Czas pomsty

Okładka książki Czas pomsty Maciej Liziniewicz
Okładka książki Czas pomsty
Maciej Liziniewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Dzikie Pola / Żegota Nadolski (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzikie Pola / Żegota Nadolski (tom 1)
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-06-19
2019-06-19
Rzeczpospolita szlachecka Dzikie pola Nadolski fantasy sarmacka fantasy

Tropem diabła

Przeczytałam błyskawicznie , bo inaczej się nie da. Od pierwszej do ostatniej strony trudno się oderwać. Trochę na bok poszły domowe obowiązki, do puki nie skończyłam. Chylę czoła przed autorem - super połączenie historii, kryminału i jeszcze szczypta fantazy. Dzisiaj odbieram z biblioteki następną część trylogii. A przedświąteczne sprzątanie będzie musiało poczekać.

Ciekawa mniej więcej do połowy, potem bardzo rozwlekła.

Ciekawa mniej więcej do połowy, potem bardzo rozwlekła.

Kurcze, lepsze niż się spodziewałem. Tak przyjemnie się kojarzy z Crimen Józefa Hena jak i z Trylogią Sienkiewicza. Powieść się nie nudzi, z czasem coraz bardziej się wszystko, ze sobą łączy i rozjaśnia. Polecam fanom Polski szlacheckiej.

Książka skradła moje serce. Połączenie powieści historycznej z fantastyką i kryminałem to coś tak bardzo dla mnie, że nie potrafię książki obiektywnie ocenić. Może i ma jakieś wady, ja nie zauważyłam. Narracja poprowadzona jest sprawnie, bohaterowie krwiści, a tajemnica przerażająca jak trzeba :)

Jestem bardzo pozytywnie zaszkoczona tą pozycją. W sumie nie wiedzialam czego się spodziewać, a jest to rewelacyjna powieść historyczna, którą czyta się świetnie. Autor zadbał o język oraz rzetelność faktów historycznych. Jest przygoda, zagadka kryminalna no i element fantastyczny w postaci wilkołaka - ten wątek mógłby być jakoś inaczej poprowadzony, ale i tak książka godna polecenia. A co najlepsze - ciąg dalszy w dwóch kolejnych tomach....

Znaleziona przypadkiem jedna z lepszych książek epoki Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Jest brutalnie, krwawo i z fantazją.

No cóż mam powiedzieć? Wszystkie książki w cyklu czyta się świetnie! Tego mi brakowało, historii i fantasy w jednym. Pachnie odmłodzonym Sienkiewiczem.

Dobra polska powieść historyczna (np. na miarę Folletta) to rzadkość. Zazwyczaj cechuje je albo ignorancja dla realiów i faktów, albo ich nadmiar. Powieść Liziniewicza to uczta znakomita – wartka akcja, świetny język, bohaterowie na miarę czasów i miejsca. Chylę czoła.

Czego tu nie ma, nawiązania do Józefa Hena, nawiązania do Sienkiewicza, siwowłosy bohater, którego życie nie oszczędzało, pojedynki ucieczki i zagadka kryminalna do rozwiązania. Barwny i emocjonujący obraz XVII-wiecznej ziemi sanockiej, gdzie po latach wojaczki wraca nasz główny bohater Żegota Nadolski, wraca, chociaż nie ma do czego wrócić, bo jego majątek został zagrabiony, a rodzina wymordowana. Czy odbuduje majątek? Czy odnajdzie spokój? Bardzo wciągająca książka. Jedyne zastrzeżenie, to to, że jeśli już autor zdecydował się wpleść wątek miłosny w historię, to jednak należałoby poświęcić mu więcej niż pół strony, bo widać, że w scenach fechtunku pan Maciej czuje się jak ryba w wodzie, a w scenach, gdzie grają uczucia już niekoniecznie :) Ogólnie świetna powieść o okrutnych czasach.

No dobra, jako fan Jacka Piekary i Jacka Komudy jestem zaskoczony, że to zdołało się przede mną ukryć aż do tego momentu. Książka świetna, dużo akcji, bardzo dużo zaskoczeń, dobrze poprowadzony główny wątek fabularny, a do tego świetni bohaterowie. Autor, biorąc na warsztat Polskę szlachecką, nie dość, że doskonale się spisał pod względem samej otoczki szlachty, to jeszcze jego język odpowiednio wpasowywał się w tę kategorię, nie jest zbyt nowoczesny, ale równocześnie jest na tyle zrozumiały dla czytelnika 'dzisiaj', że nie ma problemu w połapaniu się w fabule - a nawet jeśli w naszym słowniku zabraknie znaczenia jakiegoś słowa (albo nie kojarzymy jakichś faktów historycznych),to dostajemy wyjaśnienia w przypisach.

Główny wątek dotyczy poniekąd rodziny Nadolskiego, chociaż już pod koniec miałem wrażenie, że bohater traci 'chęć' do zemsty za zamordowanie rodziny i przechodzi do zemsty na kimś za całe zło (zwłaszcza, że w trakcie powieści pojawia się pewna panna, którą ten zaczyna darzyć głębszym, uczuciem, więc ta rodzina odchodzi troszeczkę na bok). Pojawiają się też elementy paranormalne (tak jak to u przesądnych w ówczesnych czasach bywało) i fantastyczne, jeżeli tak można nazwać obecność 'wampira'. Samo prowadzenie fabuły moim zdaniem świetne, zakończenie nie było przyspieszone ani przeciągane, autor prawdopodobnie miał przygotowany cały plan, następnie połączył kropki, wykończył wszystko i dał nam, czytelnikom, kawał dobrej powieści.

Serdecznie polecam, zdecydowanie 8/10. I to nie tylko fanom polski szlacheckiej!

• Powieść historyczna
  • Historyczne