Księga istot zmyślonych

Jorge Luis BorgesMargarita Guerrero Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Jorge Luis Borges literatura piękna
El libro de los seres imaginarios
2000-01-01
Zofia Chądzyńska
Jorge Luis Borges

2092

Krótki przewodnik po wybranych fantastycznych stworzeniach mitologicznych i literackich. Przejrzysta forma leksykonu ułatwia nawigację, hasło - opis. To nie literatura, nie ma fabuły, nie trzeba czytać po kolei.
Jeśli chcecie wiedzieć, co to jest małpa tuszowa albo Garuda i czym się różni sfinks egipski od greckiego - to lektura dla was. Ja polecam.

Ciekawa pozycja dla miłośników zbiorów, bestiariuszy, menażerii, demonologii i innych katalogów postaci i stworów. Borges, bibliofil i erudyta, przybliża nam kilka znanych potworów i bestii (lamie, centaury, smoki) a zarazem wprowadza na kartach swojej książki wiele zapomnianych i nieznanych stworów ze świata mitologii, religii, psychologii, literatury i filozofii. Czekam...

Niewątpliwie rzecz bardzo dobra, erudycyjna, ale nie podchodźcie do niej jak do jakiegoś kompendium wiedzy o stworzeniach (i niestworzeniach) fantastycznych. To dzieło literata, nie naukowca. Pisze o tym, co zwróciło jego uwagę, zafascynowało, co wydało mu się ważne. W efekcie otrzymaliśmy zbiór przypadków ciekawych, osobliwych, intrygujących, nie zaś reprezentatywnych....

Tak jak przedmówczyni zainspirowana ,,Końcem świata...,,Murakamiego sięgnęłam po ,,Zwierzęta fantastyczne,,.Cieszę się, że przeczytałam bo okazało się ,że znalazłam tu charakterystykę takich zwierząt jakich szukałam.
Dodatkowo wzbogaciła wiedzę o wiele nieznanych mi dotąd istot ;)

Poniekąd zachęcona przez książkę „Koniec świata i Hard-boiled Wonderland”, gdy przy przekopywaniu domowej biblioteczki trafiłam na „Zoologię fantastyczną” J.L. Borgesa sięgnęłam po nią bez wahania. I zdecydowanie tego wyboru nie żałuję.

Na niespełna dwustu stronach można znaleźć opisy większości, jeśli nie wszystkich, fantastycznych stworzeń znanych ludzkości. Możemy się...

mój pierwszy Borges = sentyment

• Fantastyka