Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie

Okładka książki Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie KAFIR, Łukasz Maziewski Patronat LC
Okładka książki Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie
KAFIRŁukasz Maziewski Wydawnictwo: Bellona kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Bellona
2019-10-16
2019-10-16

Okładka książki Zawieszeni KAFIR, Łukasz Maziewski
Ocena 7,6
Zawieszeni KAFIR, Łukasz Mazie...
Okładka książki Weryfikacja KAFIR, Łukasz Maziewski
Ocena 7,3
Weryfikacja KAFIR, Łukasz Mazie...

Po tytule sądziłem, że książka będzie prawdą o służbach (dokumentem) a tu trafiła się sensacja. Książka bardzo nierówna i to pod różnym względem: stylu, akcji, upływu czasu. Początek ciekawy, następnie zaczęła mnie nudzić, że już chciałem ją porzucić, na szczęście akcja nieco przyspieszyła. Nieco, bo raz mamy jakąś akcję a za chwilę np. opis jednej z broni. Raz akcja powoli pełznie przez kolejne strony i nagle w dwóch zdaniach mamy skrót kilku miesięcy.

WSI: Oni nie zapominają.
Czym były Wojskowe Służby Informacyjne? Jak daleko sięgały ich wpływy? Dlaczego ich działalność była taka niebezpieczna? Czy rzeczywiście należało je rozwiązać? I kto na tym najwięcej stracił bądź zyskał?

WSI stanowiły przedłużenie działalności Informacji Wojskowej i Wojskowej Służby Wewnętrznej. Ich byt wskazuje się na lata 1991- 2006. Wyznaczone do realizowania działań o charakterze wywiadowczym i kontrwywiadowczym. Gromadzono dane na temat bezpieczeństwa Sił Zbrojnych. W niektórych opracowaniach poświęconych tej tematyce wskazuje się, że funkcjonariusze służb specjalnych pozostawali poza wszelką kontrolą, polityczną, społeczną. Związani z dawnym systemem, mieli poczucie ekskluzywności i odrębności. Odznaczali się też przesadnym serwilizmem wobec wyższych rangą oficerów. Agenci Wojskowych Służb Informacyjnych uczyli się od najlepszych: KGB, GRU. Zajmowali wysokie stanowiska w urzędach, przedsiębiorstwach państwowych, szkolnictwie, mediach.

W 2006 roku podjęto decyzję o zlikwidowaniu tejże formacji. Na czele Komisji Weryfikacyjnej stanął Antoni Macierewicz, Komisji ds. Likwidacji WSI przewodził dr Sławomir Cenckiewicz. Kres służby nastąpił w październiku 2006 roku, w jej miejsce powstała Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

Wróćmy do książki, w której autor zapowiada: Czystą prawdę o brutalnej służbie. Mamy przypadek młodego oficera, który znalazł się w nieodpowiednim miejscu i w nieodpowiednim czasie. Natknął się na coś, czego widzieć nie powinien. Bohater zostaje przyparty do muru, nie ma innego wyjścia, jak przyjąć ''propozycję nie do odrzucenia". Wstępuje w szeregi WSI, nie wie jeszcze, co go czeka i skąd nadejdzie zagrożenie. Ale tego, że przyjdzie, jest zupełnie pewien. Pojawi się ze strony, z której się nie spodziewa.

Narratorem jest były agent WSI i SKW, ukrywający swoją tożsamość, historia jest nieco rozwlekła i nużąca. Brakuje dynamiki, napięcia, za to są wątki kryminalne, szpiegowskie. Obraz ludzi, którzy po demontażu służb nie mieli problemu, żeby odnaleźć się w nowych realiach, kreując się na ekspertów w rozmaitych sprawach.

Są wciąż jeszcze niebezpieczni, potrafią wykorzystać wszelkie informacje: homoseksualizm, zdrady małżeńskie, kłopoty finansowe, uzależnienia. Wyciągną również agenturalną przeszłość, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednak niektóre konkluzje autora są słuszne i niestety, aktualne: ''Po wejściu do NATO te łajzy z Okrąglaka uwierzyły, że nic nam nie grozi, że nastał czas pokoju i armia to balast''.

Kafir Hajlajf wyraża swój sprzeciw wobec likwidacji WSI, w opowieść wplecione są wydarzenia następujące po Okrągłym Stole.

WSI: Oni nie zapominają.

Ani to kryminal bo z tej strony to intryga zawila jak szyna kolejowa.
Ani to powiesc szpiegowska.
Wlasciwie w ksiazce jest baaaardzo malo tresci.
No i naiwnie to wszystko spisane.

Ani to kryminal bo z tej strony to intryga zawila jak szyna kolejowa.
Ani to powiesc szpiegowska.
Wlasciwie w ksiazce jest baaaardzo malo tresci.
No i naiwnie to wszystko spisane.

