Hotel Varsovie. Bunt chimery

Okładka książki Hotel Varsovie. Bunt chimery Sylwia Zientek Patronat LC
Okładka książki Hotel Varsovie. Bunt chimery
Sylwia Zientek Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Hotel Varsovie (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Hotel Varsovie (tom 2)
W.A.B.
2018-04-04
2018-04-04
hotel literatura polska miłość odmiana losu poszukiwanie szczęścia rodzina saga rodzinna śmierć tajemnica Warszawa wielopokoleniowa rodzina

Moja ocena i opinia dotyczy wszystkich tomów sagi Sylwii Zientek.

Absolutnym faworytem jest dla mnie tom pierwszy. On naprawdę zachwyca. Potem już tak dobrze nie jest (moim zdaniem oczywiście). Bez wątpienia wolałabym, żeby akcja była poprowadzona chronologicznie. Myślę, że to naprawdę stworzyłoby silną więź między mną a bohaterami cyklu. Niestety "skakanie" po epokach i bohaterach mnie ogromnie przeszkadzało i sprawiło, że po prostu pogubiłam się kto jest kim, i kto kogo rodził.

Ale oczywiście najważniejsza w tych książkach jest ona, Warszawa. I to ona właśnie mnie zachwyca w tym cyklu. I to dla niej przeczytałam "Hotel Varsovie".

Oczywiście chylę czoła przed pracą, jaką Autorka włożyła w zebranie materiału do książek. Czuć (i to dobrze!), że Sylwia Zientek kocha Warszawę i ma do niej bardzo osobisty stosunek.

O Prusie i jego "Lalce" w kontekście trylogii Sylwii Zientek nie napiszę nic;)

Warto przeczytać (i Prusa i Zientek;)).

Moja ocena i opinia dotyczy wszystkich tomów sagi Sylwii Zientek.

IG @angelkubrick

"Hotel Varsovie. Bunt chimery" po raz kolejny pozwala nam zanurzyć się w czasach zamierzchłych, gdzie wszystko rządziło się swoimi prawami. Burzliwa historia łączy się z osobistymi uniesieniami bohaterów. Rodzina Żmijewskich i Szpakowskich przechodzi społeczne przemiany, które doskonale oddają ducha czasu. Moje serce znów drży ze złości, bo po raz kolejny role kobiet sprowadzają się do popychadła wykorzystywanego na wszelkie możliwe sposoby. Jeśli nie straszny Wam ogrom wątków,"Bunt chimery" może okazać się niezłą rozrywką na weekend.

Na wszystkich trzech okładkach tej warszawskiej serii znajdują się obrazy Edwarda Dwurnika. To cykl "Podróże autostopem", w którym artysta portretował miasta i miasteczka z perspektywy "ptasiego lotu". W polu zainteresowania malarza, poza architekturą, znalazło się życie i obyczaje mieszkańców. To wspaniałe uzupełnienie przebogatej treści książek Sylwii Zientek.

IG @angelkubrick

Druga część sagi o Hotelu Varsovie przenosi nas do końca XIX wieku. Warszawa, stolica prostytutek i hazardu. Hotelem zarządza zimna i bezwzględna Regina Żmijewska. Niestety Varsovie, to nie jedyne zmartwienie wdowy po Jeremim. Niezwykle krnąbrna córka Waleria, wbrew rodzinie postanawia zostać światowej sławy wyzwoloną malarką.

Dzięki autorce przenosimy się do czasów napoleońskich. Tu na początku XIX wieku poznajemy eleganckiego, nie wysokiego mężczyznę Ludwika Żmijewskiego, oraz tajemniczą madame de Gris. To czas romansów, szpiegów i niepohamowanej namiętności. Natomiast współcześnie sprawy intrygantki Dany Spakowski, która chce odzyskać nieruchomości, wymykają się spod kontroli. Dana przeżywa koszmar.

