Zakon Rozbitej Soczewki

Patronat LC
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 4) fantastyka, fantasy, science fiction
Alcatraz Versus the Shattered Lens
Jacek Drewnowski
Iuvi
fantasy literatura młodzieżowa
Alcatraz Versus the Shattered Lens
Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 4)
fantastyka, fantasy, science fiction
Jacek Drewnowski
fantasy literatura młodzieżowa

Wyróżniona opinia i

Zakon Rozbitej Soczewki

Mam wrażenie, że z każdym tomem jest lepiej: ciekawiej, dowcipniej, mądrzej. Póki co, najlepszy tom z serii. W każdym tomie główny bohater, a zarazem narrator, a zarazem sam autor bezpośrednio zwraca się do czytelnika i jest to o tyle ciekawy zabieg, że mam wrażenie aktywnego uczestnictwa w przygodach Alcatraza. Świetna seria.

Brandon Sanderson dalej w formie! Po raz kolejny jestem pozytywnie zaskoczona tymi wszystkimi rozwiązaniami akcji, tutaj nie znajdziecie schematów! Jedyny minus - już powoli męczy mnie ta nowatorska narracja, ale być może to wina tego, że nie jestem docelowym odbiorcą tej serii, bo może młodszy czytelnik wciąż będzie dobrze się bawił.

Wiem, że jest to książka dla nastolatków, ale jestem zachwycony tym, jak autor ciężkiej mrocznej fantastyki radzi sobie literaturą dla młodszego czytelnika. Rozumiem tych, którzy widzą w tej serii "echo" Pratchetta, ponieważ mamy tutaj do czynienia z podobnym absurdalnym, ale i inteligentnym poczuciem humoru.

Alcatraz po raz czwarty ratuje Wolne Królestwa. Bastylia znów musi chronić Smedrych, a Aydee ukazuje kolejny talent rodziny Smedrych - jest słaba z matmy. Czy uda się ocalić Mokię przed Bibliotekarzami?

Ten facet jest genialny, każda jego książka jest inna. Ta część jest zwariowana dużo bardziej niż poprzednie. Jest w niej dużo humoru rodem ze " Świata Dysku". Komentarze głównego bohatera - Alkatraza są bezcenne, pomiędzy złośliwymi wtrętami, sarkastycznymi komentarzami kryją się bardzo głębokie przemyślenia.
W tej części Alkatraz ma uratować królestwo a do pomocy ma...

Każdy tom ma delikatnie inny charakter i do czegoś innego Acatraz próbuje przekonać czytelnika. Tym razem do tego, że jest „gupi”, tak głupi, że zapomina jak się pisze to słowo. Nie poprzestaje tylko na powtarzaniu, że jest „gupi” przez całą książkę, ale wymyśla z tym słowem wiele nowych, z czym tłumacz, Jacek Drewnowski poradził sobie znakomicie. Co więcej, numery...

Bibliotekarze napadli na Mokię, jedno z Wolnych Królestw. Tylko jedna osoba jest w stanie uratować to państewko – Alcatraz Smedry. Choć chłopak nie jest wzorem bohaterstwa, szybko decyduje się przybyć królestwu z odsieczą. Jak zwykle w przygodach towarzyszą mu wierni przyjaciele – dziadek Smedry, Bastylia, Kaz i nowi kuzyni, również obdarzeni ciekawymi...

Na półkach: , , , ,

Po tym jak przebiłam się przez irytujące komentarze autora niezwiązane z akcją wciągnęłam się w całą historię, zaskakującą, nieprzewidywalną, miejscami śmieszną. Nawet znalazłam coś mądrego, jakieś spostrzeżenia autora.
"Wszyscy się zmieniają. Niektóre zmiany następują powoli; tak zmienia się na przykład skała ulegająca erozji od deszczu. Inne są szybkie i gwałtowne....

no i mam mieszane uczucia :D niby fajne niby ciekawe a jednak :D
na razie dam dużo gwiazdek, jakby co wyżyje się na ostatniej części

Na półkach: , , , ,

Szału nie ma. Przeciętna książka, niby wciąga niby jest dobrze, a jednak czegoś zabrakło. A może właśnie już za dużo, styl autora zrobił się przewidywalny i powtarza wszystko z poprzednich tomów. Mam nadzieję, że piąty tom będzie lepszy i godnie zakończy serie.

Dyskusje

• 2018