Rektorski czek

Okładka książki Rektorski czek
Joanna Jodełka Wydawnictwo: W.A.B. kryminał, sensacja, thriller
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2019-04-24
Data 1. wyd. pol.:
2019-04-24
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328064195
Tagi:
fałszerstwo kryminał literatura polska niebezpieczeństwo oszustwo poszukiwanie prawdy Poznań zagadka kryminalna
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
102 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
437
152

Na półkach:

Bardzo przypadł mi do gustu sposób pisania autorki, oczarowała atmosfera starej kamienicy i wciągnęły opowiadane historie.

Bardzo przypadł mi do gustu sposób pisania autorki, oczarowała atmosfera starej kamienicy i wciągnęły opowiadane historie.

Pokaż mimo to

avatar
181
137

Na półkach:

Zaskakująco ciekawa powieść historyczna pełna nietuzinkowych, barwnych postaci. Na czele z pierwszym rektorem Uniwersytetu Poznańskiego – prof. Heliodorem Święcickim, którego poznajemy z relacji wiernego sługi Jana Kantego. Autorka w Podziękowaniach przyznaje się do Heliodorofilii i ten zachwyt jest wyraźnie widoczny w sposobie scharakteryzowania wybitnego poznaniaka. Widoczne są też efekty solidnej kwerendy, dzięki czemu książka pełna jest ciekawostek historycznych na czele z opisami wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego.

Wydarzenia opisane w książce rozgrywają się w dwóch płaszczyznach czasowych. Losy bohaterów z początku XX w. poznajemy z ich korespondencji miłosnej oraz zapisków oddanego służącego JMR. Jego pamięć przechowała m.in. cytaty z artykułów poznańskiej prasy oraz dokonania pierwszych profesorów (i studentek) Uniwersytetu Poznańskiego.

Zaś intryga współczesna osnuta jest wokół prób nabycia spadku w postaci zabytkowej kamienicy na Jeżycach. A w tle są: pozamałżeński romans, pogadanki motywacyjne dla porzuconych małżonków, próby uniwersyteckiego chóru i opis wrażeń z jazdy komfortowym Audi. Wisienką na torcie jest prawdziwa ekspertyza grafologiczna – rzecz dla laików bardzo interesująca.

Zaskakująco ciekawa powieść historyczna pełna nietuzinkowych, barwnych postaci. Na czele z pierwszym rektorem Uniwersytetu Poznańskiego – prof. Heliodorem Święcickim, którego poznajemy z relacji wiernego sługi Jana Kantego. Autorka w Podziękowaniach przyznaje się do Heliodorofilii i ten zachwyt jest wyraźnie widoczny w sposobie scharakteryzowania wybitnego poznaniaka....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1687
1667

Na półkach:

Romans kryminalny? Akcja tocząca się w środowisku akademickim? Jak najbardziej. Akcja tocząca się w przyszłości i teraźniejszości? Świetnie - odpowiada jednemu z kwietniowych wyzwań. Kolejny powód wyboru tej lektury? Spotkanie z nową (dla mnie) Autorką. Największy atut tej powieści? Postać Jana Kantego Rosy i jego opowieść. Swego czasu interesowałam się początkami działalności UAM, więc miło było odświeżyć i uzupełnić wiedzę o tym okresie. Ciekawy pomysł na uczczenie pamięci profesora Heliodora Święcickiego.

Romans kryminalny? Akcja tocząca się w środowisku akademickim? Jak najbardziej. Akcja tocząca się w przyszłości i teraźniejszości? Świetnie - odpowiada jednemu z kwietniowych wyzwań. Kolejny powód wyboru tej lektury? Spotkanie z nową (dla mnie) Autorką. Największy atut tej powieści? Postać Jana Kantego Rosy i jego opowieść. Swego czasu interesowałam się początkami...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
268
217

