Przekroczyć rzekę

Okładka książki Przekroczyć rzekę Anna J. Szepielak Patronat LC
Okładka książki Przekroczyć rzekę
Anna J. Szepielak Wydawnictwo: Filia Cykl: Dziedzictwo rodu (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Dziedzictwo rodu (tom 1)
Filia
2018-03-14
2018-03-14
literatura polska relacje rodzinne spotkanie uczucie

Oficjalne recenzje i

Życie wciąż wymaga od nas pokonywania granic

5752 655 407

“Przekroczyć rzekę” poświęcony jest Juliannie, porzuconej w dzieciństwie przez ojca i wychowywanej później przez ciotkę Barbarę, a obecnie dorosłej już pannie. Julianna zostaje guwernantką, ale na skutek pewnych okoliczności traci pracę w atmosferze skandalu. Dziewczyna postanawia stawić czoła koszmarom i mrocznym tajemnicom z przeszłości. Umożliwia jej to oferta pracy u krewnego. Pojawienie się Julianny w rodzinnej miejscowości wywołuje szok i konsternację u mieszkańców, a jej próby rozwikłania piętrzących się zagadek wywołują olbrzymią niechęć otoczenia. Juliannę i Karola, przyjaciela z dzieciństwa, spotykają coraz to dziwniejsze wypadki. Komu zależy na tym, aby prawda nie wyszła na jaw? Jakie mroki i tajemnice skrywają wydarzenia z dzieciństwa Julianny? Czy Julianna przypomni sobie co tak naprawdę się wydarzyło?

Pierwszy tom różni się narracją od drugiego.Pani Anna skupiła się tutaj na Juliannie, natomiast w drugim tomie mamy liczne retrospekcje. Nie umniejsza to w żadnym przypadku tej opowieści. Jeżeli uwielbiacie grube książki, sagi rodzinne, tło historyczne, delikatne wątki miłosne, niepowtarzalny klimat to gorąco polecam. Ja całkowicie przepadłam. A w bibliotece czekają na mnie kolejne książki Anny J. Szepielak - tym razem je zarezerwowałam, aby nikt mnie nie ubiegł <3

Świetna saga, różnorodna. Odkryłam tę Autorkę w bibliotece.

Świetna saga, różnorodna. Odkryłam tę Autorkę w bibliotece.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Sięgnęłam po tę książkę bez większego przekonania, a niesamowicie mnie wciągnęła i nie mogłam się od niej oderwać. Spodziewałam się, że romans będzie tu głównym motywem, a jednak był to tylko wątek poboczny. Cała zagadka przeszłości jest tak zagmatwana, że do samego końca nie domyśliłam się kto za tym wszystkim stoi, a nawet gdy myślałam, że wiem już wszystko, na jaw wychodziły kolejne tajemnice. Bardzo podobało mi się przedstawienie życia prowincjonalnej szlachty i tego jak z nudów i zazdrości ludzie są w stanie zniszczyć komuś życie rozsiewaniem plotek. Również podobało mi się jakim językiem posługiwały się różne postaci. Wiadomo, że inaczej mówiła służba, a inaczej szlachta, ale tutaj autorka przyłożyła się i wyraźnie było widać różnicę w stylu wypowiedzi w zależności od stopnia wykształcenia, wieku i pochodzenia. Zupełnie inaczej wypowiadała się młoda pokojówka niż młody chłopiec pracujący w stajni, inaczej wieśniacy, a jeszcze inaczej zarządca. Doceniam to, bo nie każdy autor przykłada do tego wystarczająco dużo uwagi.

Bardzo miłe zaskoczenie. Nie byłam pewna czego się spodziewać: nieznana pisarka, oceny w prawdzie wysokie, ale czy to nie okaże się romansem? Trochę się okazało lecz nie nachalnie, nie płytko. Odetchnęłam z ulgą.
Książka urzekła mnie przede wszystkim językiem i stylistyką. Był uroczy, adekwatny do epoki. Autorka szczęśliwie nie weszła w stereotypy i nie powkładała w bohaterki miałkich charakterów. Mają własne przemyślenia, własne poczucie wartości. Historia sprawnie się czyta, ale odczuwałam, że w głowie autorki powstała skrupulatnie i z namysłem. Nie nachalnie, lecz widać wiedzę co do czasów, co do codziennego życia. Było to bardzo ciekawe. Już sięgam po kolejny tom.

