Koniec maskarady

Okładka książki Koniec maskarady Samantha Shannon
Okładka książki Koniec maskarady
Samantha Shannon Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Czas Żniw (tom 4) fantasy, science fiction
Czas Żniw (tom 4)
The Mask Falling
Sine Qua Non
2021-06-16
2021-01-26
Maciej Pawlak, Regina Kołek

Zabieram gwiazdkę za dialogi po francusku. Trochę zabiera to radości z czytania, kiedy nie wiesz, co znaczy, to co czytasz. A nie chce mi się sprawdzać translatorem za każdym razem co akurat dane wyrażenie czy słowo znaczy. Nie wszyscy. Pani Shannon, znają francuski...

Kawał dobrej historii za mną, tym razem dobijamy do brzegów Francji by poznać historię protagonistki w cytadeli Sajon Paryż.
Lokacja nie przypadła mi do gustu, napotykamy na całe zdania zapisane w języku francuskim często bez przełożenia na polski. Po jakimś czasie po prostu pomijałem wyrazy zapisane w w/w języku przez co na pewno trochę straciłem.

To napisawszy musze przyznać, że całkowity odbiór książki nie ucierpiał tak bardzo. Stało się to głównie za sprawą świetnie napisanej historii, a ponadto wartkiej akcji, nieoczekiwanych zdrad czy zamknięcia kilku spraw z poprzednich części.

Nieco zaskakujący jest fakt, ze jesteśmy świadkami historii Paige Mahoney od ponad dziesięciu lat, a tym czasem w opowieści mija zaledwie rok.

To napisawszy musze...

ALE JAK TO NIE JEST OSTATNI TOM??

ALE JAK TO NIE JEST OSTATNI TOM??

Długo zajęło mi przeczytanie tej książki, a to tylko dlatego, że nie chciałam opuszać tamtego świata.

Paryż - dziki, nieprzyjemny, zimny. Na każdym kroku czają się kłopoty, które bardzo dotkliwie odczuwa Paige. Każdy może być zdrajcom i nikomu nie można ufać, nawet samemu sobie.
Książka była przewspaniała! Sprawiała, że byłam tak samo zagubiona jak główna bohaterka, która próbuje nie oszaleć w pełnym szaleństwa świecie. Brawurowe akcje, które przyprawiały mnie o zawał serca, no coś pięknego! Ostatnie rozdziały namieszały jeszcze bardziej. Niespodziewana zdrada, zniszczyła wszystkie plany i sprawiła, że życie legło w gruzach.
Z niecierpliwością czekam na kolejny tom!

Super seria, podobała mi się 😉

Super seria, podobała mi się 😉

Książka świetnia, czasami zachowanie bohaterki sprawiało, że musiałam odłożyć książkę i trochę ochłonąć, ale wybaczałam jej, bo wierzyłam że działa dla dobra ogółu.
Zakończenie nieprzewidywalne.
Dajcie mi kontynuację!!!

Zakończenie nieprzewidywalne.
Dajcie mi kontynuację!!!

Mam ostatnio syndrom - nie potrafię dokończyć żadnej książki. "Koniec maskarady" pozwoliło mi się zaczytać i w końcu wyjść z tego dołka książkowego.

Wydaje się bardziej statyczny od poprzednich tomów, co sprawia, że momentami się dłuży. Nadal jednak utrzymano klimat, a zakończenie sprawia, że z niecierpliwością wypatruję kolejnego tomu

Do tej części jakoś nie mogłam się zebrać. Dopiero audiobook pomógł mi przebrnąć przez nią. Książka wg mnie miała swoje lepsze i gorsze momenty, czasami akcja mnie wciągała, w innych momentach trochę irytowało mnie zachowanie Paige. Kilku zwrotów akcji się nie spodziewałam, więc byłam pozytywnie zaskoczona i zainteresowana. Końcówka książki jest pełna akcji, fajnie napisana, tak naprawdę dzięki niej czekam na kolejną część. Zapowiada się naprawdę złożona kontynuacja.

Niestety, żadna z czterech części nie przekonała mnie do siebie. Wtórne pomysły i chwyty fabularne, niesamowicie irytująca główna bohaterka (którą najpierw biją jak worek ziemniaków, a potem i tak wszystko jej się udaje) oraz równie irytująca pierwszoosobowa narracja. Pozostanę jednak przy „Zakonie drzewa pomarańczy” tejże autorki - zdecydowanie ciekawszy i bardziej rozbudowany świat oraz postaci.