Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje

Okładka książki Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje
Carlo Rovelli Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
La realta non e como ci appare
Feeria Science
2017-09-27
2017-09-27
Michał Czerny
fizyka rzeczywistość fizyka kwantowa atomy

Ta książka jest dowodem na to ,że można opowiadać o fantastycznej mechanice kwantowej prosto,przystępnie i z zaraźliwą pasją.
Po przeczytaniu mam ochotę zacytować autora
"Czyż świat nie jest cudowny?"

Po przeczytaniu mam ochotę zacytować autora
"Czyż świat nie jest cudowny?"

W jednym zdaniu, o czym jest ta książka, opisuje sam autor we wprowadzeniu: „Je­dy­nym spo­so­bem na zro­zu­mia­łe wy­ja­śnie­nie zmian w poj­mo­wa­niu czasu i prze­strze­ni jest opo­wie­dze­nie hi­sto­rii od sa­me­go po­cząt­ku, za­czy­na­jąc od De­mo­kry­ta i prze­cho­dząc przez całą drogę koń­czą­cą się na kwan­tach prze­strze­ni.”
Bardzo ciekawie napisana opowieść o tym, jak była kiedyś opisywana otaczajaca nas rzeczywistosc: przestrzeń i czas, jak obraz świata ewoluował w latach i jakie wyzwania stoją teraz przed fizykami w teorii grawitacji pętlowej, która jest próba pogodzenia teorii względności z mechaniką kwantową.

Bardzo ciekawie napisana opowieść o...

Mysle ze książka warta bliższego zapoznania. Na pewno nie jest to łatwa pozycja dla kogoś kto kompletnie nie posiada myślenia analitycznego. Dużo tu wniosków, połączeń i współzależności. Przedstawienie świata zewnetrznego i tego co nas otacza w postaci bardzo namacalnej z jednej strony przeraża, a z drugiej uderza w taka pierworodna chęć i potrzebę poznania świata. Dla mnie momentami aż za bardzo naukowo, nie mniej swoje z tej pozycji wziąłem dla siebie.

Dobra książka przybliżająca laikom interesującym się fizyką teoretyczną i nowymi odkryciami nauki, najważniejsze teorie fizyczne w jej historii oraz próbująca opisać prace nad sformułowaniem teorii kwantowej grawitacji, czyli brakującego elementu na drodze do pełnego zrozumienia wszechświata i rzeczywistości.

Muszę przyznać, że początek i ciąg dalszy bardzo mnie wciągnął. Było trochę historii, o starożytnych uczonych, których prace i hipotezy nakierowały bardziej nam współczesnych naukowców pokroju Newtona i Maxwella na ich wielkie, życiowe osiągnięcia. Było też trochę o każdej z tych ich słynnych pracach, ale bez opierania się na skomplikowanych wzorach, które zrozumieją tylko potężne umysły świata fizyki, tylko przystępnym językiem, bazując na realnych przykładach z życia. Było trochę o kosmosie, czasie, cząstkach i przestrzeni. Ogółem, o wszystkim, co składa się na znaną nam rzeczywistość złożoną z materii i czasu.

Niestety, gdzieś w dwóch trzecich książka wytraca nieco swoją klarowność a autor zaczyna coraz bardziej chaotycznie i bezładnie poruszać kolejne wątki. W efekcie końcówka to trochę taki labirynt meandrów myśli autora, który świetnie rozpoczął wykład, ale z czasem odleciał i trochę jakby zapomniał o czym w ogóle wykłada, pozwalając sobie na kolejne dygresje. Ostatnie rozdziały to już bardziej filozoficzne rozważania o istnieniu, niż faktyczna nauka.

Niemniej jednak czytelnik sporo wyniesie z tej książki, zwłaszcza jeśli interesują go takie tematy. Polecam.

Muszę przyznać, że początek i ciąg dalszy bardzo mnie wciągnął....

Niezwykle interesująca i (o dziwo) przyjemna była to podróż po drugiej stronie rzeczywistości. Rovelli bardzo łatwo opisuje oraz popularyzuje zjawiska naukowe i owoce badań fizyki ostatnich dekad (a nawet i tysiącleci). Dzięki pierwszej części książki czytelnik może sięgnąć do fundamentów nauki i z niejaką prostotą pojąć, gdzie to wszystko się rozpoczęło. Jest to kluczowe do zrozumienia dalszych rozważań i nowo powstałych teorii. Dodatkowo, przeplatanie nauki z filozofią, zachowanie chronologii wydarzeń i uwzględnianie dokonań poszczególnych naukowców, nadaje książce bardzo spójną formę.

