Obliczanie Wszechświata. Jak matematyka odkrywa Wszechświat

Ian Stewart Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Calculating Cosmos: How Mathematics Unveils the Universe
Tomasz Krzysztoń
Prószyński i S-ka
matematyka fizyka astrofizyka kosmologia astronomia wszechświat
Calculating Cosmos: How Mathematics Unveils the Universe
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tomasz Krzysztoń
matematyka fizyka astrofizyka kosmologia astronomia wszechświat

Stewart jest zapewne zdolnym matematykiem, ale talentu dydaktycznego mu niestety brakuje. Co nie oznacza, że "Obliczanie Wszechświata" to zła książka. Odebrałem ją osobiście jako nijaką, pozbawioną wyrazu i, rzecz najgorsza, zachwytu. Stąd stosunkowo niska ocena.

Syllabus errorum:

s. 43 informacja w tekście i przypis mówią, że Kartezjusz napisał "Traktat o świetle" w 1662...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Recenzja będzie Ctrl+C/Ctr+V popełnionej już przeze mnie recenzji innej książki I. Stewarta - Matematyka życia. Powodem jest fakt, że ponownie książka jest nie na temat, choć jako książka o astronomii jest nawet niezła.
Książkę oceniać można dwojako: jako pozycję o astronomii/kosmologii lub jako pozycję o zastosowaniach matematyki w astronomii/kosmologii. Ja ową lekturę...

Myślałem, że będzie więcej w niej matematyki. Jest dosłownie kilka banalnych wzorów. Poza tym błędy merytoryczne: pas Kuipera to ciała orbitujące wokół Neptuna (str. 64) i elekt(r)onowolt eV=1.6E19 J zamiast 1.6E-19 J (str. 393).

WRESZCIE! Przebrnąłem... Książka jest popularno-naukowa, przy czym uwaga - zdecydowanie mniej popularna a bardziej naukowa.

Obliczanie wszechświata jest dla Ciebie, jeżeli:
- jesteś fascynatem fizyki, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia kosmologiczne,
- skończyłeś/aś przynajmniej podstawowy kurs matematyki na poziomie akademickim,
- posiadasz wyobraźnię przestrzenną i...

Na półkach: , , , ,

Do uprawiania astronomii potrzebna jest świetna znajomość fizyki, żeby zrozumieć podstawy fizyki, trzeba dobrze zapoznać się z językiem matematyki. Ian Stewart w najnowszej książce "Obliczanie Wszechświata. Jak matematyka odkrywa Wszechświat" starał się to pokazać, choć sposób w jaki to zrobił, nie jest idealny z punktu widzenia dydaktyki.

Książka podzielona jest na dwie...

"Natura ma swe prawa. Mają one postać matematyczną. Możemy je odkrywać. Możemy je także wykorzystywać."

Jakiś czas temu zdecydowałam, że dam szansę matematyce, aby nie tylko uznać jej niewątpliwy wkład w rozwój ludzkiej cywilizacji, ale również lepiej ją zrozumieć, a w konsekwencji polubić. I bynajmniej nie chodzi tu o umiejętność dokonywania skomplikowanych obliczeń,...

• Matematyka
  • Poszukuję