Księga istot zmyślonych

- Kategoria:
- literatura piękna
- Seria:
- Jorge Luis Borges
- Tytuł oryginału:
- El libro de los seres imaginarios
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2000-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1983-01-01
- Liczba stron:
- 236
- Czas czytania
- 3 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8372557403
- Tłumacz:
- Zofia Chądzyńska
- Tagi:
- Księga istot zmyślonych
Niezwykłe istoty występujące na kartach tej książki, łączącej erudycję i wdzięk, wzbudzały ongiś podziw lub strach, inspirowały ludzkie wierzenia i przesądy. Poszczególne okazy fantastycznej fauny, rozproszone po najrozmaitszych religiach i mitologiach, a także dziełach literackich, grożą mękami piekielnymi, niekiedy wróżą pomyślność, czasem wkraczają niemal na obszar metafizyki. Jak pisze sam Borges: Treść tej książki usprawiedliwiałaby włączenie Hamleta, kropki, akapitu, powierzchni, nadprzestrzeni, wszelkich klasyfikacji, być może każdego z nas, a także bogów. W sumie - niemal wszechrzeczy. Ograniczyliśmy się jednak do tego, co bezpośrednio wiąże się z pojęciem „istot zmyślonych”... dziwnych stworów, jakie w czasie i przestrzeni poczęła ludzka wyobraźnia. Tomik ten, opublikowany w 1967 roku (przy współpracy z Margaritą Guerrero),w pierwszym polskim wydaniu nosił tytuł Zoologia fantastyczna. Teraz wracamy do tytułu, jaki nadał mu Borges.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 250
- 166
- 42
- 10
- 6
- 2
- 2
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Tylko podziwiać erudycję Autora, który ze wszystkich dostępnych Mu tekstów wydestylował to szczególne bestiarium. A nie mógł pomagać sobie Internetem! Opisy trącą nieco "malizną" - aż chciałoby się dokładniej zgłębić temat syren, najad, smoków, trolli i zwierząt z luster. Ale jak na początek przygody z mitem i cieniami starych wierzeń - w sam raz. Uwielbiam książki, w których jest mowa o innych książkach - tu jest ich wspomnianych aż nadto; nic tylko brać i zanurzać się w te omszałe legendy.
Tylko podziwiać erudycję Autora, który ze wszystkich dostępnych Mu tekstów wydestylował to szczególne bestiarium. A nie mógł pomagać sobie Internetem! Opisy trącą nieco "malizną" - aż chciałoby się dokładniej zgłębić temat syren, najad, smoków, trolli i zwierząt z luster. Ale jak na początek przygody z mitem i cieniami starych wierzeń - w sam raz. Uwielbiam książki, w...
więcej Pokaż mimo toŚwietna i dająca do myślenia książka. Gorąco polecam.
Świetna i dająca do myślenia książka. Gorąco polecam.
Pokaż mimo toAbsolutnie przewspaniała książka, to niby taki zbiór, coś a la leksykon, więc można sobie dawkować, czytać po jednym zwierzaku dziennie, ale jako książkę w całości też można, jak się takie maratony lubi, przykładowo ja lubię bardzo.
Myślę, że ciekawa pozycja dla osób, które lubią zwierzęta oraz dla tych, które lubią science-fiction. A jak są czytelnicy, którzy lubią oba, to ideolo. Są ciekawe fragmenty z innych książek, no w formie ciekawostki why not.
Wyzwanie czytelnicze LC lipiec 2022: Przeczytam cienką książkę (mającą maksimum 200 stron) (37)
Absolutnie przewspaniała książka, to niby taki zbiór, coś a la leksykon, więc można sobie dawkować, czytać po jednym zwierzaku dziennie, ale jako książkę w całości też można, jak się takie maratony lubi, przykładowo ja lubię bardzo.
więcej Pokaż mimo toMyślę, że ciekawa pozycja dla osób, które lubią zwierzęta oraz dla tych, które lubią science-fiction. A jak są czytelnicy, którzy lubią oba, to...
Krótki przewodnik po wybranych fantastycznych stworzeniach mitologicznych i literackich. Przejrzysta forma leksykonu ułatwia nawigację, hasło - opis. To nie literatura, nie ma fabuły, nie trzeba czytać po kolei.
Jeśli chcecie wiedzieć, co to jest małpa tuszowa albo Garuda i czym się różni sfinks egipski od greckiego - to lektura dla was. Ja polecam.
Krótki przewodnik po wybranych fantastycznych stworzeniach mitologicznych i literackich. Przejrzysta forma leksykonu ułatwia nawigację, hasło - opis. To nie literatura, nie ma fabuły, nie trzeba czytać po kolei.
Pokaż mimo toJeśli chcecie wiedzieć, co to jest małpa tuszowa albo Garuda i czym się różni sfinks egipski od greckiego - to lektura dla was. Ja polecam.