1 IV 2018 r., kiedy skończyłam pierwszy raz czytać tę książkę, napisałam tak: Takie powiastki lubię - jest tajemnica, pfu, tajemnice, est zbrodnia, pfu, zbrodnie, są wątki historyczne, miłosne i zawistnie ludzkie. Pani Sz. w taki sposób prowadziła opowieść, że uważny czytelnik domyślił się, o co cho, ale zrobiła to w tak dystyngowany sposób, że odkrywanie kolejnych fragmentów układanki było fascynującą przygodą. Pani Sz. jest w formie. Polecam prosząc o więcej. Dziś, 7 I 2022 dodam, że chcę przeczytać dalsze części cyklu, ale nie bardzo kojarzyłam, co jest w "Rzece", dlatego sięgnęłam po nią drugi raz i podpisuję się pod opinią sprzed niemal 4 lat: wciąga z butami, choć wielu spraw łatwo się domyślić.

Niezwykła spójność- języka, czasów opisywanych przez Autorkę i ilustracji na okładce. Interesująca bohaterka, posiadająca przymioty kobiet swojej epoki. Historia z wieloma tajemnicami, niedopowiedzeniami dotyczącymi przeszłości rozwija się stopniowo, dając odpowiedzi na niektóre pytania i w końcu znowu zaskakuje, dając nadzieję na wyjaśnienia w kolejnym tomie.

"Przekroczyć rzekę" to książka, po którą chciałam sięgnąć odkąd tylko ją zobaczyłam. Styl pisania autorki jest naprawdę bardzo dobry i sprawia że czyta się niezwykle przyjemnie oraz czuje klimat tamtych czasów. Bardzo podobały mi się akcenty humorystyczne, które autorka przemycała w rozmowach między bohaterami. Nadawały bohaterom lekkości i realności. Choć stylistycznie nie ma się za bardzo do czego przyczepić, to sama fabuła, choć również dobra, to jednak w pewnych momentach nie do końca w "moim stylu". Książkę czytało mi się bardzo dobrze aż do momentu wydarzeń w pałacu. Niestety cały końcowy wątek z Marceliną raził mnie trochę swoim infantylizmem. Skojarzył mi się od razu z wieloma innymi książkami, w których zmierzenie się z głównym antagonistą zamiast budzić lęk i napięcie wywołuje u mnie zażenowanie i poczucie, że czytam baśń z czasów dzieciństwa. Schemat zawsze jest ten sam...zanim złoczyńca przejdzie do rzeczy, to musi się nagadać i wyznać przy okazji wszystkie swoje winy, główni bohaterowie w między czasie zawsze znajdą sposób żeby się wyswobodzić z pęt, a kiedy już godzą się ze swoim końcem, nagle dzieje się coś, co ratuje ich życie. Podobnie również cały wątek ukrywania przed Julianną prawdy wydał mi się nieco wyolbrzymiony, ale z drugiej strony był sednem całej historii. Nie zmienia to jednak faktu, że chętnie sięgnę po kolejną część i poznam dalsze losy bohaterów.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klimat epoki - przekonywująco oddany.
Postacie - miękko nakreślone.
Wydarzenia - lekko szokująco rozwiązane.
Bardzo miła powieść historyczna.

Klimat epoki - przekonywująco oddany.
Postacie - miękko nakreślone.
Wydarzenia - lekko szokująco rozwiązane.
Bardzo miła powieść historyczna.

Bardzo ciekawa historia, pełna zagadek, nieprzewidywalnych wydarzeń. Czyta się jednym tchem.

Ciekawa powieść z intrygą w tle, bardzo łatwo wczuć się w klimat. Język autorki absolutnie przyjemny, co sprawia ,że po prostu ,,płynie się'' przez wszystkie rozdziały .Prosty język- jedna z nielicznych książek , której czytania nie utrudniła mi nawet jazda w hałaśliwym autobusie. Styl pisania autorki sprawił, że zainteresowałam się tez innymi propozycjami autorstwa Anny J. Szepielak.
Polecam , do kawki jak znalazł ! :)