Rektorski czek

kryminał, sensacja, thriller
W.A.B.
2019-04-24
2019-04-24
fałszerstwo kryminał literatura polska niebezpieczeństwo oszustwo poszukiwanie prawdy Poznań zagadka kryminalna

Bardzo przypadł mi do gustu sposób pisania autorki, oczarowała atmosfera starej kamienicy i wciągnęły opowiadane historie.

Zaskakująco ciekawa powieść historyczna pełna nietuzinkowych, barwnych postaci. Na czele z pierwszym rektorem Uniwersytetu Poznańskiego – prof. Heliodorem Święcickim, którego poznajemy z relacji wiernego sługi Jana Kantego. Autorka w Podziękowaniach przyznaje się do Heliodorofilii i ten zachwyt jest wyraźnie widoczny w sposobie scharakteryzowania wybitnego poznaniaka. Widoczne są też efekty solidnej kwerendy, dzięki czemu książka pełna jest ciekawostek historycznych na czele z opisami wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego.

Wydarzenia opisane w książce rozgrywają się w dwóch płaszczyznach czasowych. Losy bohaterów z początku XX w. poznajemy z ich korespondencji miłosnej oraz zapisków oddanego służącego JMR. Jego pamięć przechowała m.in. cytaty z artykułów poznańskiej prasy oraz dokonania pierwszych profesorów (i studentek) Uniwersytetu Poznańskiego.

Zaś intryga współczesna osnuta jest wokół prób nabycia spadku w postaci zabytkowej kamienicy na Jeżycach. A w tle są: pozamałżeński romans, pogadanki motywacyjne dla porzuconych małżonków, próby uniwersyteckiego chóru i opis wrażeń z jazdy komfortowym Audi. Wisienką na torcie jest prawdziwa ekspertyza grafologiczna – rzecz dla laików bardzo interesująca.

Romans kryminalny? Akcja tocząca się w środowisku akademickim? Jak najbardziej. Akcja tocząca się w przyszłości i teraźniejszości? Świetnie - odpowiada jednemu z kwietniowych wyzwań. Kolejny powód wyboru tej lektury? Spotkanie z nową (dla mnie) Autorką. Największy atut tej powieści? Postać Jana Kantego Rosy i jego opowieść. Swego czasu interesowałam się początkami działalności UAM, więc miło było odświeżyć i uzupełnić wiedzę o tym okresie. Ciekawy pomysł na uczczenie pamięci profesora Heliodora Święcickiego.

Ciekawe, kto - z wyjątkiem mieszkańców Poznania - wie, kim był Heliodor Święcicki?
Ja także nie wiedziałam, dopóki nie przeczytałam "Profesorskiego czeku" Joanny Jodełki. Książki napisanej z okazji setnej rocznicy Uniwersytetu Poznańskiego, obecnie UAM. Ktoś wpadł na dobry pomysł.
Jubileuszowe konferencje, sympozja i okolicznościowe wydawnictwa miały określonych uczestników i adresatów, różnych niż czytelnicy powieści nazwanej: romans kryminalny. Ale dzięki temu wiedza o twórcy i pierwszym rektorze uniwersytetu, wielkim społeczniku, filantropie i lekarzu, profesorze Święcickim trafiła "pod strzechy".
A sama powieść? Osadzona została na ciekawym pomyśle, żeby zamknąć jej wydarzenia w klamrę czasową stu lat. Dlatego jej akcja toczy się dwutorowo: na przełomie lat 1918/1919 i 2018/2019. Zróżnicowana została też narracja. Wydarzenia z przeszłości opisuje, w pierwszej osobie, Jan Kanty Rosa, wymyślona postać niemego służącego doktora Święcickiego. Służący niemowa przypomina trochę Ignacego Rzeckiego z "Lalki". W pisanych przez niego rozdziałach na każdym miejscu oddaje hołd i uwielbienie dla swojego Pana. W historii współczesnej narracja jest trzecioosobowa odautorska.
Autorka włożyła ogrom pracy w zbieranie informacji i faktów z czasu odbudowy państwa polskiego, powstania wielkopolskiego i tworzenia Wszechnicy Piastowskiej, które wplotła w melodramatyczne wątki miłosne kilkorga bohaterów. Niestety, sami bohaterowie momentami wydawali się pretensjonalnie naiwni. A może zabrakło miejsca, by pogłębić rysy tych postaci?
Fabuła części współczesnej, która finalnie wiąże akcję z bohaterami z przeszłości i prowadzi do rozwiązania zagadki kryminalnej ma mniej cech romansu, a więcej kryminału. Joannie Jodełce udało się, na zasadzie kontrastu pokazać wartości, jakie były ważne dla ludzi przed wiekiem, a jak jest dziś. Ta publicystyczna wymowa utworu jest jasna i czytelna.
Ale... pomimo powyższych plusów nie do końca wszystko oceniam tak dobrze. Zabrakło mi logiki w postępowaniu bohaterów, którzy zachowują się zbyt naiwnie. A szczególnie główna bohaterka Karolina Rosada. Z jednej strony inteligentna i bystra, a z drugiej żenująco...głupia. O irytującej starszej pani Apolonii nie wspominając.
Warto jednak wspomnieć, że mocną stroną są dialogi, błyskotliwe i zabawne, jednocześnie przesuwające powieść w kierunku komedii. Być może było to zamierzeniem autorki?
Konkludując: arcydziełem bym tej książki nie nazwała, ale z u wagi na wartości historyczno-poznawcze warta uwagi.

