Westerplatte

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Westerplatte
Jacek Komuda
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Wrzesień 1939 (tom 2) Seria: Chwała polskiego oręża powieść historyczna
powieść historyczna
Wrzesień 1939 (tom 2)
Chwała polskiego oręża
Westerplatte
Fabryka Słów
2019-09-04
2019-09-04
II wojna światowa kampania wrześniowa
Inne

Westerplatte broni się nadal!

Jacek Komuda pisze świetne książki. Westerplatte jest równie dobre co "Hubal", jednak o mniejszym natężeniu emocjonalnym. Polecam każdemu, chcącemu zagłębić się w historię obrony placówki Gdańskiej.

Tym razem e-book.
Dosyć ciekawe spojrzenie na fakty o Westerplatte.
Super , że można spojrzeć na zaistniałą sytuację z innej strony niż nam przedstawiano przez tyle lat.

Tym razem e-book.
Dosyć ciekawe spojrzenie na fakty o Westerplatte.

Jak zwykle, gdy sięgam po powieść historyczną spod pióra Komudy zostaję pochłonięta i zachęcona do późniejszego zgłębienia tematu.
Powieść oparta na kanwie rzeczywistych postaci i wydarzeń i nowych doniesieniach historycznych.
Rzuceni jesteśmy w dni napięcia, gdy wojna wisi w powietrzu, czujemy doslownie zniecierpliwienie by wreszcie szala wydarzeń przesunęła się w lewo lub prawo.
Widzimy jak Westerplatte szykuje sie do utrzymania placówki przez 12 godzin... a jednak hart ducha, siła woli, honor, patriotyzm Dąbrowskiego ciągnie ludzi do obrony przez siedem dni, jego metody nie są przyjemne, ani humanitarne przeciwstawia sie wyższemu randze Suchockiemu. Acz jak z początku działania Suchockiego określane są dość dosadnie, to całościowa ocena nie jest jednak jednoznaczna.
Widzimy jakie zmiany, emocje budzi w ludziach wojna, obrona, wiara w swoje możliwości i ostrzelanie się.
Obrazy nie są przesłodzone, czujemy brud, krew, smród, rozkład...
Bardzo dobra pozycja.

45/2023

Ta książka to moja pierwsza styczność z twórczością Jacka Komudy. Nie wiem jak to możliwe, że biorąc pod uwagę mój stopień zakręcenia na punkcie historii nigdy nie sięgnąłem po jedną z powieści tego uznanego autora.

Po przeczytaniu recenzji spodziewałem się solidnej lektury i zdecydowanie się nie zawiodłem. Autor w bardzo plastyczny sposób opisuje zmagania obrońców Westerplatte nie tylko z Niemcami, ale przede wszystkim z samym sobą.

Wydarzenia są opisane z wielką pieczołowitością i widać po lekturze, że autor nie tylko ma świetne rozeznanie w temacie militariów, ale też świetnie się przygotował do opowiedzenia historii podkomendnych majora Henryka Sucharskiego.

Jeśli już jesteśmy przy temacie Sucharskiego to trzeba zauważyć, że jemu się najmocniej w powieści „dostało po głowie” i na początku byłem wręcz zszokowany, ale na końcu ocena autora nie jest tak jednoznacznie negatywna.

Ocena kapitana Franciszka Dąbrowskiego także nie jest jednoznaczna. Z jednej strony był wielkim wojownikiem, a z drugiej był gotowy bronić się do ostatniego żywego żołnierza.

Zdecydowanie polecam tę lekturę, ponieważ dobra powieść historyczna może mieć także wielkie walory edukacyjne.

Dziś wpis recenzyjny jest raczej z tych krótszych ponieważ nie chcę zbytnio spoilerować, co jest nieuniknione próbując opisać szerzej powieść historyczną.

45/2023

komuda ma bardzo fajny styl pisania

komuda ma bardzo fajny styl pisania

Komuda bardzo fajnie próbuje odtworzyć wydarzenia na Westerplatte. Napisał to tak jakby sam tam był i relacjonował na żywo. Pamiętajmy że jest to tylko powieść ale napisana bardzo dobrze. Komuda jak to Komuda łączy historię z fantastyką i wychodzi mu to rewelacyjnie

Znów porywająca powieść Jacka Komudy znakomicie obrazująca heroiczną obronę Westerplatte, doskonała w szczegółach:uzbrojenie, infrastruktura, rozmieszczenie itp. I znów jak często u Komudy bywa główni bohaterowie kapitan Dąbrowski i major Sucharskiego jakby przeszarżowani jak dla mnie za bardzo skrzywieni. Dąbrowski przesadzony z tą porywczością (wywalił cały magazynek w swojego? autor tu przegina) Sucharski z kolei zbyt zapaskudzony zbyt słaby i irytujący niż w rzeczywistości był.

Drugi tom czyta się chyba nawet lepiej niż pierwszy. Ma bardziej zwięzłą formę, mniej w nim rozwlekłych opisów i nic nie wnoszących, krótkich 1-2 stronicowych rozdziałów. Ale ponieważ to powieść a nie literatura faktu, po przeczytaniu nadal nie wiem jak to z tym Sucharskim naprawdę było, i kto był prawdziwym bohaterem obrony Westerplatte. Brak źródeł i wiarygodnych przekazów, każdy twierdzi co innego...

Obrona Westerplatte przeszła już do legendy, polscy żołnierze wykazali się odwagą i heroizmem ale o tym już powstały filmy fabularne i dokumentalne, książki, hm mimo wszystko uważam że warto się zapoznać z powieścią Komudy który jako pisarz i historyk wykazał się niezwykłą dbałością o szczegóły i wnikliwie przedstawił losy żołnierzy którzy wtedy wykazali się ogromną odwagą i przelali w walce krew swoją i wrogów.
Książka warta przeczytania, kawał dobrej historii👏

Kolejna po Hubalu i Wiznie bardzo dobra książka.

Kolejna po Hubalu i Wiznie bardzo dobra książka.