Cwaniaki

Okładka książki Cwaniaki
Piotr Bojarski Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Zbigniew Kaczmarek (tom 6) literatura piękna
literatura piękna
Zbigniew Kaczmarek (tom 6)
Czwarta Strona
2018-10-31
2018-10-31
literatura polska

„Cwaniaki” to pełnokrwista opowieść wojskowa osadzona w końcówce pierwszej wojny światowej. Książka zdecydowanie męska, daleka od bardzo popularnych opowieści obyczajowo-romantycznych z historią, zwykle okresu drugiej wojny światowej, w tle. Pojawia się tu, co prawda wątek patriotycznych „kokot”, ale jest raczej ozdobnikiem, niż clou tej książki.
Opowieść o młodych chłopakach, zaangażowanych w sprawę walki o wolność ojczyzny. Pragnienie dokonania czegoś wyjątkowego jest w nich o tyle silne, że Polska może powrócić na mapę Europy po ponad 120 latach rozbiorów. Większa część akcji jest osadzona w Poznaniu i skupia się na Powstaniu Wielkopolskim – dużo znajdziemy tu lokalnych smaczków, ciekawostek. Autor nie tylko za tło wybrał prawdziwe wydarzenia – również niektórzy bohaterowie tej opowieści to postacie historyczne i to nie tylko te z pierwszych stron gazet. Autor koncentruje się na trzech młodych mężczyznach z których dwaj to postacie autentyczne, a ich losy zostały sprawnie wkomponowane w fabułę. To kolejna z tych książek, które choć niosą z sobą duży ciężar historyczny, to nie przynudzają długaśnymi opisami. Jednocześnie nie jest przekolorowana, nadmiernie osłodzona. Wartka akcja, jest mocno wkomponowana w tło historyczne. Choć możliwe, że na potrzeby fabuły autor dopuścił się pewnych odstępstw od prawdy historycznej, to w żaden sposób nie rażą, przynajmniej czytelnika średnio ogarniętego z historią okresu.
Dobrze poprowadzona akcja na pewno wciąga. Sporo konspiracyjnej rzeczywistości, pokazanej bez nadmiary patosu to niewątpliwe atut tej książki. Bohaterowie to postacie z krwi i kości, tacy dość swojscy, chłopaki-cwaniaki, którzy mogli dorastać na sąsiednim podwórku. To charaktery, które pewnie nie jeden odnajdzie w szkolnych kolegach, co zdecydowanie pozwala się z nimi utożsamiać.
Książka inna niż większość reprezentantów gatunku na rynku.

Opowieść o młodych...

Rok 1918. Rok pełen nadziei i wiary w odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie ten rok wybrał Piotr Bojarski, aby w „Cwaniakach” przedstawić nam intrygującą i porywającą historię młodych, pełnych brawury ludzi, którzy przepełnieni tęsknotą za wolnością, wybierają walkę o wolność ukochanej Ojczyzny.
Dwóch, z trzech głównych bohaterów, Józef Jęczkowiak i Franciszek Jach to postaci autentyczne, które istniały naprawdę, co niewątpliwie podnosi walory historyczne tej książki.
Wartka akcja, wielowątkowa, wciągająca opowieść i realistyczne, oparte o fakty historyczne opisy walk w czasie powstania Wielkopolskiego, oraz ukazanie w szczegółowy sposób organizacji konspiracyjnych to niewątpliwe atuty „Cwaniaków”.
Książkę czyta się z prawdziwa przyjemnością.

Dwóch, z trzech głównych bohaterów, Józef Jęczkowiak i Franciszek...

Książka na 102, przeczytana na 102 rocznicę Powstania Wielkopolskiego.
Oto jak można w bardzo ciekawy i przystępny sposób pisać o historii, tutaj o historii Powstania Wielkopolskiego. Mimo, że całość to fabularna opowieść, ale wydarzenia miały miejsce, dwóch z trzech głównych bohaterów istniało na prawdę i mieli przygody opisane w książce. Poza tym wiele opisanych miejsc i wydarzeń również było faktem.