Kryminał historyczny , którego fabuła toczy się wokół Uniwersytetu Poznańskiego.
Karolina Rosada wraz z mężem wprowadza się do kamienicy, gdzie kiedyś mieszkał jeden z profesorów Uniwersytetu. Przypadkiem poznaje sąsiadkę Apolonię, która ma w swoim mieszkaniu prywatne archiwum dokumentów z początku istnienia uczelni: indeksy, wycinki z kronik. Karolina jako archiwistka z zafascynowaniem bada dokumenty poznając coraz bardziej wydarzenia z pierwszych dni działalności Uniwersytetu, historię pierwszego rektora oraz jego protegowanej. Dodatkowo sama wpada w sam środek śledztwa dotyczącego sprawy przejęcia kamienicy.
Ta powieść to głównie hołd na cześć fundatorów Uniwersytetu Poznańskiego, jego pierwszych studentów, wykładowców i bohaterskich lotników, którzy chronili Poznań przed Niemcami. To wyraz wdzięczności dla tych osób, za niesamowity wyczyn stworzenia uczelni w niecałe pół roku.
Sam wątek kryminalny może nie jest zbyt porywający, ale za to część dotycząca historii osób związanych z początkami Uniwersytetu ciekawa i poszerzająca perspektywę historyczną.

Pomimo, że autorki wcześniej nie znałem, a książki opisane jako romans (nieważne, że kryminalny) omijam z daleka, sięgnąłem po Rektorski czek. I historia bardzo mnie wciągnęła. Patriotyzm lokalny na pewno swoje zrobił - przyjemnie się czyta, gdy akcja dzieje się w sąsiedztwie - ale całość to bardzo zgrabna i ciekawie napisana historia. Może nie jest ona bardzo zawikłana i skomplikowana, ale jednak cały czas coś się dzieje, wydarzenia współczesne przeplatają się z historycznymi, jest przyjemnie! Wątek miłosny, zgodnie z zapowiedzią, występuje, ale jednak bardziej to kryminał niż romans, co ja traktuję jako plus ;)

Ujęło mnie to, jak przedstawione zostało miasto. Książka w porządku, choć nie jest to pozycja najlepsza z możliwych.

Mimo tego, że książka jest napisana na zamówienie, czyta się ją bardzo dobrze. Obudziła we mnie ochotę ponownego odwiedzenia Poznania, który w powieści ukazany jest z dużą miłością.
Wątek kryminalny bardzo wciągający. Rozwiązanie szyte grubymi nićmi, ale nie zaburza odbioru książki jako dobrej rozrywki.
Niestety romans jest wręcz odpychający. Nie wiem, czy taki miał być, w końcu jest stylizowany na starą modłę z czasów, kiedy kobiety jeszcze traktowano jak przedmiot i pisany jest z perspektywy fana tanich czytadeł, ale nowoczesnego czytelnika mocno zniesmacza. Można go jednak uznać za brednie starego dziada i nadal dobrze bawić się przy lekturze.

Niestety romans jest wręcz odpychający. Nie wiem, czy taki miał być, w...

Pierwsze moje spotkanie z autorką nie należało do udanych. Romansu kryminalnego (jak określana jest ta książka) nie uratowało ani miejsce, ani czas akcji. Szkoda (wg mnie niewykorzystanego) potencjału.

Dodaj cytat z książki Rektorski czek