Zmowa byłych żon

Okładka książki Zmowa byłych żon Grażyna Jeromin-Gałuszka
Okładka książki Zmowa byłych żon
Grażyna Jeromin-Gałuszka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura obyczajowa, romans
Prószyński i S-ka
2018-03-08
2018-03-08
9788381232043
Literatura polska

Zupełnie nie wiem, gdzie podziała się Pani-Gałuszkowa magia, która tak ujęła mnie w jej innych książkach. Trudno powiedzieć, by w "Zmowie byłych żon" wyczuwalny był choćby cień tego wszystkiego, co oczarowuje przy lekturze "Gdybyś mnie kochała" lub "Złotego snu". Tam była jakaś taka... cudowność, czar niezwykły i niesamowita siła - zarówno bohaterek, jak i samej opowieści. Tymczasem historia w tej książce cały czas jakby stoi na progu tego wszystkiego, obiecuje, że już za chwilę czytelnik znów wkroczy do tego wspaniałego świata, ale do końca słowa nie dotrzymuje i po odwróceniu ostatniej stronicy czuje się tylko straszliwe rozczarowanie i niedosyt. A także ulgę. Tak, mniej więcej od połowy książki niecierpliwiła mnie ta nieco rozmemłana i nie przynosząca żadnego zachwyconego "Aaaach!" opowieść, i przyłapałam się na tym, że guzik mnie obchodzi dalszy los głównych bohaterek. Powiem więcej, wydały mi się okropnie niedojrzałe i zwyczajnie głupie - w swoim bezmyślnym najczęściej gadulstwie, niedowarzonych pomysłach, hałaśliwości, niepotrzebnej uszczypliwości. To nie były kobiety, z którymi chętnie usiadłabym w letnie popołudnie w ogrodzie i porozmawiała o życiu, czując, jak wiele możemy sobie nawzajem dać.
Książkę od razu "uwolniłam" i staram się jak najszybciej o niej zapomnieć. Mam nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy i te powieści Jeromin-Gałuszki, których jeszcze nie znam, znów przyniosą mi chwile prawdziwej czytelniczej przyjemności.

Jakbym miał zaszufladkować tę książkę, to była to surrealistyczna komedia kryminalna.
Oczywiście autorka ma pewne schematy, czy też klimaty, które jednym bardzo pasują, innym nie. Mnie podoba się klimat, ale treść nie zawsze, no cóż - czytałem już lepsze pozycje J.-Gałuszki, tu było zbyt dużo dłużyzn.
Dialogi międzyludzkie, jak zwykle były najmocniejszą stroną, natomiast reszta trochę zbyt infantylna, choć kto lubi czeskie komedie ...

Dialogi międzyludzkie, jak zwykle były najmocniejszą stroną, natomiast...

Niesamowita, takiego zakończenia się nie spodziewałam. Na początku może sie wydawać nudnawa, aż chce się pominąć kilka stron, ale nie radzę, wszystko ma swoje miejsce, każde słowo jest ważne :) Warto przeczytać do końca, zmusza do refleksji.

Mikołaj K. jest to wpływowy mieszkaniec jednej z małych miejscowości, który pragnie zrobić ogromną karierę polityczną. Głośno jest także o jego życiu prywatnym. Mężczyzna bowiem jest niestałym w uczuciach kobieciarzem i trzykrotnym rozwodnikiem. Kiedy jego byłe małżonki: Wiktoria, Izabela i Monika dowiadują się, że ich były mąż zamierza po raz kolejny stanąć na ślubnym kobiercu zakopują topór wojenny i decydują się na nim odegrać za doznane krzywdy. Wciągają w swoją intrygę fryzjera Feliksa, któremu powierzyły swoje najskrytsze sekrety.

Muszę przyznać, że ta powieść z jednej strony jest pełna absurdów i trochę przeszkadzała mi jej konstrukcja, ale z drugiej strony zaintrygowała mnie i pochłonęła na długie godziny. Bardzo podobało mi się jej zakończenie. Nie spodziewałem się, że będzie mocno zaskakujące i nieprzewidywalne. Chętnie sięgnę po inne książki tej autorki.

Niesamowita książka. Niby prosta historia ale przekazana w nietypowy sposób i językiem który przyjemnie się czyta. Zdecydowanie trzeba doczytać książkę do końca żeby wszystkie informacje poukładać.

Bardzo fajna

Bardzo fajna

Książki Grażyny Jeromin - Gałuszki bardzo lubię, więc przy okazji nabywania ostatnich tomów serii "Dwieście wiosen" kupiłam również "Zmowę byłych żon", która kusiła tytułem. Muszę przyznać, że książka mnie zaskoczyła 😉 Jak? O tym niżej.

W salonie fryzjerskim Feliksa pewnego dnia pojawiają się kolejno dwie byłe żony Mikołaja Kamińskiego, a wkrótce potem obecna żona z wiadomością, że musi się wyprowadzić z domu męża. Napisać, że kobiety nie darzą się sympatią to eufemizm. Jednak kilka zdawkowych zdań fryzjera powoduje, że Wiktoria, Izabela i Monika decydują się na wspólne spotkanie i przegadanie przykrości, jakich doznały po rozstaniach z Mikołajem.

Kobiety mają za sobą podobne wspomnienia związane z teściową oraz poczucie, że nie dość że zostały porzucone dla innej, to jeszcze oszukane i wykorzystane przez byłego. Gdy dociera do nich, że Mikołaj ma na oku kolejną życiową partnerkę i zamierza rozwijać swoją karierę polityczną, wrogość między nimi ustępuje miejsca kobiecej solidarności. Z czasem przychodzi im do głowy, by były mąż zapłacił za wyrządzone krzywdy.

Książka napisana jest głównie jako chaotyczne zdawanie relacji przez Feliksa, który stał się powiernikiem byłych żon Kamińskiego. Opowiada on swoim sąsiadom o zmowie Wiktorii, Izabeli i Moniki, obwiniając je za śmierć byłego męża.

Przez dość długi czas zastanawiało mnie, że książka jest nietypowa dla twórczości Grażyny Jeromin - Gałuszki, że brakuje jej specyficznej aury i czegoś magicznego. 😂😂😂 Jakież było moje zdziwienie, gdy pod koniec lektury okazało się, że to coś jednak jest i trzeba było czytać cierpliwie 😂 Tyle że zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy😉 nietypowego dla pisarki. Potraktowałam to jako pisarski żart, który dodał smaczku lekturze. Bo sama książka kiepska, z nudnymi dłużyznami, z bohaterkami, które czasem denerwowały brakiem dojrzałości i charakteru. Temperamentu im nie odmówię. Były jednak zbyt dziecinne i nijakie. Taka też była książka do pewnego momentu kiedy wszystko zaczęło układać się w całość i pisarka pobawiła się nieco z czytelniczką.

Czy jednak warto dla tego zakończenia czytać "Zmowę byłych żon"? Nie. Zdecydowanie polecam inne książki Grażyny Jeromin - Gałuszki.

Bardzo dobra książka

Bardzo dobra książka

Bardzo ciekawa książka, trochę zabawna , trochę poważna. Generalnie lekka do czytania. I ten zwrot akcji pod koniec!!! Zbierałam szczękę z podłogi, bo się nie spodziewałam czegoś takiego. Już poszukałam sobie następnej książki tej autorki.

Fabuła chaotyczna i absurdalna. Po połowie książkę przekartkowałam, bo było szkoda czasu na czytanie. To była moja pierwsza książka tej autorki, po inne na pewno nie sięgnę.