Gorączka

Jędrzej Polak

Oficjalne recenzje i

Nosicielka

358 17 76

Przez pierwsze 30% książki w ogóle nie mogłam się zainteresować treścią. Bardzo przeszkadzał mi styl autorki, moim zdaniem, chaotyczny. Później było lepiej, ale nie umiem ocenić, czy styl mi przestał przeszkadzać, czy uległ poprawie.
Do czasu przeczytania tej książki nie wiedziałam nic o istnieniu "Tyfusowej Mary" i dlatego doceniam to, że powstała i dzięki niej, ta znana w Ameryce postać przebije się do świadomości ludzi z innych kontynentów i przede wszystkim zostanie przypomniana szerokiemu gronu odbiorców.
To czego mi tutaj zabrakło, to szerszy kontekst medyczny i brak dokładnego wyjaśnienia sposobów zarażania i bezobjawowego nosicielstwa. Za mało konkretów, za dużo skupiania się na rozterkach miłosno-związkowych.
Denerwowała mnie też okropnie postać i postawa Alfreda. Nieustannie się zastanawiałam jak Mary z nim wytrzymuje i dlaczego z takim uporem ciągnie ten związek. Nie do końca zgadzałam się z motywacjami głównej bohaterki i jej wyborami odnośnie pracy, po diagnozie. Nie obwiniam o to Mary, tylko raczej autorkę, która nie opisała ich w sposób przekonujący, dla mnie jako czytelnika.
Doceniam tę książkę, tak jak zazwyczaj każdą powieść historyczną, za ukazanie panoramy społeczno-ekonomicznej dziewiętnastowiecznego Nowego Jorku.
Jeśli trafię na kolejne książki poświęcone Mary Mallon, to z pewnością po nie sięgnę, najlepiej w formie literatury faktu lub reportażu.
Polecam przyjrzeć się temu tytułowi, może waszą ciekawość, dotyczącą początków epidemii tyfusu w Ameryce też wzbudzi, podobnie jak wzbudził moją.

Smutna książka opisująca losy jakby czarnej owcy, która stała się nią z nie do końca swojej winy. Silna bohaterka próbująca poradzić sobie w niesprzyjających okolicznościach. Powieść sprawnie napisana, dobrze oddająca kolejne etapy życia tytułowej Mary.

1973

Powieść czyta się rewelacyjnie, choć zwrotów akcji w niej niewiele. Jest po prostu świetnie napisana. Od początku bohaterka mnie irytuje, drażni, odpycha. Nie wiem, czy taki był zamysł autorki, ale aż do końca wzbudzała we mnie antypatię, potępienie. Niewyobrażalne, że można być tak skrajną egoistką, dla ulubionego zajęcia, narażać setki ludzi ma śmierć. Doskonale czuć, że kobieta z premedytacją sieje śmierć, nie przyjmując się ofiarami. Poza jedną. Pod sam koniec zdobywa się na delikatną spowiedź, i jedyne słowa skruchy. Ludzie to potwory 😈
Powieść polecam.

Historia kobiety, którą nie choroba, ale ludzie skazali na życie w ukryciu bądź na więzienie na wyspie, z której nie można było uciec i nikt nie mógł jej odwiedzać. Co dziwne, inne przypadki nie były skazywane na odosobnienie, tylko ona, smutne, ale prawdziwe.

Tyfusowa Mary - jakie milutkie przezwisko...Ale tabloidy nigdy nie były delikatne, nawet na początku XX wieku. Tytułowa "Gorączka" to powieść oparta na faktach, historii nowojorskiej kucharki będącej nosicielką tyfusu, która sama nigdy nie chorowała i przez długi czas była nieświadoma swojego nosicielstwa.
Spodziewałam się czegoś bardziej w stylu "Stulecia chirurgów", czyli dużo medycyny a mało fabuły. Dostałam powieść w stylu "Szkarłatnego płatka i białego" ze szczegółowo pokazanymi realiami epoki, życia w wielkiej metropolii, pracy w służbie u nowobogackiej elity. Sam tyfus i tragiczne skutki roznoszenia go od domu do domu przez Mary Mallon to tylko część fabuły. Równie ciekawy jest wątek związku bohaterki z Alfredem, podobał mi się ogromnie.
Polecam powieść gorąco, znajdą coś dla siebie miłośnicy powieści historycznych, a maniacy medycyny też dostaną wgląd w ówczesną wiedzę, procedury sanitarne, a wreszcie będą mogli wczuć się w kontrowersyjną kwestię odpowiedzialności i granic osobistej wolności. Brzmi całkiem na czasie :)

