Syrena i pani Hancock

Okładka książki Syrena i pani Hancock
Imogen Hermes Gowar Wydawnictwo: Albatros Seria: Seria butikowa literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
2019-01-30
Data 1. wydania:
2018-01-25
Anna Dobrzańska
Anna Dobrzańska morze syreny marynistyka realizm magiczny
Inne

Okładka książki Hag: Forgotten Folktales Retold Naomi Booth, Natasha Carthew, Emma Glass, Imogen Hermes Gowar, Daisy Johnson, Liv Little, Kirsty Logan, Eimear McBride, Irenosen Okojie, Mahsuda Snaith
Ocena 8,0
Hag: Forgotten... Naomi Booth, Natash...

Oficjalne recenzje i

Baśń o kupcu i kurtyzanie (i syrenie)

Link do recenzji

1131 108 4

Dobra książka na weekend, nie zostawia z rozmyślaniami, nie męczy, nie angażuje emocjonalnie. Byłam ciekawa zakończenia, w pojedynczych miejscach serce zabiło mi szybciej.

XVIII wiek. Piękna kurtyzana Angelica pragnie uwolnić się od swojej opiekunki. Właśnie straciła sponsora i musi znaleźć kogoś, kto się nią i jej towarzyszka panią Frost zaopiekuje. Pan Hancock to owdowiały kupiec. Drogi tych dwojga skrzyżują się za sprawą syreny. Dziwny stwór,a raczej jego ususzone ciało przywiezie z wyprawy kapitan pana Hancocka. Angelica źle ulokuje swoje uczucia, opuszczona , broni się przed powrotem pod opiekę rajfurki, otrzyma pomoc od pana Hancocka.

Ciekawa bajka, kurtyzana i syrena))) troszkę może za długa ale ładnie opisuje tło i głównych bohaterów, nie żałuję)

Książka przesadnie długa. Cały motyw z syreną wydaje mi się bez znaczenia, bo równie dobrze, zamiast syreny mogło być cokolwiek i obroniłoby się tak samo. A skoro tak, to coś się nie zgadza. Akt trzeci był przeciągany na siłę, chociaż do końca drugiego byłam naprawdę zaintrygowana Angelicą i jej życiem. Zawiodłam się, ale nie było to tragiczne. Miło wyciszało mnie każdego dnia przy czytaniu.

Czy syreny to tylko mityczne stworzenia, które żyją w ciemnych odmętach morz i oceanów? Czy może można jest spotkać częściej niż nam się wydaje?
Jonah Hancock prowadził spokojne życie właściciela statków i handlarza. Pewnego razu zamiast okrętu wyładowanego towarem na sprzedaż u progu jego drzwi pojawił się marynarz z informacja, że sprzedał majątek pana Hancocka aby zakupić dziwne stworzenie- najprawdziwszą syrenę! Małe, pomarszczone, z pazurami i wściekłym pyszczkiem w niczym nie przypominało syreny z opowieści. Jednak w Londynie w XVIII osobliwość ta wzbudziła wiele emocji i zwróciła uwagę luksusowego domu publicznego, gdzie roi się od kuszących, szepczących do uszu piękne obietnice i prawdziwie niebezpiecznych istot- kobiet. Wśród nich jest Angelica- ta najpiękniejsza, najwytworniejsza i najbardziej pożądana przez Londyn i również pana Hancocka.
„Syrena i pani Hancock” autorstwa Imogen Hermes Gowar to nie jest książka o istotach, które żyją w głębi mórz, lecz o tych ciemnych zakamarkach głębin ludzkich serc. Chęć posiadania, próżność, pogoń za uznaniem towarzyszy wszystkim bohaterom tej opowieści.
Ta książka to podróż w bardzo klimatyczny i specyficzny Londyn XVII gdzie ścieki płyną ulicą po której przechadzają się mieszkańcy w upudrowanych peruczkach. Jeżeli ktoś lubi taki klimat i opowieści, które snuja się niczym mgła nad brzegiem morza to polecam lekturę. Jeżeli liczycie na fantastykę z nagłymi zwrotami akcji z feerią magicznych stworzeń to nie ta pozycja.

Bohaterowie według mnie bardzo dobrze wykreowani. Zwłaszcza tytułowa Pani Hancock która przechodzi ogromna przemianę od początku książki. Zostało to bardzo dobrze przedstawione.
Stroje, sposób wyprowadzi i stereotypy. Spotkania elity, kurtyzany. Autorka wykreowała ciekawy obraz XVIII wiecznego Londynu To wszytko złożyło się na świetny klimat.
Legendarny stwór- syrena. Ich śpiew piękno i popularność. Ale czy na pewno są takie piękne i co ważniejsze czy warte swojej ceny?
Minusem było to, że czasami było po prostu nudno i nużąca. Miejscami naprawdę nie miałam ochoty wracać do tej książki, ale byłam strasznie ciekawa zakończenia. Ale było to coś czego się spodziewałam, bo jest to powieść historyczna. Język nie jest prosty, odzwieciedla realia tamtych czasów wiec czasami ciężko się to czytało, ale nie mogę zaprzeczyć ze historia jest urzekająca i bardzo ciekawa❤️

Legendarny stwór- syrena....

