Zakon Drzewa Pomarańczy

Okładka książki Zakon Drzewa Pomarańczy Samantha Shannon Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zakon Drzewa Pomarańczy
Samantha Shannon Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Zakon Drzewa Pomarańczy (tom 1) fantasy, science fiction
Zakon Drzewa Pomarańczy (tom 1)
The Priory of the Orange Tree
Sine Qua Non
2019-09-18
2019-09-18
2019-02-26
Maciej Pawlak
kobieta królowa literatura angielska magia poświęcenie walka o władzę
Inne

S.sSabran.. ;______;

S.sSabran.. ;______;

Z pewnością ciekawa, przyjemnie się czytało, jednak zupełnie do mnie nie dotarła - nie mogłam się do końca zaangażować w tę historię.

Super, wciągnęła mnie nawet lepiej niż pierwsza część, a to się chyba rzadko zdarza.

Bardzo dobra książka fantasy!
Wszystkie postaci były wyraziste, silne i miały swoją energię. Co prawda pierwsza część książki była dopiero wstępem do całej historii, ale w drugiej już można było poczuć o wiele więcej akcji i ciekawych zwrotów fabuły. Opowieść została napisała pięknym, poetyckim językiem i przyjemnie się ją czyta, mimo, iż świat jest dosyć trudny do zrozumienia na początku. Pojawia się wiele imion, krain, miejscowości i przeszłych wydarzeń, które trzeba jakoś zapamiętać. Ogromny plus za mapkę i piękne wydanie! Polecam ;))

Bardzo dobra książka fantasy!

Wciągająca!

Wciągająca!

Tutaj końcówka nieco przeciągnięta. Większość książki czytało się bardzo przyjemnie. Całokształt na plus.

Nie należy sądzić, że jest to powieść idealna. Mogłabym wylistować co najmniej kilka drobnych aspektów, które zapewne dla niektórych znacząco obniżają jakość lektury. Przykładowo to, że personalnie dla mnie punkt kulminacyjny potraktowano odrobinę zbyt szybko wobec budowanego przez setki stron napięcia.
Mimo to, nie mogę zaprzeczyć, że jest to najlepsza powieść fantastyczna, jaką czytałam od lat. Pochłaniałam ją całym sercem i duszą, czytając w drodze do pracy, w trakcie przerwy, zajmując nią całe wieczory. Pisarka snuje opowieść w pięknym stylu, językiem bogatym a jednocześnie nieprzesadzonym. Tworzy prawdziwą sztukę z wprowadzania nas w świat i jego historię. Nigdy nie zalewa nas ścianą tekstu, nad którą zastanawiamy się "kto normalny myśli o zasadach działania swojego społeczeństwa czy wykłada je komuś w ten sposób?". Wplata informacje zręcznie, nie narzuca ich, a tylko sprawia, że Inys czy Seiiki stają się bardziej kolorowe i żywe.
Moją uwagę bardzo trudno jest utrzymać przy tak dużych objętościowo powieściach - przerywam je innymi książkami, jeśli mnie nie porywają, wracam do nich tylko od czasu do czasu i lektura zajmuje mi zazwyczaj pół roku. "Zakon" wypełniał jednak moje dni myślami nad tym co stanie się z tą i tą postacią, nie pozwalając oddalić się od siebie na zbyt długo.
Wiem, że powrócę do niej jeszcze nie raz i smoczy ogień ponownie napełni mój umysł. Bardzo polecam.

Mimo to, nie mogę zaprzeczyć, że jest to najlepsza powieść...

Naprawdę wciągająca pozycja, ze świetnie zbudowanym, bogatym i różnorodnym światem, głębokimi bohaterami i ich interakcjami i ciekawym wątkiem fabularnym, zarówno głównym jak i podocznymi. Po takim opisie wydawać by się mogło, że to prawie dziesiątka, niestety książka cierpi z całkiem innego powodu, a mianowicie dramatycznie wprost nierównego tempa. Oczywistym jest, że w każdej książce znajdą się zarówno momenty intensywnej akcji, jak i takie wyciszające, co jest potrzebne dla dobrego odbioru lektury. Tutaj mamy jednak pierwszą połowę książki (wydaną po raz pierwszy w Polsce jako tom 1 z 2) jest po prostu ślamazarna i przegadana. Akcja toczy się powoli, niewiele się dzieje, wydarzenia spokojnie następują jedno po drugim. Szczerze mówiąc, znużyła mnie, i choć chciałem wiedzieć, co będzie dalej, to nijak nie mogłem się zmusić do czytania drugiego tomu obawiając się kontynuacji tej ślamazarności. Nic bardziej mylnego jednak, jak powiedziałby pewien znany youtuber. Drugi tom bowiem, czy też w aktualnym wydaniu druga część książki to szalony rollercoaster przez tunele wypełnione płomieniami i momentami z urwanymi torami. Tutaj wydarzenia tak pędzą, jakby próbowały nadgonić stracony czas. A czas się faktycznie kurczy, co wynika z samego głównego wątku. Niestety prowadzi to do sytuacji, gdy przez wiele godzin lektury nie ma ani chwili odpoczynku (poza spokojnym wygaszeniem akcji na paru końcowych stronach),a do tego wiele wydarzeń jest z grubsza absurdalnych i wydarzają się bo o prostu muszą, bo tak chce autorka, a nie że wynikają z jakiegoś ciągu przyczynowo-skutkowego. Po prostu można dostać zadyszki. I stąd stosunkowo niska oceny książki jak na mnie. Polecam jednak, bo to naprawdę ciekawa lektura, gdy pogodzić się z tą nierównomiernie rozłożoną akcją i przymknąć oko na niespójności drugiej części.

Przydługa ale(!) moim zdaniem warta czasu, który się na nią poświęca. Faktycznie momentami się ciągnie jednak za chwilę porywa czytelnika między kolejne strony po odkryciu następnego sekretu. Bohaterowie są genialnie napisani. Każda kobieta (nawet te, które przyprawiają o dreszcze albo niemałe nerwy) ma silny charakter i to aż chce się czytać!
Przyznaję, że zakończenie nieco mnie zawiodło. Wydawało mi się trochę poniżej poziomu innych fragmentów.

Przyznaję, że zakończenie...

Fabuła jest wolna, ale satysfakcjonująca. Po przeczytaniu 1 tomu jestem ciekaw dalszego ciągu wydarzeń, więc książka daje radę.

Samantha Shannon Zakon Drzewa Pomarańczy. Tom 2 Zobacz więcej
Samantha Shannon Zakon Drzewa Pomarańczy Zobacz więcej