PS Opinia opublikowana wcześniej na GR.

Spodziewałam się czegoś bardziej w stylu "Stulecia chirurgów",...

1902

Historia Mary Mallone, kobiety, którą jako pierwszą zdiagnozowano jako zdrowego nosiciela tyfusu. Ponieważ pracowała jako kucharka w domach zasobnych obywateli miasta, stawała się tam ogniskiem zarazy. Zamiast domowego ogniska. Wraz z autorką prześledzimy historię głównej bohaterki, dowiemy się jak zareagowała na doniesienia, że zaraża swoich pracodawców. Ciekawe są realia tamtych lat to znaczy przełomu XIX i XX wieku. To w jakich warunkach mieszkali i pracowali ludzie. I to zarówno ci dobrze sytuowani, jak i ci ubożsi. Dobrze się czyta, do tego stopnia, że nie wiadomo kiedy, staramy się, wraz z lekarzami, przekonać główną bohaterkę, że nie ma racji. A może ma? Przeczytajcie i przekonajcie się sami.

2040

Wydawałoby się, że ta książka ma wszystko, co może przyciągnąć i zachwycić czytelnika - niezwykłą akcję (na dodatek dosyć wiernie oddającą prawdziwe wydarzenia, bo to jest fabularyzowana biografia), wyrazistą bohaterkę, namiętną i nietypową miłość, dramat, krzywdę, która powinna poruszyć serce, życie pokazane z perspektywy krzywdzonej bohaterki, a jednak to wszystko nie wywarło na mnie specjalnego wrażenia. Przeczytałam z zainteresowaniem, bo historia jest ciekawa i podbita interesującym tłem obyczajowym, ale zostawiła we mnie takie poczucie dyskomfortu: powinnam się oburzyć, współczuć, zaangażować się, a ja nic. Wrażliwość mi się stępiła? zobojętniałam? Czy też ta historia opowiedziana jest w sposób utrudniający identyfikację z problemem? I o to mam największą pretensję, bo po przeczytaniu książki nie wiem, czy Mary Mallon zdawała sobie sprawę, że jest zagrożeniem dla swoich klientów, czy nie. Należy jej współczuć, czy potępiać? Ta niejednoznaczność w opowieści snutej z perspektywy bohaterki jest irytująca.

Książkę szybko się czyta, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Mało jest samych zagadnień medycznych co dałoby mi jako czytelnicce wiele wyjaśnień dotyczącej bohaterki powieści. Książka skupia się bardziej na emocjach i uczuciach Mary co nie dokńca wpisuje się w historię jej nosicielstwa choroby. Więcej się dowiedziałam o "Tyfusowej Mary" z Wikipedii niż z książki. Potencjał był, ale został gdzieś w połowie książki pożucony na rzecz historii jej konkubina. Szkoda

Mocno średnia

Mocno średnia

1. Sprawnie napisana powieść, wartka akcja, dość dobrze zarysowani bohaterowie.
2. Kłopot jest taki że trudno powiedzieć o czym jest ta książka. Przedstawia dość powierzchownie życie kobiety, jej specyficzna relacje z partnerem, ciekawy przypadek epidemiologiczny.
3. Brakuje tu emocji, jasności wywodu, analizy motywów. Co powoduje że pozycja robi się letnia, a temat nie porywa .

1. Sprawnie napisana powieść, wartka akcja, dość dobrze zarysowani bohaterowie.