Na półkach: , , ,

Ciekawe, kto - z wyjątkiem mieszkańców Poznania - wie, kim był Heliodor Święcicki?
Ja także nie wiedziałam, dopóki nie przeczytałam "Profesorskiego czeku" Joanny Jodełki. Książki napisanej z okazji setnej rocznicy Uniwersytetu Poznańskiego, obecnie UAM. Ktoś wpadł na dobry pomysł.
Jubileuszowe konferencje, sympozja i okolicznościowe wydawnictwa miały określonych uczestników i adresatów, różnych niż czytelnicy powieści nazwanej: romans kryminalny. Ale dzięki temu wiedza o twórcy i pierwszym rektorze uniwersytetu, wielkim społeczniku, filantropie i lekarzu, profesorze Święcickim trafiła "pod strzechy".
A sama powieść? Osadzona została na ciekawym pomyśle, żeby zamknąć jej wydarzenia w klamrę czasową stu lat. Dlatego jej akcja toczy się dwutorowo: na przełomie lat 1918/1919 i 2018/2019. Zróżnicowana została też narracja. Wydarzenia z przeszłości opisuje, w pierwszej osobie, Jan Kanty Rosa, wymyślona postać niemego służącego doktora Święcickiego. Służący niemowa przypomina trochę Ignacego Rzeckiego z "Lalki". W pisanych przez niego rozdziałach na każdym miejscu oddaje hołd i uwielbienie dla swojego Pana. W historii współczesnej narracja jest trzecioosobowa odautorska.
Autorka włożyła ogrom pracy w zbieranie informacji i faktów z czasu odbudowy państwa polskiego, powstania wielkopolskiego i tworzenia Wszechnicy Piastowskiej, które wplotła w melodramatyczne wątki miłosne kilkorga bohaterów. Niestety, sami bohaterowie momentami wydawali się pretensjonalnie naiwni. A może zabrakło miejsca, by pogłębić rysy tych postaci?
Fabuła części współczesnej, która finalnie wiąże akcję z bohaterami z przeszłości i prowadzi do rozwiązania zagadki kryminalnej ma mniej cech romansu, a więcej kryminału. Joannie Jodełce udało się, na zasadzie kontrastu pokazać wartości, jakie były ważne dla ludzi przed wiekiem, a jak jest dziś. Ta publicystyczna wymowa utworu jest jasna i czytelna.
Ale... pomimo powyższych plusów nie do końca wszystko oceniam tak dobrze. Zabrakło mi logiki w postępowaniu bohaterów, którzy zachowują się zbyt naiwnie. A szczególnie główna bohaterka Karolina Rosada. Z jednej strony inteligentna i bystra, a z drugiej żenująco...głupia. O irytującej starszej pani Apolonii nie wspominając.
Warto jednak wspomnieć, że mocną stroną są dialogi, błyskotliwe i zabawne, jednocześnie przesuwające powieść w kierunku komedii. Być może było to zamierzeniem autorki?
Konkludując: arcydziełem bym tej książki nie nazwała, ale z u wagi na wartości historyczno-poznawcze warta uwagi.

Ciekawe, kto - z wyjątkiem mieszkańców Poznania - wie, kim był Heliodor Święcicki?
Ja także nie wiedziałam, dopóki nie przeczytałam "Profesorskiego czeku" Joanny Jodełki. Książki napisanej z okazji setnej rocznicy Uniwersytetu Poznańskiego, obecnie UAM. Ktoś wpadł na dobry pomysł.
Jubileuszowe konferencje, sympozja i okolicznościowe wydawnictwa miały określonych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
868
696

Na półkach: ,

Kryminał historyczny , którego fabuła toczy się wokół Uniwersytetu Poznańskiego.
Karolina Rosada wraz z mężem wprowadza się do kamienicy, gdzie kiedyś mieszkał jeden z profesorów Uniwersytetu. Przypadkiem poznaje sąsiadkę Apolonię, która ma w swoim mieszkaniu prywatne archiwum dokumentów z początku istnienia uczelni: indeksy, wycinki z kronik. Karolina jako archiwistka z zafascynowaniem bada dokumenty poznając coraz bardziej wydarzenia z pierwszych dni działalności Uniwersytetu, historię pierwszego rektora oraz jego protegowanej. Dodatkowo sama wpada w sam środek śledztwa dotyczącego sprawy przejęcia kamienicy.
Ta powieść to głównie hołd na cześć fundatorów Uniwersytetu Poznańskiego, jego pierwszych studentów, wykładowców i bohaterskich lotników, którzy chronili Poznań przed Niemcami. To wyraz wdzięczności dla tych osób, za niesamowity wyczyn stworzenia uczelni w niecałe pół roku.
Sam wątek kryminalny może nie jest zbyt porywający, ale za to część dotycząca historii osób związanych z początkami Uniwersytetu ciekawa i poszerzająca perspektywę historyczną.