Mało ciekawie, wynudziłem się. Lubię książki naukowe ale ta za dużo próbuje pokazać zbyt szorstkim językiem. Mało prostych porównań, anegdot, czegoś napisanego ładniejszym językiem. Nie wciąga mimo ciekawego tematu

Rovelli

Carlo Rovelli jest dobrym pisarzem i w krajach anglojęzycznych i we Włoszech pracuje na status fizyka celebryty z pokolenia '68. Od czasu jego książeczki "7 krótkich lekcji fizyki" stał się on rozpoznawalny w establishmencie popularno naukowym.
W Polsce ukazały się jeszcze dwie jego pozycje "Tajemnice czasu" i "Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje". Brakuje Helgolandu i Anaksymandra.
"Rzeczywistość..." jest wśród nich, Książką najbardziej wszechstronną. Autor daje nam tutaj skrócona historię fizyki w pierwszej części. A właściwie jest to żal za Demokrytem i jego ukrytym dziedzictwem. Tutaj warto zaznaczyć że sznyt historyczny różni go od autorów anglosaskich, którzy początek wszystkiego widzą co najwyżej w Newtonie.
Druga część książki jest dużo bardziej wymagająca. Uczulam w tym miejscu, bo ścieżka staje się wyboista. Proponowane wyjaśnienie petlowej grawitacji kwantowej autora jest trudne do zrozumienia dla laika, acz daje nam szanse wejścia w dyskusje z mainstream owymi ujęciami typu teoria strun i wieloswiat. Poza tym mozemy zapoznać się z badaniami prowadzonymi poza światem anglosaskimi, przykładowo poznajemy ustalenia fizyków radzieckich tj. Landau i Bronsztejn. Na kartach książki pojawiają się poza tym badacze z Polski, czy Izraela, co daje wrażenie, że fizyke uprawia się jednak poza Harvardami i Yale ami.
Rovelli prowadzi nas przez czarne dziury, wielki wybuch, nieistnienie czasu i nieistnienie nieskonczonsci. Tutaj już każdy idzie na wlasne ryzyko. Dostajemy jeszcze rozdział o informacji, który pokazuje typowe dla naszych czasów podejście do wszystkiego.
O ile każdy z nas rozumie drobnistość materii, nieprzewidywalnoś¢ na poziomie fundamentalnym to jednak idea relacyjności jest nie tyle innowatorska, co kontrowersyjna.
Kto chce się spróbować z tematem ten nie znajdzie lepszego przewodnika. Na koniec rozdział o pochwalę myślenia naukowego, któremu przeciwstawia się myślenie mityczne. Warto wspomnieć o ciekawej krytyce metody naukowej prowadzącej do teorii wieloswiatów. Tłumaczenia p. Michała Czernego jest na najwyższym poziomie.

Rovelli

To moja druga książkę tego autora. I po raz kolejny jestem pod wrażeniem jego talentu popularyzatorskiego.

Ciekawie napisana chociaż nie mając jakiejś dobrej podstawy zrozumienia nauk fizycznych ogarnąłem ją w jakiś 40%. Mimo wszystko jest tam kilka nieźle napisanych rozdziałów i można się dowiedzieć np. że nie istnieje coś takiego jak obiektywna rzeczywistość, istniejąca sama z siebie, co mi i Einsteinowi nie mieściło się w głowie , który koniec końców zrewidował swoje poglądy po 'konflikcie' z Bohr-em.

Na półkach: , , , ,

Niezwykła to była przygoda. Rovelli zabrał mnie w podróż po kosmosie, wszechświecie, historii nauki. Przemierzyliśmy razem całą rzeczywistość, a co najlepsze mój towarzysz podróży opowiadał mi o wszystkich nawet o tych najbardziej skomplikowanych zjawiskach w sposób przystępny, wciągający i rozbudzający wyobraźnię. Rovelli okazał się nie tylko logikiem, lecz również romantykiem. W swoją fascynującą opowieść wplatał poezję, filozofię, sztukę, piękno. Już nie mogę się doczekać naszej następnej wspólnej podróży.

Ciekawostki historyczne