Westerplatte

Okładka książki Westerplatte Jacek Komuda Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Westerplatte
Jacek Komuda Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Wrzesień 1939 (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Wrzesień 1939 (tom 2)
Fabryka Słów
2019-09-04
2019-09-04
II wojna światowa kampania wrześniowa
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Westerplatte broni się nadal!

582 76 462

O tym, że Jacek Komuda potrafi fantastycznie pisać na temat XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, wiedziałem od dawna. Bardzo lubię jego styl i po prostu "kupuję" sposób, w jaki ten autor opowiada o Dzikich Polach. II wojna światowa to jednak zupełnie inna bajka i niezmiernie ciekawiło mnie, jak wspomniany autor poradzi sobie z tym tematem?

Odpowiedź brzmi: bardzo dobrze, a może wręcz rewelacyjnie. "Westerplatte" to świetna książka, na kartach której genialnie oddano klimat pierwszych dni września 1939 roku. Jest wartka akcja, jest dramaturgia, są poruszające sceny. Czytając tę powieść, czytelnik czuje się tak, jakby uczestniczył w obronie wojskowej składnicy tranzytowej, a przecież o to chodzi w książkach historycznych.

Odpowiedź brzmi: bardzo dobrze, a może...

"Wybieram walkę i śmierć zamiast poniżenia i hańby. Ten wybór jest polski. "

Kolejna świetna książka Jacka Komudy, opowiadająca o obronie Polski w czasie II wojny światowej.
Jest to historia 182 ludzi, obronców- jak sami mówili, skrawka polskiej ziemi na wybrzeżu.
Myślę, że nie trzeba opowiadać o bohaterstwie tych wszystkich żołnierzy. Mieli przez 12 godzin bronić wojskowej Składnicy Tranzytowej. Bronili przez 7 dni, bez ciepłego jedzenia, bez snu i światła, bez zmiany na posterunkach i bez wody. Nikt i nic nie odejmie im tego bohaterstwa, bo robili to dla wszystkich Polaków i dla swojej ojczyzny.

"Wybieram walkę i śmierć zamiast poniżenia i hańby. Ten wybór jest polski. "

Druga część cyklu Wrzesień 1939. Lektura obowiązkowa dla pasjonatów (i nie tylko) historii.

Świetna historyczna książka, która pokazuje jak ciekawa i heroiczna jest Polska Historia. Główny bohater, jest świetny, rzeczywisty, brudny i musi podejmować czasem trudne decyzję. Książka jest świenie napisana, pokazuje brutalny świat Polskiej rzeczywistości. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Najlepsza lekcja historii na jakiej byłem. Nie mogę doczekać się kolejnej! Zgłaszam się do odpowiedzi!

Opowieść o bohaterstwie, determinacji i honorze. Powieść od której ciężko się oderwać. Najmocniejszym elementem książki jest przedstawienie wydarzeń oczyma żołnierzy - można wyobrazić sobie dzięki temu jak mogły wyglądać wydarzenia, które stanowiły początek II wojny światowej, co te osoby czuły i jak wyczekiwały pomocy, która nigdy nie nadeszła.
Nie jest to podręcznik do historii, ale beletrystyka, która w przystępny sposób przybliża wydarzenia związane z kampanią wrześniową.

Nie jest to podręcznik do...

Pisząc "Hubala" Jacek Komuda udowodnił że potrafi pisać doskonałe powieści historyczne nie tylko w tematyce Polski sarmackiej. Owszem, "Hubal" ma swój minus o którym wspominam w swojej opinii, ale ogólnie książka wypada bardzo pozytywnie. A jeszcze bardziej pozytywnie wypada "Westerplatte", która w porównaniu z "Hubalem" jest jak dla mnie bardzo dużym krokiem do przodu w wykonaniu autora. Rewelacyjnie opisał te siedem dni heroicznej postawy obrońców Westerplatte, ich nadziei i ich wyrzeczeń, ich miłości do Ojczyzny i ich zawodu z powodu kapitulacji... Właśnie, kapitulacja, która zawsze nieodłącznie kojarzy się z postacią majora Sucharskiego. Nie wiem naprawdę jak tam było, różne źródła podają różne wersje, ale nie spodobało mi się jak Jacek Komuda przedstawił w tej książce postać Sucharskiego. On w tej książce jest słabą, zagubioną osobą. Powtórzę - może istotnie tak było, ale ja tego nie kupuję.
Osiem gwiazdek, i czas na "Wiznę".

