jankowska)
Niezbyt często sięgam po książki, w których dużo się mówi o zwierzętach. Unikam ich jednak z takiego powodu, że nie potrafię czytać o ich umieraniu, odchodzeniu czy ogólnie kiedy dzieje im się coś złego. Nic nie poradzę. Tak mam.
Jak dla mnie książki mogłyby mieć oznaczenie: "uwaga! Tu umiera/cierpi zwierzę!" - wtedy wiedziałabym czego unikać. Mógłby to być spojler, ale chociaż nie sięgnęłabym po książkę, która złamie mi serce.
I mimo, że tutaj na okładce jest pies, jakoś postanowiłam się przełamać. No i miałam nadzieję, że tu zwierzęta umierać nie będą.
To, co najbardziej mnie zaciekawiło, to kwestie tego jaką rolę odgrywają zwierzęta w naszym życiu, czy to rzeczywiście my pomagamy im, czy one pomagają nam.
Jeden z fragmentów w pewnym momencie mnie trochę zaniepokoił (widzenie w zwierzaku ukochanej "osoby") i zastanawiałam się w jaką stronę to pójdzie (ostatecznie nie było tak źle).
Staram się nie nadawać książkom etykietek, ale stworzyłabym sobie w głowie taką półkę dla książek "niby". Na zasadzie: "niby wszystko okej, ale...". No i tu wiadomo, że to "niby" nie wystarczy, żeby uznać książkę za dobrą, zmieniającą myślenie/życie/(wstaw odpowiednie).
No i niestety "Przyjaciel" byłby na tej półce "niby". Bo niby czyta się dobrze, niby ważne tematy, niby ciekawe przemyślenia, ale... No właśnie to nie wystarczyło, żeby mnie jakoś szczególnie porwać i żeby książka na długo zapisała się w mojej głowie. Niby dobra, ale... chyba szybko zapomnę.
📚 "Przyjaciel" Sigrid Nunez 📚 (przekład: Dobromiła Jankowska)
więcej Pokaż mimo toNiezbyt często sięgam po książki, w których dużo się mówi o zwierzętach. Unikam ich jednak z takiego powodu, że nie potrafię czytać o ich umieraniu, odchodzeniu czy ogólnie kiedy dzieje im się coś złego. Nic nie poradzę. Tak mam.
Jak dla mnie książki mogłyby mieć oznaczenie: "uwaga! Tu umiera/cierpi...
Piękna książka. W pierwszej chwili miałam wrażenie jednak, że zbyt powierzchowna. Jakby autorka nie chciała zagłębiać się w trudne emocje. Jakby bała się, że historia stanie się zbyt sentymentalna. Jednak po jakimś czasie doszłam do wniosku, że to celowy zabieg dostosowania do poziomu współczesnego odbiorcy. Emocje nie są zbyt intensywne, jednakże wystarczające, aby pozwolić czytelnikowi przeżyć katharsis.
Warsztatowo dobrze napisana. Raczej równa. Dużo odnośników do literatury popularnej.
Dlatego myślę, że książka usatysfakcjonuje również na płaszczyźnie intelektualnej. Podążanie za cytatami może dać dużo przyjemności. Wzmiankowani w tekście autorzy, filozofowie oraz tytuły książek, należą obecnie do najbardziej popularnych. Dygresje idealnie nawiązują do treści. Chociaż nie wątpię, że mogą być bardzo frustrujące, dla kogoś kto nie jest zbyt oczytany.
Mi ułatwiły zagłębienie się w historii, która bez nich byłaby jednak dość płytka. Były drogowskazami dającymi możliwość podążania za myślami autorki. Ale też tworzyły dodatkowy wymiar, pozwalający zagłębić się w świat mężczyzny, którego śmierć opłakuje bohaterka.
Zastanawiam się, czy celem autorki było ograniczenie rozmiaru książki z jednoczesnym pogłębieniem jej przekazu? Czy tylko zabawa z czytelnikami? W każdym razie dzięki temu zabiegowi oraz pełnemu człowieczeństwa zakończeniu książki, przyznałam jej 8 punktów.
Piękna książka. W pierwszej chwili miałam wrażenie jednak, że zbyt powierzchowna. Jakby autorka nie chciała zagłębiać się w trudne emocje. Jakby bała się, że historia stanie się zbyt sentymentalna. Jednak po jakimś czasie doszłam do wniosku, że to celowy zabieg dostosowania do poziomu współczesnego odbiorcy. Emocje nie są zbyt intensywne, jednakże wystarczające, aby...
więcej Pokaż mimo toksiążka przyjemna i lekka, ale zdecydowanie nie dla mnie.
książka przyjemna i lekka, ale zdecydowanie nie dla mnie.
Pokaż mimo toJakoś w tym roku jeśli sięgam po literaturę piękną, to oscyluję wokół pewnych motywów. Dużo jest w nich straty i.. zwierząt!