Książka na 102, przeczytana na 102 rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Odzyskiwanie niepodległości od kulis, z punktu widzenia osobistych losów trzech mężczyzn....chyba tak można streścić tę książkę. Autor bardzo umiejętnie wplata te losy w ostatnie miesiace, tygodnie i dni zniewolonej Polski, Warszawy, a przede wszystkim Wielkopolski i Poznania, dodając masę poznańskich "smaczków" z klimatu tamtych czasów. 1918 rok, przyjazd Pilsudskiego do Warszawy, Paderewski, Powstanie Wielkopolskie dzieki tej ksiązce przestały być dla mnie suchymi faktami, a miejsca, w ktorych rzecz działa się kiedyś zwiedzę osobiście.

Tytuł powieści idealnie odzwierciedla treść książki. I choć nie żałuję, że nie żyłam w tamtych czasach to muszę przyznać, że zaszczytem byłoby znać takich 'cwaniaków".
To dzięki takim właśnie ludziom dzisiejsi polscy chłopcy nie muszą być takimi cwaniakami. I niestety niektórzy z tego przywileju korzystają, aż za bardzo.

W ten mroźny, zimowy poranek Poznań utkwił w perzynie śniegu. Białe płatki spadały z nieba na miasto pogrążone w zadumie. Był rok 1918, 27 grudnia. Jakaś dziwna cisza zapanowała, która zdawała się zapowiadać coś nieoczekiwanego, coś co zburzy dotychczasowy porządek. Gdzieś w dali rozległ się strzał, potem kolejny i jeszcze drugi. Później kanonada objęła całe miasto. Spełniał się dawno wymarzony scenariusz. Poznań powstał, a wraz z nim jego obywatele.

Bardzo chciałem przeczytać cokolwiek związanego z Powstaniem Wielkopolskim. Szczęśliwym fartem udało mi się natrafić na powieść Piotra Bojarskiego, który to postanowił zmierzyć się z tematem. Czy tuż po przeczytaniu czuję się usatysfakcjonowany? Hmm...dobre pytanie i odpowiedź zabrzmi pewnie: i tak i nie. Ale po kolei. Powieść na pewno broni się historycznym odwzorowaniem, szczegółowością i klimatem Poznania, w którym to obecnie przyszło mi żyć. Do powstańczej fabuły otrzymujemy trzech głównych bohaterów: dwóch historycznych i jednego fikcyjnego. Są one dobrze napisanym postaciami, aczkolwiek bywały momenty zbytniego uproszczenia. Akcja pędzi dość szybko, praktycznie co rozdział coś się dzieję i nie uświadczy się momentów znużenia. Niemniej jednak jeśli chodzi o skalę emocji, to tu jest już gorzej. Tę wszystkie emocje zdają się być dość płytkie. Być może był to celowy zabieg, ale jak na taką powieść to troszkę za mało.

Sama fabuła nie jest może jakoś szczególnie wybitna, choć poruszony temat jest w istocie bardzo interesujący, co też pozytywnie wpłynęło na mój odbiór rzeczonej książki. Toczące się wydarzenia ukazane są z trzech perspektyw, każdy bohater inaczej na wszystko patrzy i doskwierają im inne bolączki. Łączy ich jednak jedno: wolny Poznań. Autor musiał sporo się naszukać informacji na temat dawnych ulic, lokali czy też budynków, co ogromnie doceniam. Praca wykonana na szóstkę. Powieść posiada swoje mankamenty, ale jest także bardzo cenną cegiełką w podtrzymaniu pamięci o powstańcach wielkopolskich i uzupełnia lukę na rynku wydawniczym, jeśli chodzi o poruszany temat. Bywają tu momenty sensacyjne, wojenne i przygodowe, lecz przede wszystkim jest to opowieść o ludziach gotowych do największych poświęceń w imię wolnej Polski.

Bardzo fajna pozycja taka inna niż większość historycznych ta bardziej przemawia do czytelnika :) bardziej naturalna.

Niestety najsłabsza z cyklu komisarza Kaczmarka jaką dotychczas przeczytałem.

Niestety najsłabsza z cyklu komisarza Kaczmarka jaką dotychczas przeczytałem.

Ciekawa książka bardzo mi się spodobała o tematyce historycznej bardzo lubię książki czytać.Ta udana lektura jest.

Lektura lekka i przyjemna; oparta na faktach (dwóch, z trzech głównych bohaterów, istniało naprawdę).
Interesująca lekcja historii...o odzyskiwaniu niepodległości...o POW, Powstaniu Wielkopolskim, o Poznaniu...

Dodaj cytat z książki Cwaniaki