W tej powieści tyle się dzieje, że nie sposób odejść od lektury. Nadmiar wątków przyprawia o zawrót głowy. Ale spokojnie, Zientek zadbała żeby czytelnik nie pogubił się kto jest kim, dlatego na początku książki zostają opisani wszyscy bohaterowie. Ilość wątków może przestraszyć. Ale również tu autorka spisała się celująco i (prawie) wszystko powoli i systematycznie ukazuje czytelnikowi. Cała historia hotelu Varsovie jest zawiła i poplątana tak jak część pierwsza rozmieszczona na różnych płaszczyznach czasowych. Nie wiem jak dokonała tego Ziętek ale w tej powieści nie ma nudy. Opisane z wielką pasją i dbałością o szczegóły, czytelnika ciekawi wszystko od strojów po jedzenie. Czytając siedzimy tuż obok popijającej herbatę Eleonory albo czujemy zapach mieszanych farb Walerii.

Osobiście uważam, że jest to jedna z najlepszych polskich powieści. Język i styl pasujący do ówczesnych czasów. Sam pomysł i jego realizacja coś nie samowitego. Dbałość o szczegóły i detale w opisach zmieniającej się topografii Warszawy XIX wieku nadaje szczególny klimat powieści. Szczerze polecam sagę o rodzinie Żmijewskich i Szpakowskich. Hotel Varsovie to doskonały wybór! http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2020/01/hotel-varsovie-bunt-chimery-sylwia.html

Dzięki autorce przenosimy się do czasów...

Na półkach: , , , ,

Duże rozczarowanie. Książka nie trzyma poziomu I tomu. Pierwsza część była przyjemnym czytadłem - poszczególne wątki opowieści wciągały, a odmalowana ze szczegółami Warszawa z różnych epok stanowiła barwne tło i dodawała całości uroku. "Bunt Chimery" jest przede wszystkim niesamowicie nudny. Losy rodzinne Żmijewskich i Szpakowskich przypominają brazylijską telenowelę, a opisy miłosnych uniesień przywodzą na myśl harlequiny połączone z Greyem. Patos miesza się tu z kiczem, a po lekturze pozostaje uczucie zmarnowanego potencjału. I tylko opisy miasta sprzed lat są warte uwagi.

Dalszy ciąg sagi rodzinnej Żmijewskich i Szpakowskich.
Podobnie barwna i - niestety - podobnie chaotyczna opowieść. I znowu zabrakło redaktora, a korektorzy spali, dzięki temu dowiadujemy się po kilka razy o tych samych zdarzeniach, podczas jednego spaceru po mieście raz jest dzień, za chwilę noc, potem znowu widno... Bohater raz ma syna i dwie córki, a w innym miejscu dwóch synów i córkę. Pan Grabarski kilka stron dalej jest już panem Grabowskim. Zadziwia "kreatywna" gramatyka zdań, moc powtórzeń i literówek...
A jednak książka "się czyta". Autorka ma talent narracyjny, potrafi też budować ciekawe postaci, dzięki czemu łatwo dajemy się zainteresować i porwać akcji. Nie jest to niestety dobra literatura, ale dobre czytadło na pewno. Pani Zientek jest Mniszkówną naszych czasów :)

Dalszy ciąg sagi rodzinnej Żmijewskich i Szpakowskich.

Nie ukrywam, że Młoda Polska to najbliższy memu sercu okres, dlatego ta ostatnia płaszczyzna, ten wizerunek warszawskich ulic i kamienic podobał mi się bodaj najbardziej.

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że Bunt Chimery dorównuje Klątwie. Jest równie wnikliwa, porywająca i wciągająca. Pięknie pokazuje Warszawę na przestrzeni lat, co świadczy o ogromnej pracy autorki, by uzyskać informacje o tym, jak wyglądała topografia miasta. Chylę czoła, świetna robota. A zakończenie… zakończenie sprawia, że odliczam dni do premiery trzeciej części.

