Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej

Okładka książki Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej Katarzyna Droga
Okładka książki Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej
Katarzyna Droga Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2018-04-04
2018-04-04
literatura polska

Przepiękna kolejna lektura z cyklu ,,Biografie kobiet’’ w relacji Katarzyny Drogi.

Cudowna biografia w formie beletrystycznej. Nikt tego lepiej nie potrafi niż Katarzyna Droga.
Książka jest genialna. Z samej biografii fabularyzowanej wyłoniła się książka miłosna z wielkim romansem, sensacją i przygodą.

Jest to życiorys Aleksandry Szczerbińskiej, później Piłsudskiej, kobiety nieprzeciętnej, wykraczającej poza swoją epokę w dziedzinie walki o wolność Polski i emancypację kobiet.
Obejmuje okres od 1901 roku, gdy Aleksandra rozpoczyna samodzielne życie i opuszcza rodzinne Suwałki do wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia z lat dziecięcych i wczesnej młodości podawane są w postaci wspomnień przez główną bohaterkę lub bliskie jej osoby.

Aleksandra zostaje pokazana w roli działań konspiracyjnych, w relacjach z Józefem Piłsudskim, w życiu rodzinnym ,akcjach charytatywnych, rozwoju kultury.
Jej działalność niepodległościowa, rewolucyjna rozciąga się w szerokim spektrum tła kobiet podobnych jak ona , które tak samo walczą.
Aleksandra działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej, zwana towarzyszką Olą, przemyca dynamit, broń, zarządza transportem i składem amunicji, przygotowuje plany map terenu i kryjówek na broń, bierze udział w akcji napadu na carski pociąg - wagon pocztowy w 1908 roku pod Bezdanami. Życie jej nie oszczędza ,gdyż nie udaje jej się uniknąć warszawskiego aresztu i przeniesienia na Pawiak. Jest jednak niezłomna, silna, wie czego chce i spełnia swoje wielkie marzenia.

To dla niej stracił głowę marszałek Piłsudski. Autorka ujęła pięknie również wątek miłosny tej wzajemnie szanującej się pary.
Biografia Józefa Piłsudskiego ukazana została jako drugoplanowa i nie przyćmiła postawy kobiety , drugiej żony - Oli Piłsudskiej, matki, konspiratorki i wojowniczki o niepodległość jak i o równość i prawa kobiet To jest bardzo ważne, gdyż na tej postaci mamy się tutaj skupić.

W książce pomimo, że jest to powieść , zacytowano oryginalne fragmenty przemówień lub dokumentów. Nawet na końcu lektury autorka umieściła kilka zdjęć pary Piłsudskich oraz ich córek i życia rodzinnego.

Książka omawia barwne opisy historyczne dziejów ojczyzny, emancypacja i obyczajowość polskich kobiet na początku XX wieku, łącznie z opisem strojów i do czego służyły kobietom w akcjach konspiracyjnych.

Wątki powieści okraszone ciekawymi dialogami, postacie autentyczne bez lukrowania i gloryfikacji. Piękna książka, warta polecenia. Pierwsza , która skupia się nie na samym Marszałku, tylko jego nietuzinkowej żonie.

Bardzo polecam z całego serca!

Jest to życiorys Aleksandry Szczerbińskiej, później Piłsudskiej,...

Świetna

Świetna

Z pewnością jest to kolejna ważna książka o roli kobiet w historii Polski, pod tym kątem pozycja bardzo wartościowa, bo nadal za mało podkreśla się udział kobiet w kształtowaniu naszego kraju. Autorka nie chcąc zapewne urazić potomków Aleksandry Piłsudskiej bardzo pobieżnie potraktowała otrucie kochanki Naczelnika, a przecież to ona była wówczas główną "podejrzaną" w sprawie. Myśląc o dokonaniach bohaterki w czasie walk o niepodległość i biorąc pod uwagę, że przeciwniczka była młodą, atrakcyjną kobietą blisko związaną z Marszałkiem to wydaje mi się, że taki scenariusz mógłby być prawdopodobny.

Czytałam z lekkim dystansem, obawiając się patetyzmu i napuszoności. Miłe rozczarowanie. Czyta się bardzo dobrze, wiele ciekawych informacji historycznych. Sięgnę po kolejne tej autorki :-)

Świetnie napisana książka. Przybliża czasy 20-lecia międzywojennego i walki o niepodległość z perspektywy kobiet. Pokazuje również, choć troszeczkę jak mogło wyglądać osobiste życie Marszałka Piłsudzkiego.

