Billy Budd

Herman Melville Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Światowa literatura piękna
Billy Budd, Sailor
literatura piękna
2019-06-25
Bronisław Zieliński
Proza Światowa

Trochę połączenie prozy z esejem filozoficznym, czyli podobnie jak w "Moby Dicku". Dużo ciekawych rozważań i możliwości interpretacyjnych. Do tego inspiracja dla wybitnego "Obcego" Alberta Camusa oraz wspaniałego filmu "Piękna praca" Claire Denis. Czyta się to szybko.

„Billy Budd. Opowieść wtajemniczonego” jest dziś nazywana testamentem mistrza amerykańskiej literatury. Trudno się temu sformułowaniu dziwić. Melville napisał rzeczoną nowelę w 1891 roku, dokładnie 34 lata po wydaniu wcześniejszej powieści („Oszusta”) i jednocześnie w roku swojej śmierci. W międzyczasie pisał wyłącznie poezje, zebrane w tomach „Battle-Pieces and Aspects of...

Interesującą sprawą związaną z „Billym Buddem” autorstwa Hermana Melville`a jest to, że jest to nowela napisana po wieloletniej rozłące pisarza z pisaniem oraz, że właściwie nie ma pewności, czy mamy do czynienia z tekstem skończonym, gdyż autor zmieniał swoją koncepcję nawet w trakcie korekty rękopisu, a samemu domknięciu przeszkodziła jego własna śmierć.

Rzecz niejasna...

Dyskusje