Jest to moja druga książka tego autora. Poprzednio czytałam “Pełnię miłości” i też miałam po niej dobre odczucia. Przechodząc do meritum:
“Przyjaciel” Sigrid Nunez to pięknie napisana i przejmująca powieść, która zgłębia tematykę żałoby, przyjaźni i miłości. Książka podąża za narratorem, który jest pisarką i nauczycielką w Nowym Jorku, zmuszona do przyjęcia psa swojego niedawno zmarłego przyjaciela i mentora, znanego i szanowanego pisarza.
Książka jest zbudowana w formie seria refleksji i anegdot na temat relacji narratorki z psem, o imieniu Apollo, i jej wspomnieniach o przyjacielu. Dzięki interakcji z Apollem, narratorka radzi sobie z żałobą, trochę odsuwając się od ludzi z otoczenia, aż do rozpoczęcia terapii. Nunez pokazuje nam sposób, w jaki zwierzęta domowe mogą stać się częścią naszych rodzin i zapewnić komfort i towarzystwo, nawet jeśli wymagają opieki i troski. Książka stawia również ważne pytania dotyczące etyki posiadania zwierząt i sposobów, w jaki je traktujemy.
Zaczynam kochać książki, które Ļłyną w ten spósb z narracją. Była to idealna mieszanka poezji i przyziemności.
Szczerze mówiąc, poleciłabym "Przyjaciela" każdemu, kto kocha psy lub kiedykolwiek stracił kogoś bliskiego. To piękna i poruszająca lektura i gwarantuję, że będziecie o niej myśleć przez wiele dni po jej zakończeniu. Więc, koniecznie pędźcie ją przeczytać!
Jakoś w tym roku jeśli sięgam po literaturę piękną, to oscyluję wokół pewnych motywów. Dużo jest w nich straty i.. zwierząt!
więcej Pokaż mimo toJest to moja druga książka tego autora. Poprzednio czytałam “Pełnię miłości” i też miałam po niej dobre odczucia. Przechodząc do meritum:
“Przyjaciel” Sigrid Nunez to pięknie napisana i przejmująca powieść, która zgłębia tematykę żałoby, przyjaźni i...
1. Typowa książka nagradzana przez krytyków. Lekko przeintelektualizowana, przegadana, dygresyjną, trochę tkliwa, ale oczywiście z dystansem.
2. Męczy mnie taki typ opowieści, gdzie jak tylko zaczynasz dotykać ważnego tematu to pojawia się odniesienie do literatury, której często czytelnik nie zna bo musi być niszowa albo czytało ja 10 osób na zajęciach z kreatywnego pisania ;)
3. Te nagradzane powieści są w jednym stylu, często pisane z perspektywy bogatych, wykształconych, odklejonych od realności ludzi, którzy cały swój czas poświęcają na kontemplacje rzeczywistości zamiast na jej doświadczanie.
1. Typowa książka nagradzana przez krytyków. Lekko przeintelektualizowana, przegadana, dygresyjną, trochę tkliwa, ale oczywiście z dystansem.
więcej Pokaż mimo to2. Męczy mnie taki typ opowieści, gdzie jak tylko zaczynasz dotykać ważnego tematu to pojawia się odniesienie do literatury, której często czytelnik nie zna bo musi być niszowa albo czytało ja 10 osób na zajęciach z kreatywnego...
Refleksyjna, poruszająca. O przyjaźni wszelkiego rodzaju. Momentami męczył mnie wszechobecny chaos, ale chyba taki po prostu styl tej autorki, bo z jej poprzednią książką, którą miałam okazję czytać - „Pełnia miłości”, miałam ten sam problem.
Refleksyjna, poruszająca. O przyjaźni wszelkiego rodzaju. Momentami męczył mnie wszechobecny chaos, ale chyba taki po prostu styl tej autorki, bo z jej poprzednią książką, którą miałam okazję czytać - „Pełnia miłości”, miałam ten sam problem.
Pokaż mimo toCiekawa opowieść o żałobie, przyjaźni i pewnym psie. Brawa za odwagę podjęcia niewygodnych tematów, jednak w moim odczuciu „Przyjaciel”bardziej przypomina zbiór aforyzmów niż pełnowartościową historię, którą warto zapamiętać.
Ciekawa opowieść o żałobie, przyjaźni i pewnym psie. Brawa za odwagę podjęcia niewygodnych tematów, jednak w moim odczuciu „Przyjaciel”bardziej przypomina zbiór aforyzmów niż pełnowartościową historię, którą warto zapamiętać.
Pokaż mimo toDobra, ale nie doskonała.
Dobra, ale nie doskonała.
Pokaż mimo toCiekawa lektura. Warto sięgnąć po tą książkę. Tegoroczne odkrycie.
Ciekawa lektura. Warto sięgnąć po tą książkę. Tegoroczne odkrycie.
Pokaż mimo toCiekawe zapętlenie przyjaźni. Przyjaźń ludzka i ta dzielona z psem, przyjaźń rzeczywista i ta przetworzona na potrzeby fikcji literackiej. Cały czas krążymy wokół tematu. Przyjemne.
Ciekawe zapętlenie przyjaźni. Przyjaźń ludzka i ta dzielona z psem, przyjaźń rzeczywista i ta przetworzona na potrzeby fikcji literackiej. Cały czas krążymy wokół tematu. Przyjemne.
Pokaż mimo to