Białe zęby

Zadie Smith
2035 ocen 153 opinii
literatura piękna 526 str.
White Teeth

literatura brytyjska Zbigniew Batko

2035 ocen 153 opinii

Kup książkę

2035 ocen

"Irie widziała taki czas, niezbyt odległy, kiedy korzenie nie będą już miały znaczenia, bo nie będą mogły, nie będą musiały, bo będą zbyt długie, zbyt splątane i zaryte cholernie głęboko, zbyt głęboko w ziemię. Irie czeka na tę chwilę."
~
Wyjątkowo refleksyjna, choć refleksja ukryta jest pod grubą warstwą komizmu. Obfitująca w metafory różnorakie.
W sposób interesujący...

Ksiązka ma swoje dobre momenty - dobre i złe strony. Między innymi stara się poruszyć trudny temat, jednak traktuje go pobieżnie i ogólnikowo. Ponadto opisuje jak trudno zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu - jak ciężko jest pozostać sobą, zachować swoje korzenie, tradycje i tożsamość w miejscu, które jest dla nas obce i zupełnie inne od tego co jest nam znane na co dzień....

Ależ mnie ta książka wymęczyła. Ma swoje dobre momenty, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało. Tylko, popularna obecnie, tematyk uzasadnia mnogość nagród i wyróżnień za książkę, która nie wychyla się na milimetr ponad przeciętność.

Najcięższy zarzut to, że dla Zadie Smith ważniejsze jest jak pisze niż co pisze, bohaterowie tej powieści nie dają rady przebić się nad powierzchnię zdarzeń, uzyskać siły by zaistnieć, są oni tłem dla pomysłów (ale nie idei), stłumieni i jednowymiarowi.

Są tu fragmenty, przez które przebrnęłam z prawdziwym trudem, udziwnione, źle opowiedziane historie, jak choćby naprawdę...

Oj, jak ta książka mnie zmęczyła...
Nie jest zła albo kiepska. Rozumiem osoby, które mogły by się nią zachwycać. Ale mi strasznie nie podeszła :-/
Muszę pochwalić język i sposób pisania autorki. Był momentami naprawdę ciekawy.
Jednak te liczne dygresje, metafory i porównania mnie osobiście przeszkadzały w czytaniu. Konstrukcja książki też mi nie odpowiadała.

Sama historia...

Wielowątkowa historia, splatająca się wokół dwóch rodzin imigrantów z Azji mieszkających w II poł XXw Londynie. napisana barwnym, bogatym językiem( rewelacyjny debiut). Ukazuje rozczarowanie wynikające z niespełnionych oczekiwań i ambiciji, przeplatające się za tęsknotą za krajem swojego pochodzenie i niemożność pełnej asymilacji nawet w pokoleniu które urodziło się już w...

Powieść o wszystkich odcieniach ludzkiej natury, bez oceniania, skłaniająca do refleksji. Z pewnością powrócę do tej książki za jakiś czas.

Smith zamiast wyliczać składowe londyńskiego tygielka i przedstawiać przepis na ludzkie tikka masala, mówi w jaki sposób reagują, jak to jest, że czasem coś smakuje lepiej, a czasem pozostawia niesmak, i jak to się stało, że to wszystko jeszcze nie wykipiało.

1. Właściwie książka wymęczona, czytana na raty;
2. O próbie bycia u siebie nie będąc stąd, o próbie zachowania tożsamości w innym świecie i kulturze; o próbie odnalezienia swojej nowej tożsamości, o tym jak trudno być sobą, gdy Twoje korzenie są tak inne od tego co jest w okół ciebie.
3. Temat ważny, trudny, ale przegadany, pokazany wydmuszkowo
4. Bohaterowie nudni, często...

Dobra książka, ale w pewnym momencie stała się nieco nużąca. Jakoś nie przekonało mnie do końca opisywanie w lekki i żartobliwy sposób przeróżnych złych, dramatycznych, czy nawet tragicznych zjawisk i zdarzeń. Mimo to rozumiem, że niektórych może zachwycać.

Dyskusje

2 629