Najsłabsza pozycja z książek z Serii butikowej Albatrosa, które dotychczas przeczytałam. Sięgnęłam po nią zaraz po Rebece i miałam nadzieję, że pozwoli mi pozostać w klimacie tajemniczości i realizmu magicznego. Tak się jednak nie stało.

Przede wszystkim, wydaje mi się, że książka ma bardzo nierówny poziom. Początek jest ciekawy, akcja rozwija się w dobrym tempie, po czym w środku mocno zwalnia i momentami jest wręcz nudna, żeby na końcu przy decydujących kwestiach tak mocno przyspieszyć, że nie zostają nawet wyjaśnione podstawowe wątki. Jak na około 500 stron tekstu, pojawia się wiele niedopowiedzeń i nieścisłości, które nie są wyjaśniane. Nie jestem w stanie ocenić, czy to celowy zabieg czy raczej usterki w konstrukcji tej historii.

Nastawiłam się mocno na tajemniczość, klimat magii i wpływu syren na ludzi. Syreny co prawda były, ale w zupełnie innym kontekście niż moje skojarzenia z tymi stworzeniami. Nie podobała mi się też do końca przemiana bohaterów, która była aż tak znaczna rażąca, że trudno było uwierzyć w taki, a nie inny bieg wydarzeń.

Najbardziej interesującą postacią wydawała mi się Angelica Neal jako kobieta z silnym charakterem, dążąca do realizacji swoich marzeń niezależnie od opinii innych ludzi. Jednak później okazuje się, że Angelica jest taka sama jak inni ludzie i o ile można to pochwalić pod względem przemiany moralnej, o tyle postać straciła zdecydowanie swój unikatowy charakter i stała się po prostu jedną z wielu w tej historii.

Książka jest napisana jednak na tyle dobrym językiem, że pomimo jej znacznej długości, szybko się ją czyta. To interesująca lektura na długi jesienny wieczór, ale chyba nie będę o niej pamiętać w dłuższej perspektywie.

Rzecz się ma o kurtyzanach i to nie byle jakich, bo ofiarujących swoje wdzięki śmietance towarzyskiej, ludziom majętnym, politykom. Dziewczęta są ponadprzeciętnie piękne, utalentowane. Angelica Neal to jeden z takich aniołów, ktorego los łączy z podstarzałym kupcem Hancockiem. Ów mężczyna stał się właścicielem prawdziwej, groźnej, magnetyzującej syreny. Takowy nabytek może prowadzić do fortuny ale może też do nieszczęścia.

Pomimo, że książka wciąga, intruguje to w ostatecznych rozrachunku wydaje mi się nierówna. Rażą nieścisłości np.Schwytana syrena była wielka, trudna do opanowania. Jednak pozbycie się jej wymagało zdecydowanie łagodnych środków. Pan Hancock wybiega moralnie zagniewany z przybytku rozkoszy , jednak poślubienie kurtyzany nie powoduje u Niego żadnych wahań...itd..Zbyt duże zmiany cech charakteru bohaterów..

Książkę czyta się płynnie i przyjemnie. Historia płynie łagodnie i nie ma tu szokujących zwrotów akcji. Nie doszukałam się też żadnego głębokiego przesłania, ale jeśli ktoś lubi powieści obyczajowe osadzone w tle historycznym, z subtelnymi wątkami magicznymi, z pewnością spodoba mu się i ta pozycja. W sam raz na leniwe letnie popołudnia.

Po zachwytach nad twórczością Diane Setterfield postanowiłam przeczytać kolejną książkę z serii butikowej wydawnictwa Albatros licząc na podobną historię z zakresu literatury piękno-obyczajowej.
Sięgnełam po „Syrenę i panią Hancock”, która niestety swoją historią mnie nie wciągnęła. 🤨
Było w pewnym momencie z pięćdziesiąt stron już za połową książki, gdzie nawet zaczęłam patrzeć się przychylniejszym okiem na tę historię, ale znowu wszystko zaczęło zmierzać w początkowym kierunku.
Ciężko mi się czytało tą książkę i nie wynika to z toksycznych relacji bohaterów, bo przecież nie raz czytałam o trudnych charakterach, egoizmie i nie miało to wpływu na odbiór książki, bo taka historia dobrze opowiedziana była powodem do przemyśleń i zastanowienia się dlaczego bohater tak postąpił.
Tutaj męczyłam się z relacją przypominającą mi iście Wokulskiego i Izabelę Łęcką z powieści „Lalka” Bolesława Prusa.
Gdzie ta tytułowa syrena? Może też liczyłam na baśniową opowieść dla dorosłych, a dostałam więcej niewiadomych „metafor”, których nie rozumiałam i nawet nie miałam ochoty ich zgłębiać.
Historia została napisana ładnym językiem i jak najbardziej pasuje do serii butikowej, ale moich myśli nie będzie zaprzątać, a może będzie, bo po czasie nigdy nic nie wiadomo. 🤔