Kryminał historyczny , którego fabuła toczy się wokół Uniwersytetu Poznańskiego.
Karolina Rosada wraz z mężem wprowadza się do kamienicy, gdzie kiedyś mieszkał jeden z profesorów Uniwersytetu. Przypadkiem poznaje sąsiadkę Apolonię, która ma w swoim mieszkaniu prywatne archiwum dokumentów z początku istnienia uczelni: indeksy, wycinki z kronik. Karolina jako archiwistka z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
180
129

Na półkach: ,

Pomimo, że autorki wcześniej nie znałem, a książki opisane jako romans (nieważne, że kryminalny) omijam z daleka, sięgnąłem po Rektorski czek. I historia bardzo mnie wciągnęła. Patriotyzm lokalny na pewno swoje zrobił - przyjemnie się czyta, gdy akcja dzieje się w sąsiedztwie - ale całość to bardzo zgrabna i ciekawie napisana historia. Może nie jest ona bardzo zawikłana i skomplikowana, ale jednak cały czas coś się dzieje, wydarzenia współczesne przeplatają się z historycznymi, jest przyjemnie! Wątek miłosny, zgodnie z zapowiedzią, występuje, ale jednak bardziej to kryminał niż romans, co ja traktuję jako plus ;)

Pomimo, że autorki wcześniej nie znałem, a książki opisane jako romans (nieważne, że kryminalny) omijam z daleka, sięgnąłem po Rektorski czek. I historia bardzo mnie wciągnęła. Patriotyzm lokalny na pewno swoje zrobił - przyjemnie się czyta, gdy akcja dzieje się w sąsiedztwie - ale całość to bardzo zgrabna i ciekawie napisana historia. Może nie jest ona bardzo zawikłana i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
24
12

Na półkach:

Ujęło mnie to, jak przedstawione zostało miasto. Książka w porządku, choć nie jest to pozycja najlepsza z możliwych.

Ujęło mnie to, jak przedstawione zostało miasto. Książka w porządku, choć nie jest to pozycja najlepsza z możliwych.

Pokaż mimo to

avatar
22
17

Na półkach:

Mimo tego, że książka jest napisana na zamówienie, czyta się ją bardzo dobrze. Obudziła we mnie ochotę ponownego odwiedzenia Poznania, który w powieści ukazany jest z dużą miłością.
Wątek kryminalny bardzo wciągający. Rozwiązanie szyte grubymi nićmi, ale nie zaburza odbioru książki jako dobrej rozrywki.
Niestety romans jest wręcz odpychający. Nie wiem, czy taki miał być, w końcu jest stylizowany na starą modłę z czasów, kiedy kobiety jeszcze traktowano jak przedmiot i pisany jest z perspektywy fana tanich czytadeł, ale nowoczesnego czytelnika mocno zniesmacza. Można go jednak uznać za brednie starego dziada i nadal dobrze bawić się przy lekturze.

Mimo tego, że książka jest napisana na zamówienie, czyta się ją bardzo dobrze. Obudziła we mnie ochotę ponownego odwiedzenia Poznania, który w powieści ukazany jest z dużą miłością.
Wątek kryminalny bardzo wciągający. Rozwiązanie szyte grubymi nićmi, ale nie zaburza odbioru książki jako dobrej rozrywki.
Niestety romans jest wręcz odpychający. Nie wiem, czy taki miał być, w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1444
53

Na półkach: , , ,

Pierwsze moje spotkanie z autorką nie należało do udanych. Romansu kryminalnego (jak określana jest ta książka) nie uratowało ani miejsce, ani czas akcji. Szkoda (wg mnie niewykorzystanego) potencjału.

Pierwsze moje spotkanie z autorką nie należało do udanych. Romansu kryminalnego (jak określana jest ta książka) nie uratowało ani miejsce, ani czas akcji. Szkoda (wg mnie niewykorzystanego) potencjału.

Pokaż mimo to

avatar
58
56

Na półkach:Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rektorski czek


Reklama
zgłoś błąd