W drugim tomie sagi Sylwia Zientek trzyma poziom. Podobnie jak poprzednio, mamy tu fascynującą podróż po Warszawie w różnych epokach. Są czasy współczesne, epoka wojen napoleońskich, koniec XIX i początek XX wieku. Wielowymiarowe, złożone psychologicznie postacie fikcyjne przeplatają się w barwnym korowodzie z bohaterami historycznymi, takimi jak Chopin, Napoleon, książę Józef Poniatowski, czy Władysław Podkowiński. Na tle burzliwej historii mamy też bardzo wyraźny, chociaż subtelny i jakże ważny wątek ewolucji tytułowej Chimery. Mimo, że jest to postać mitologiczna, to w powieści tej ma ona wymiar symboliczny. Chimera jest niezrozumiana, gorszy, wywołuje skandal za skandalem żeby w końcu po latach tułaczki, upokorzeń i doznawanych okrutnych krzywd umrzeć w zapomnieniu i zacząć nieśmiało odradzać się po wiekach. Zafascynowała mnie ta powieść i sposób, w jaki historia miasta została wpleciona w wielką historię światową, przemiany społeczne i sagę rodzin hotelarzy Żmijewskich i Szpakowskich. Pojawiają się tutaj również opisy mody w każdej z epok, tak, że widzimy piękne damy w cudnych kreacjach dostojnie płynące po ulicach i parkach stolicy. Ale jest też i mroczny obraz miasta i jego mieszkańców. Nędzne i niebezpieczne Powiśle, biedota i upadek Warszawy pod koszmarnym pruskim panowaniem. Czytelnicy, którzy przeczytali pierwszy tom rozpoznają znajomych bohaterów. Sporo wątków z poprzedniego tomu jest kontynuowanych w "Buncie Chimery." Fabuła zgrabnie, logicznie i bardzo ciekawie płynie przez wieki i przez Warszawę. Trudno jest się oderwać od tej sagi. Nie spieszyłam się z lekturą, bo chciałam sobie dawkować przyjemność czytania tej wspaniałej powieści. Historia rodzin hotelarzy i miasta wciąga od pierwszej strony i nie puszcza do samego końca. Losy Żmijewskich i Szpakowskich splatają się ze sobą i z wydarzeniami historycznymi. Bohaterami kierują pobudki patriotyczne, chęć zaistnienia w towarzystwie, zdobycia majątku, ale też wielkie namiętności. Całość okraszona jest dawką erotyki, taką w sam raz. A w tle co jakiś czas pojawia się niezłomna Chimera, która do samego końca się nie poddała, pozostała wierna okrutnej bogini sztuki, wierna sobie, pozostała kapitanem swojej duszy. Bardzo się cieszę, że wyszedł kolejny – niestety ostatni – tom sagi o "Hotelu Varsovie". Nie będę się śpieszyć z czytaniem. Książka odczeka swoje na półce, bo nie chcę się zbyt szybko pożegnać z ulicą Długą, na której mieści się hotel, z dawną Warszawą i jej bohaterami. Polecam tę sagę, bo jest to naprawdę kawał rzetelnie napisanej literatury, z której można nie tylko wiele się dowiedzieć o historii naszej stolicy, ale też śledzić fascynujące losy jej bohaterów.

Ledwo przebrnęłam.

Ledwo przebrnęłam.

Zawiła historia, związki dziwaczne, perwersyjne. Momentami książka pornograficzna. Błędy rzeczowe i edytorskie. ,,Hotel..." z pewnością wielką literaturą nie jest.

Ogrom pracy włożony w to by realistycznie opisać dziewiętnastowieczną Warszawę. Ilość detali powoduje, że natychmiast oczyma wyobraźni jesteśmy w opisywanych miejscach. Przepiękna literatura, dobry język. pierwszy tom mnie porwał, drugi pozwolił smakować. Z niecierpliwością czekam na przeczytanie trzeciego. Polecam.

Dodaj cytat z książki Hotel Varsovie. Bunt chimery

Video