Jacek Komuda przedstawił w sposób zbeletryzowany historię obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r. Zadbał o detale. Zwrócił uwagę na postawy kapitana Franciszka Dąbrowskiego oraz majora Henryka Sucharskiego. Obraz tego drugiego nie przedstawiał się pozytywnie. Niemniej jednak idealizowanie tego pierwszego nie do końca też przypadło mi do gustu. Momentami było to wręcz irytujące. Dlatego za wymowne wydają mi się sceny dialogów między nim a kapitanem Słabym.

Z jednej strony ważna i cenna powieść, z drugiej jednak dominowała narracja wymierzona w majora H. Sucharskiego. Sprawa rzekomej zdrady nie znalazło potwierdzenia w oficjalnych biografiach. I to wydaje się niesprawiedliwe względem tej postaci. Autor dopiero w wywiadach po wydaniu tej książki tłumaczył się, że major współpracował z polskim wywiadem i z tym należałoby wiązać jego wypady kilkudniowe. Są tu jednak białe plamy. A z powieści wynika, że był na usługach III Rzeszy. Ja rozumiem, że to jest powieść historyczna, że licentia poetica, ale to jest daleko idąca interpretacja. Owszem, trudno byłoby polubić majora ze względu na jego wyniosłość, ale...

Niemniej jednak autor spróbował oddać atmosferę tamtych dni. I to stanowi o olbrzymim atucie tej powieści. Ukazał strach i chęć walki, która towarzyszyły żołnierzom. Ukazał ich ludzkimi. A to nie lada sztuka. I za to należy się Jackowi Komudzie szacunek.

Na temat dbałości informacji dotyczących militariów nie wypowiadam się, ale mniemam, że autor odrobił tu lekcje. Niech się jednak wypowiedzą fachowcy w tej dziedzinie.

I wreszcie odniosę się do audiobooka. Leszek Filipowicz udowodnił, że odbiór powieści zależy wiele od lektora. Szacunek za wczucie się w poszczególnych bohaterów, nadanie im charakterystycznych tonów i barw głosów.

Literatura lekka. Akcja wartka, dialogi po żołniersku proste. Czytanie sprawia przyjemność, ale autor niepotrzebnie skupia się na wartowniach. Przedstawia ich walkę i sytuacje, co w miarę czytania powoduje chaos co gdzie jest i gdzie się działo. Przyjemnym wątkiem jest ironiczne pokazanie propagandy reżimu sanacyjnego, który opowiadał jak to bombardujemy Berlin w dniu 3 września. To w połączeniu z negatywnym przedstawieniem głównych bohaterów, niech będzie najlepszym świadectwem o głębokim bezsensie tamtej walki. A dlaczego głowni bohaterowie, Sucharski i Dąbrowski, są pokazani przez autora negatywnie? To już trzeba doczytać. I zrozumieć.... Duży plus dla autora że nie wyszła z tego tania emocjonalna propaganda. Bohaterszczyzna to skaza naszego Narodu, co wybitnie ukazała tragedia już nie Westerplatte, ale szczególnie Powstania Warszawskiego. Taki człowiek jak Dąbrowski byłby idealnym dowódcą w Warszawie jesienią 1944. Idealista bez wyobraźni. Okrutnik bez rozsądku. Niesubordynowany i zadufany w sobie. Wypisz, wymaluj kolejna kreatura jak Bór-Komorowski, Chruściel albo Monter...

Powieść zdecydowanie lepsza, niż „Hubal”. Nie rozciągnięta i pełna akcji. Nawet dość przewałkowany temat, jakim jest Westerplatte (Filmy, książki, komiksy) nie jest tu minusem.