Wichrowe Wzgórza

2017-10-11
2017-10-11
Piotr Grzesik
Inne

Idealna. Książka doskonała jakby napisana specjalnie dla mnie. Uwielbiam do niej wracać.

Ocena nieco zawyżona, bo to klasyk i czytałam kilka razy, oglądałam ekranizację itepe. W gruncie rzeczy hednak to bardzo przereklamowana powieść, a może źle się zestarzała?

Pierwsze trzy rozdziały mnie nudziły, kolejne trzy zaciekawiły, a każdy następny sprawił, że czułam się zakochana w powieści.

Dawno żadna książka nie wymęczyła mnie, jak ta.

Dawno żadna książka nie wymęczyła mnie, jak ta.

Szkodliwe romantyzowanie zaburzeń psychicznych.

Szkodliwe romantyzowanie zaburzeń psychicznych.

1983

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Klimat dość mroczny. Nie jest to pełen śmiechu romans historyczny o nie. Niby o miłości ale... Dużo tam jakiś dziwnych uczuć, które trudno określić. Bohaterowie mają tak wręcz nieprzyjemne charaktery, że nie chciałoby się ich spotkać. Ponure losy rodzin mieszkających na wrzosowiskach... Chociaż zakończenie daje nadzieję, że Ci co pozostali zapomną o przeszłości i nienawiści i znajdą szczęście.

Są książki, które są niezapomniane.

Są książki, które są niezapomniane.

Spoookoo ale żeby to było w każdym Top 100?! To chyba nigdy tego nie zrozumiem.

Spoookoo ale żeby to było w każdym Top 100?! To chyba nigdy tego nie zrozumiem.

Książka „Wichrowe Wzgórza” Emily Jane Brontë to dramat społeczny z momentami romansu.
Mały, cygański, osierocony chłopiec Heathcliff zostaje przyprowadzony przez gospodarza do domu Earnshawn'ów. Każdy ma go traktować jako członka rodziny. Wychowany w zamożnej rodzinie zakochuje się w Cathy, która również podziela to uczucie. Dziedzic Hindley prześladuje bohatera, a porodzi nienawiść. Heathcliff znika na trzy lata, który wraca z olbrzymią fortuną jako bezwzględny mściciel. Cathy wybrała innego, a w rodzinie nie będzie łatwo znaleźć własne szczęście.
Książka wywołuje wiele emocji, przeplata się miłość, nienawiść i konwenanse społeczne. To nie jest łatwa literatura, ciężko wgryźć się w fabułę, ponieważ skacze ona w czasie z wydarzeniami. Bohaterowie świetnie wykreowani.
Serdecznie polecam, to klasyka po jaką warto sięgnąć.

"Wichrowe wzgórza" to jedna z kultowych książek. Pewnego dnia Earnshaw przyprowadza cygańskiego chłopca, oraz nakazuje by traktować go jak członka rodziny. Nie jest to łatwe, natomiast większość osób musi się do tego dostosować. Z czasem między Heathcliffem a Cathy (córką właściciela posiadłości) rodzi się bardzo silne uczucie. Jednakże ona wybiera kogoś innego. W następstwie po latach dochodzi do specyficznych sytuacji...