Diabeł Urubu

Marlon James Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantastyka, fantasy, science fiction
John Crow's Devil
Data 1. wydania:
2010-01-01
Robert Sudół
Wydawnictwo Literackie
debiut literacki dobro manipulacja pastor sekta uzależnienie walka dobra ze złem wyspa zło
John Crow's Devil
fantastyka, fantasy, science fiction
Robert Sudół

Nie wiem co sądzić o tej książce. Wydawcy odrzucali ją wiele razy i wcale się temu nie dziwię. Ciężko ją przetrawić. Styl jest tak dziwny, że trzeba się wczytać i skupić aby zrozumieć o co chodzi. Z jednej strony prostacki a z drugiej kościelny. Bardzo dziwny twór. Muszę się przespać po przeczytaniu, może wtedy treść ułoży mi się w głowie.

Od razu się przyznam - nie skończyłam czytać „Diabła Urubu”. Więc chyba nie powinnam pisać tej recenzji. W związku z czym możecie jej nie czytać, nie będę miała żalu. Pozwólcie jednak, że w jednym tylko zdaniu wytłumaczę, dlaczego mimo wszystko ją piszę: bo „Diabeł Urubu” jamajskiego...

Mocna, wulgarna (nie lubię tego w literaturze) proza, od której jednak trudno się oderwać. Momentami poetycka ale przeważnie brutalna i paskudna.

odwieczna walka dobra ze złem rozegra się pomiędzy księdzem alkoholikiem a przybyłym nie wiadomo skąd apostołem

nic dobrego z tego nie wyniknie, a raczej przysporzy gibbeah wiele kłopotów

kto zna twórcość autora wie czego może się spodziewać

Na pewno oryginalna, mi się nie zdarzyło jeszcze czytać tego typu książki. Walka dobra ze złem, trochę zjawisk nadprzyrodzonych, trochę o wierze zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Trochę dramatu, trochę komedii. Z jednej strony książka prosta, z drugiej skomplikowana. Mogę z czystym sumieniem polecić, sam chętnie posłuchałbym czyjejś opinii bo ciężko mi do końca określić...

,,Diabeł Urubu" Marlona Jamesa zabiera nas do świata skrajności. Nie tylko w sensie fabularnym ale też wydawniczym.
Powieść, której wydania odmówiło 78 wydawców, po zdobyciu przez autora nagrody Bookera za ,,Krótką historię siedmiu zabójstw", ot tak pojawia się na książkowym rynku dodatkowo znajdując się wśród finalistów kolejnych nagród m.in. Los Angeles Time Book Prize...

"Diabeł urubu” to debiutancka powieść Marlona Jamesa – Jamajczyka, który w 2017 otrzymał nagrodę Bookera za „Krótką historię siedmiu zabójstw”. W swej pierwszej książce opowiada o mieszkańcach miasteczka Gibbeah, którzy stali się świadkami (jak i „zezwolicielami”) pojedynku – moralnego, teologicznego i ideologicznego - dwóch przewodników duchowych: Hectora Bligha i Apostoła...

Taka książka, że będę potrzebował trochę czasu, żeby ją przetrawić. Ale wspaniale napisana. Niewiarygodnie gęsta, liryczna, ciężkawa, lepka, groźna. A także wymagająca. Nie jest to klasa "Krótkiej historii siedmiu zabójstw", ale to ważny na drodze Jamesa do Bookera.

<backlog z innego forum>
Napisane potoczyście, nutka tajemnicy, dużo wulgarności i seksualności w takim prostackim (ale broniącym się) stylu. Główna anegdota interesująca ale nie oszałamia i imho nie starcza by utrzymać całe kilkaset stron. Nie jestem krytykiem literackim, na 3,5 spokojnie, czwórkę bym musiał naciągać.

Muzyczna ciekawostka: w tekście pojawiają się...

Dyskusje

• 2019