Ciekawa pozycja dla miłośników zbiorów, bestiariuszy, menażerii, demonologii i innych katalogów postaci i stworów. Borges, bibliofil i erudyta, przybliża nam kilka znanych potworów i bestii (lamie, centaury, smoki) a zarazem wprowadza na kartach swojej książki wiele zapomnianych i nieznanych stworów ze świata mitologii, religii, psychologii, literatury i filozofii. Czekam na kolejne wydanie wzbogacone o ilustracje i teksty źródłowe. Byłaby to piękna pozycja w kolekcji obok ilustrowanych dzieł Eco. Polecam!
Ciekawa pozycja dla miłośników zbiorów, bestiariuszy, menażerii, demonologii i innych katalogów postaci i stworów. Borges, bibliofil i erudyta, przybliża nam kilka znanych potworów i bestii (lamie, centaury, smoki) a zarazem wprowadza na kartach swojej książki wiele zapomnianych i nieznanych stworów ze świata mitologii, religii, psychologii, literatury i filozofii. Czekam...
więcej Pokaż mimo toNiewątpliwie rzecz bardzo dobra, erudycyjna, ale nie podchodźcie do niej jak do jakiegoś kompendium wiedzy o stworzeniach (i niestworzeniach) fantastycznych. To dzieło literata, nie naukowca. Pisze o tym, co zwróciło jego uwagę, zafascynowało, co wydało mu się ważne. W efekcie otrzymaliśmy zbiór przypadków ciekawych, osobliwych, intrygujących, nie zaś reprezentatywnych. Przypadków znanych z kart literatury, różnej, ale literatury, nie z baśni i wierzeń ludowych. Zawiodą się zwłaszcza miłośnicy folkloru Wysp Brytyjskich. Nie zawiodą eksploratorzy fantastyki jako niesamowitego przejawu aktywności ludzkiego umysłu.
Niewątpliwie rzecz bardzo dobra, erudycyjna, ale nie podchodźcie do niej jak do jakiegoś kompendium wiedzy o stworzeniach (i niestworzeniach) fantastycznych. To dzieło literata, nie naukowca. Pisze o tym, co zwróciło jego uwagę, zafascynowało, co wydało mu się ważne. W efekcie otrzymaliśmy zbiór przypadków ciekawych, osobliwych, intrygujących, nie zaś reprezentatywnych....
więcej Pokaż mimo toTak jak przedmówczyni zainspirowana ,,Końcem świata...,,Murakamiego sięgnęłam po ,,Zwierzęta fantastyczne,,.Cieszę się, że przeczytałam bo okazało się ,że znalazłam tu charakterystykę takich zwierząt jakich szukałam.
Dodatkowo wzbogaciła wiedzę o wiele nieznanych mi dotąd istot ;)
Tak jak przedmówczyni zainspirowana ,,Końcem świata...,,Murakamiego sięgnęłam po ,,Zwierzęta fantastyczne,,.Cieszę się, że przeczytałam bo okazało się ,że znalazłam tu charakterystykę takich zwierząt jakich szukałam.
Pokaż mimo toDodatkowo wzbogaciła wiedzę o wiele nieznanych mi dotąd istot ;)
Poniekąd zachęcona przez książkę „Koniec świata i Hard-boiled Wonderland”, gdy przy przekopywaniu domowej biblioteczki trafiłam na „Zoologię fantastyczną” J.L. Borgesa sięgnęłam po nią bez wahania. I zdecydowanie tego wyboru nie żałuję.
Na niespełna dwustu stronach można znaleźć opisy większości, jeśli nie wszystkich, fantastycznych stworzeń znanych ludzkości. Możemy się bliżej przyjrzeć Czarodziejkom, Elfom, Jednorożcom, Lilith, Mandragorze, Dżinom, Gryfowi, a także czterem rodzajom Smoków. W każdym z opisów odnajdujemy coś na kształt rysu historycznego dotyczący danego stworzenia, a także niejednokrotnie odwołania do literatury i mitologii. Dodatkowym atutem są pojawiające się gdzieniegdzie rysunki.
Dzięki zwięzłym opisom, książkę czyta się dość szybko i przyjemnie. Chociaż z drugiej strony można ją dawkować po kilka stron dziennie.
Polecam każdemu, nie tylko fanom nietypowych zwierząt. „Zoologia…” jest bez wątpienia miłą lekturą na długie jesienno – zimowe wieczory.
Poniekąd zachęcona przez książkę „Koniec świata i Hard-boiled Wonderland”, gdy przy przekopywaniu domowej biblioteczki trafiłam na „Zoologię fantastyczną” J.L. Borgesa sięgnęłam po nią bez wahania. I zdecydowanie tego wyboru nie żałuję.
więcej Pokaż mimo toNa niespełna dwustu stronach można znaleźć opisy większości, jeśli nie wszystkich, fantastycznych stworzeń znanych ludzkości. Możemy się...
mój pierwszy Borges = sentyment
mój pierwszy Borges = sentyment
Pokaż mimo to