Generał w labiryncie

2017-02-22
1993-01-01
Zofia Wasitowa
Muza
Ameryka Południowa literatura kolumbijska polityk polityka relacje międzyludzkie rozrachunek z przeszłością samotność Simón Bolívar walka o niepodległość
El general en su laberinto
literatura piękna
2017-02-22
Zofia Wasitowa
Márquez

Oficjalne recenzje i

Przegrany

[ 1 ] Link do recenzji

Mój pierwszy audiobook w życiu. Tytuł powinien brzmieć "Czytelnik w labiryncie...nudy". I choć chciałem współczuć Bolivarowi, to fabuła zmęczyła mnie strasznie.

Po Marqueza sięgnąłem zachęcony przez rodzinę, bo przecież to ,,taki wspaniały pisarz i wypada go czytać".

Widać tu kunszt charakterystyczny dla dobrej klasyki. Tego nie można tej pozycji odjąć. Nie zmienia to jednak faktu, że jest jednak trochę nudno. Statyczna akcja. Pół biedy, że są jeszcze jakieś retrospekcje. Generalnie jednak, jest to krótka opowiastka o umierającym,...

Na półkach: , , , ,

Marquez jak zwykle fantastyczny. Tym razem nie jako ojciec realizmu magicznego, ale w tej drugiej postaci, tej, ktora tak mnie zachwyciła w "Raporcie z pewnego porwania".
Krótka powieść drogi, relacja z ostatnich dni niegdyś ważnego i kochanego generała, który popadł w niełaskę swojego ludu. I choć pełno tu nazw miejscowości i nazwisk, nie gubi się w nich samotność,...

Książka stanowi rodzaj fabularyzowanej kroniki ostatnich dwóch tygodni życia Simóna Bolívara, dowódcy sił powstańczych Wenezueli w wojnie o uzyskanie niepodległości (1811-1812), generała i polityka dążącego do uwolnienia Ameryki Południowej spod wpływów hiszpańskich i stworzenia federacji państw pohiszpańskich na tym kontynencie, twórcy i prezydenta Wielkiej Kolumbii, która...

generał el Libertador, czyli Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios - schorowany , kaszlący, 1-szy prezydent Kolumbii, niewymieniany z nazwiska, opętany ideą Wielkiej Ameryki Płd, opuszczony przez zwolenników, płynąc rzeką Magdalenką obserwuje rozpad wymarzonego mocarstwa

Niezła, ale chyba najgorsza tego autora (spośród tych, które przeczytałem).

„Gdy obsypiesz człowieka dobrodziejstwami ¬ od tej chwili pierwszą jego myślą będzie już tylko: jak je zachować”. – Monteskiusz
Mottem z Monteskiusza można dopisać niemal każdemu bohaterowi, nie tylko literackiemu. Ileż to razy zdarzyło nam się pomóc komuś w osiągnięciu jakiegoś celu, a potem próżno licząc na dowód wdzięczności. Choć sama świadomość, że wdzięczność to jak...

dawno czytałam, ale losy Generała utkwiły mi w pamięci, zastanawiam się o czym to świadczy : bardzo sugestywna literatura ?!

"Generał w labiryncie" to przejmująca historia wielkiego człowieka o niewielkiej posturze, Simona Bolivara. Znajdziemy w niej dużo wątków politycznych, wojennych oraz miłosnych. Marqez ukazuje bohatera już u schyłku życia, pogrążonego w zadumie nad własnym życiem i losem rodaków. Osoby zaprawionej w walce jak i w podbojach sercowych. Przyznam, że nie jest to lekka lektura....

Książka jak dla mnie lepsza niż Miłość w czasach zarazy. Bardzo plastycznie napisana, czytając ją czułam się jakbym oglądała film. Bardzo mi się podoba. Mogę ją szczerze polecić!

Dyskusje

• 2018
  • Nobliści
  • Chcę w prezencie
  • 2013
  • Powieść historyczna
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Generał w labiryncie