Czytamy w weekend

LubimyCzytać
17.07.2020

Iza będzie czytać przedpremierowo najnowszą powieść Jakuba Małeckiego, Kinga zatopi się w krainie gdzie żyją smoki, a Agnieszka zamierza zapoznać się z największymi skandalami w historii Polski. Zespół lubimyczytać.pl oraz Ciekawostek Historycznych ma już plany czytelnicze na weekend. A wy?

Czytamy w weekend

 

Jakie to uczucie - oddać swoje dzieło, swoją książkę w ręce czytelników? Czekać na ich opinie, oceny, na przyjęcie rynku. Jak zareagują krytycy, jak internauci? Czy się spodoba? Czy okładka przykuje uwagę? Czy wyróżni się w tłumie innych okładek? Myślę, że takie pytania zawsze towarzyszą zbliżającej się premierze. I w tym wypadku nie jest inaczej. Najnowsza powieść Jakuba Małeckiego „Satunin” już we wrześniu będzie dostępna w sprzedaży, a ja mam przyjemność przedpremierowej lektury. Ciąży na mnie także odpowiedzialność wystawienia jednej z pierwszych ocen na lubimyczytać.pl. Oderwę się od niewątpliwej sympatii, którą darzę Jakuba, będę czytać wnikliwie i postaram się rzetelnie oddać moje subiektywne odczucia, towarzyszące poznawaniu „Saturnina”. Na razie mogę napisać tylko tyle, że melancholijna okładka przykuwa uwagę. Samotność, tęsknota, przestrzeń. Ciekawe czy te rzeczowniki pasują też do treści.

Mam ostatnio kryzys czytelniczy. Jeśli już sięgam po jakąś książkę, to zdarza mi się, że odkładam ją po połowie i znów rozglądam się po półkach. Wiem doskonale, co wprowadziło mnie w ten stan. W zeszłym tygodniu czytałam „Blankets” Craiga Thompsona, a jeszcze wcześniej „Habibi” tego samego autora. Oba komiksy wywarły na mnie tak duże wrażenie, że walczę ze sobą, by nie przeczytać ich ponownie.

Reklama

Dodatkowo nadszedł moment, gdy w końcu zabrałam się za pisanie racy magisterskiej, ale raczej nikogo nie zainteresuje fakt, że podczytuje jakże fascynującą książkę „Kształtowanie się poczucia tożsamości Katalończyków na podstawie piśmiennictwa okresu odrodzenia kulturalnego i narodowego (XIX w. - początek XX w.)”. Oczywiście jest to świetna książka i przeczytanie tych 700 stron, to niesamowita przygoda. A skoro pracowałam cały tydzień, to weekend poświęcę na czytanie czegoś, co sprawi mi zdecydowanie większą przyjemność.

„Zakon Drzewa Pomarańczy” leży na mojej półce już kawał czasu. Kilka lat temu czytałam inną powieść Samanthy Shannon, czyli „Czas Żniw” i pamiętam, że byłam pod dużym wrażeniem świata, który wykreowała. I chociaż na razie nie sięgnęłam po kolejne tomy tej serii, to mam wrażenie, że jeszcze kiedyś zawitam do tego świata. Jednak w ten weekend zamierzam wybrać się do krainy, gdzie żyją smoki. W tym roku sięgam raczej po literaturę piękną i reportaże i może sięgnięcie po zupełnie inny gatunek sprawi, że w końcu pokonam swoją blokadę czytelniczą?

W nadchodzący weekend zamierzam sięgnąć po najnowszą książkę Andrzeja Zielińskiego „Wielkie miłości, romanse, zazdrości. Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety i największe skandale w historii Polski”. Jestem wielką fanką autora, który wspaniale wyszukuje najciekawsze smaczki z historii oraz przedstawia naprawdę nietuzinkowych bohaterów i bohaterki.

Znajdziemy wśród nich prawdziwe skandalistki, jak Zofia Potocka, która oczarowała Europę i przez dużą część życia udawała Polskę czy filantropkę Izabelę Czartoryską – kochankę zarówno króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jak i Nikołaja Repnina!

Reklama

Będziecie mieli okazję zapoznać się z wielkim skandalem w zakonie karmelitanek bosych, w którym więziona była młoda dziewczyna, a także poznacie meandry życia uczuciowego naszej noblistki - Marii Skłodowskiej-Curie. A to tylko część fascynujących i pikantnych szczegółów rodzimej historii.

Zawsze powtarzam, że historia to ludzie z ich emocjami, słabościami i namiętnościami. Takie lektury tylko potwierdzają moje stanowisko. Czasami drobne elementy życia prywatnego naszych bohaterów odmieniają losy świata. Tak było w przypadku Tadeusza Kościuszki, który być może nie zostałby bohaterem narodowym Amerykanów, gdyby nie fakt, iż jego oświadczyny zostały… odrzucone. O tej właśnie historii możecie przeczytać na portalu Ciekawostki Historyczne!

[kk]

Reklama

komentarze [167]

Sortuj:
60
32
20.07.2020 10:23

Będę czekać z niecierpliwością na Saturnina Jakuba Małeckiego, lubię ten jego styl i intrygujące snucie opowieści....


142
44
19.07.2020 23:55

Udało mi się przeczytać w przeciągu weekendu  Zacznijmy jeszcze raz Zacznijmy jeszcze raz oraz  Zawsze możesz na mnie liczyć Zawsze możesz na mnie liczyć i czekam na zakończenie serii. Następna w kolejce...

więcej

678
6
19.07.2020 22:41

Skończyłam  Dom tajemnic Dom tajemnic i wreszcie przyszedł czas na zmianę klimatu  Upadłe anioły Upadłe anioły


1195
598
19.07.2020 19:09

Mam nadzieję, że dziś zacznę  Strzały nad jeziorem Strzały nad jeziorem


1268
67
19.07.2020 19:02

W końcu przełamałam kolejny kryzys czytelniczy, tym razem trwający miesiąc - brawo ja! W ten weekend skończyłam -  Życie przed sobą Życie przed sobą - cud, miód i orzeszki, a jestem w połowie  Historia wilków Historia wilków


1260
2
19.07.2020 18:25

Powróciłam do serii "Północna Droga". :) Trochę się martwiłam, czy nie powinnam sobie przypomnieć poprzednich tomów, ale w miarę czytania przekonuję się, że zupełnie nie ma takiej potrzeby. :) Baaardzo polecam!

 Pasja według Einara Pasja według Einara


258
11
19.07.2020 16:13

Skończyłam  Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną I mimo że przeczytałam milion książek z tej tematyki, znalazłam coś nowego i inspirującego.


312
76
19.07.2020 10:49

 Doktor Jekyll i pan Hyde Doktor Jekyll i pan Hyde idealna na niedzielne popołudnie


3019
121
19.07.2020 09:50

U mnie:  Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej


258
11
19.07.2020 16:11

Świetna. Pierwsze stron ciężkie, potem lepiej. Dzięki niej lepiej widzę, co się dzieje w narodzie naszego pięknego kraju. Udanej lektury!


3019
121
19.07.2020 23:09

Dziękuję! :)


7708
2880
19.07.2020 00:30

Czytam Cobena
 Bez śladu Bez śladu


zgłoś błąd