Bardzo dobra książka. Rzetelna, wzruszająca. Wciąga od pierwszych stron.

Bardzo dobra książka. Rzetelna, wzruszająca. Wciąga od pierwszych stron.

Bardzo ciekawa książka, przyjemnie i szybko się czyta. Można w niej znaleźć wiele informacji na temat życia w czasie wojny, na temat działań, zwłaszcza kobiet, które były podejmowane.
Otrzymałam ją w prezencie od autorki będąc w Kopisku, za co dziękuję. Obiecałam, że przeczytam i słowa dotrzymałam, a lektura była naprawdę zajmująca.

książka ciekawa, przyjemnie i szybko sie czyta, zawiera całą mase ciekawostek na temat wojny jak i ludzi którzy żyli w tym okresie, o kobietach dzielnych, odważnych.

Bardzo dobra książka! I bardzo potrzebna! Tak dużo jest publikacji o mężczyznach walczących o niepodległość. Tymczasem Pani Katarzyna Droga pokazuje sylwetkę przede wszystkim Oli Pilsudskiej i innych kobiet, które walczyły na równi z mężczyznami. W podręcznikach do historii nie znajdziemy tego co odkrywa przed nami ta książka.

Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec

Wiem już, czemu nie lubię tracić czasu na zwykłe romanse: ona, on i wielka miłość z przeszkodami. Najlepsze fabuły pisze bowiem życie, a jeśli do tego można jeszcze się otrzeć o wielką historię i poszerzyć horyzonty, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Ta miłość wydarzyła się naprawdę. Ziuk i Oleńka.
On - Ziuk, miłośnik Wilna, pasjansów, przesłodzonej herbaty, żonaty pan w średnim wieku, wybitny mąż stanu o zasługach … ogólnie wiedziałam jakich, ale była to wiedza powierzchowna.
Ona - Ola, o 15 lat młodsza, kilkanaście lat na niego czekała, bo on był żonaty. I w końcu się doczekała. O niej nie wiedziałam prawie nic.
A tu- żona, mama dwóch córek, kobieta, która żyła w cieniu męża, choć jej zasługi były niemałe. Pani Marszałkowa Aleksandra Szczerbińska, niezłomna i silna, kobieta niezwykła nie tylko z perspektywy tamtych czasów, na koncie miała napady na banki i pociągi. Potem świadoma swojej roli i możliwości orędowniczka praw wyborczych kobiet, pomysłodawczyni oddziałów kobiecych w polskim wojsku, wreszcie wpływowa Pierwsza Dama.
Dzięki opowieści o niej dowiedziałam się, jak wielka była rola kobiet - patriotek w procesie powstawania państwa polskiego i jak wiele ich było.

„Kobieta, którą pokochał…” to nie tylko opowieść o Oli, ale i o powstającym państwie, polityce, prostych ludziach i swarliwych politykach. O tamtych czasach.
Nie przeszkadza mi, że prawda połączona jest tu z fikcją i tak dowiedziała się bardzo dużo, a nie jestem historykiem i nie potrzebuję studiowania tekstów źródłowych. Czytało mi się lekko i z poczuciem obcowania z wartościową książką.

Uwierała mnie tylko jednostronna prezentacja głównej bohaterki. Czyżby była kobietą bez wad? Nigdy nie popełniała błędów? Aż tak kryształowa była?
Liczyłam też na bardziej rozwinięte wątki dotyczące znanych historycznych wydarzeń, takich jak np. przewrót majowy, ale to książka o Oli, więc nie powinnam mieć pretensji.
Chętnie też obejrzałabym więcej zdjęć, zerknęłabym na jakiś prywatny dokument, czy kopię listu.

Książką jestem i tak bardzo usatysfakcjonowana, w niedalekich planach „Maria Piłsudska. Zapomniana żona”, a potem „Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka”. I tak sobie poskładam dzieje Marszałka, bo po biografię nie mam odwagi sięgnąć.

Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec

Ta miłość wydarzyła się naprawdę. Ziuk i Oleńka.
On - Ziuk, miłośnik Wilna,...

• Biografia
  • Przeczytane 2018
  • Przeczytane w 2019

Katarzyna Droga Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej Zobacz więcej