Świat WSI, intryga szpiegowsko-kryminalna, wydarzenia w książce następują po sobie w tempie ekspresowym. Czyta się szybko, historia wciąga od pierwszych stron. Główny bohater Radosław Sztylc to oficer Wojska Polskiego, poznajemy go na początku gdy jeszcze był „zwykłym” żołnierzem, potem już jako oficera WSI. Świetnie został ukazany kontekst społeczno-polityczny tamtych czasów, działanie państwa od niedawna będącego członkiem NATO. Książka warta przeczytania 🙂👍🏻

Sięgnąłem po tę książkę , bo jednym z autorów jest były oficer WSI i Służby Kontrwywiadu Wojskowego . Założyłem , że jeżeli nie będzie ciekawie , to przynajmniej realistycznie . Jednak myliłem się intryga polityczno-szpiegowska jest na prawdę wciągająca . Tło polityczne i społeczne tamtych czasów opisane jest do bólu realnie . To burzliwe czasy gdy wysadzeni z siodła niegdyś zażarci komuniści , teraz odgrywają teraz żarliwych katolików i zabiegają o przychylność nowej władzy . Gdy trwa wojna podjazdowa na teczki i haki . Partie prawicowe żądają pełnej dekomunizacji , a centrowe i lewicowe nieśmiało przypominają o porozumieniach "Okrągłego stołu" . W tym ogólnopolskim chaosie znikają ważne dokumenty , a ludzie dawnej władzy zdobywają wpływy . Jedynie w wojsku wymiany kadr nie da się wprowadzić tak szybko i dlatego WSI i kontrwywiad wojskowy stały się celem i solą w oku prawicowców . Książka opisuje akcję WSI mającą na celu zdemaskowanie i ujawnienie szpiega , mordercy i wysokiego rangą oficera WP .
"Hajlajf" to świetna trzymająca w napięciu historia w znakomity sposób pokazująca tło polityczno-społeczne i przemiany jakie w tamtym czasie lawinowo następowały .

Moim zdaniem książka jest na prawdę dobra . I spodoba się tym , którzy lubią klimaty wojskowe , wątki szpiegowskie i kryminalne .
Polecam , bo wciąga i czyta się znakomicie .

Fajnie napisana sensacja osadzona w polskich realiach.
Jeżeli komuś przeszkadza bark informatycznych bajerów, epickich pościgów, strzelanin i fikuśnej walki wręcz pomiędzy zawodowymi zabójcami, to niech sięgnie po coś innego. Tu bez znieczulenia opisano siermiężne realia polskiego wojska i kraju z przełomu lat dziewięćdziesiątych oraz początku dwutysięcznych i to fajnie opisano.
Czyta się szybko i bezboleśnie.

Fajnie napisana sensacja osadzona w polskich realiach.

Wybierając tą książkę nie spodziewałem że mi się tak bardzo spodoba. W związku z tym, iż znam tą branżę od wewnątrz, była ona dla mnie bardzo ciekawie napisana. Akcja jak akcja przewidywalna, ale te wszystkie wstawki wojskowe życie i praca żołnierzy dla mnie rewelacyjne. Wszystkie moje przemyślenia i doświadczenia w tej sprawie pokrywają się z moimi. Bawiłem się bardzo dobrze i o to chodzi dla mnie czytając książki. Na pewno sięgnę po kolejne części cyklu jak również za książki Kafira bo wcześniej ich nie czytałem. Polecam wszystkim którzy pracują/pracowali lub służą/służyli w wojsku.

Zobaczyłem Kafira podczas wywiadu na kanale Tomasza Drwala, gdzie obaj zachwalali twórczość dawnego bezpiecznika i skusiłem się.
Jest to zdecydowanie literatura bardzo pośledniej jakości. Wygląda na to, że Kafir dostarcza w tym tandemie autorskim treści, a Łukasz Maziewski próbuje to obrobić literacko. Jedno i drugie jest bardzo słabe.
Postaci jednowymiarowe i żadnej akcji (nie mówiąc nawet o jej zwrotach). Gdyby z książki usunąć przekleństwa i opisy alkoholowych zmagań bohaterów, cała historia zmieściłaby się na paru stronach.
Niestety, w następnych częściach jest jeszcze gorzej. O dziwo, jest to możliwe.

Postaci jednowymiarowe i żadnej akcji...

Słabiutka...ledwo dotrwałam do końca

Słabiutka...ledwo dotrwałam do końca

Interesujące wyobrażenie gier wywiadu, kontrwywiadu toczonych w morzu alkoholu; wyobrażenie - bo jednak czasami życie bywało odrobine odmienne.
I kilka niezrozumiałych sformułowań, jak na przykład takie: "Dzięki rozmiarowi [to rozumiem-AK] i sporej sile ognia [?] dwudziestka szóstka bez problemu ginęła pod marynarką".
Pośpieszny skrót myśłowy?

Pośpieszny skrót myśłowy?