Tłumacz

Okładka książki Tłumacz Brian W. Aldiss
Okładka książki Tłumacz
Brian W. Aldiss Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Science Fiction (KAW) fantasy, science fiction
Science Fiction (KAW)
The Interpreter
Krajowa Agencja Wydawnicza
1990-01-01
1990-01-01
Anna Miklińska

To moja druga książka Aldissa. Wcześniej czytałem "Non Stop", którą oceniam jako doskonały komiks prozą. "Tłumacz" niestety rozczarowuje. Ta krótka książka sprawiła, że nie będę traktował Aldissa jako autora ważnych dla mnie, czy literatury tytułów. Ot, pisał facet takie komiksy do pociągu. Ta książka raczej nie stawia pytań o naturę naszych kontaktów z innymi cywilizacjami, o przyszłość ludzkości, o wszechświat. Tylko my, czytelnicy możemy sobie takie pytania generować samodzielnie, ale do tego inteligentnemu człowiekowi nie trzeba książki - wystarczy spojrzeć w nocne niebo. Chciałbym, żeby autor dobrej sf poruszał ciekawe problemy, stawiał śmiałe tezy. Tak jak w "Non Stop". Tutaj jednak tego nie znajdziemy. No cóż, nie każdy może być P. K. Dickiem. Brian Aldiss zostaje w przegródce "nieskomplikowana rozrywka".

Zapraszam na fb na mój nowy blog do dyskusji po więcej bezkompromisowych recenzji.
@CzynicznyCytelnik

Kolejny raz w historii gatunku, ludzie zostają zniewoleni przez obcych. Tym razem to Nulowie, wielkie trzynożne istoty. Na planecie panuje okrutna dyktatura jednego z nich. O losie gatunku ludzkiego zostaje poinformowany jeden z zasłużonych urzędników. Mimo mało wiarygodnych dowodów, planuję skontrolować sytuację. Na Ziemi rozpoczyna się istna szopka-przygotowania do wizyty sygnatariusza. Czy dyktatorowi uda się ukryć dowody swoich okrutnych rządów?
Całość mimo niecałych 100 stron, potrafi znudzić. Poza ciekawym opisem sytuacji panującej na planecie, nie dzieje się wiele. Akcja nie porywa, ani nie niesie za sobą żadnych oryginalnych spostrzeżeń. Robi się ciekawie dopiero wówczas, gdy główny bohater staję przed dylematem co do swojego dalszego postępowania. Każda z trzech ścieżek, które może obrać zdaje się mięć równie dużo plusów co minusów. Niestety zakończenie jest zbyt pośpieszne. Całość domyka się na zaledwie kilku stronach, a końcowa happy end wydaje się być zbyt wymuszony.
Mimo to Aldiss na tyle barwnie kreuje swój świat, że warto sięgnąć po "Tłumacza". Ze względu na objętość, książkę czyta się na raz. Być może ktoś z lektury wyniesie więcej niż ja. Dla mnie jest to tylko kolejne pulpowe science fiction z oryginalnymi pomysłami autora.

Zmarnowany potencjał

Książka od pierwszych kilku stron zapowiadała się całkiem dobrze. Ciekawy motyw Ziemi podbitej przez galaktyczne imperium, ludzkości żyjącej pod okupacją nie został jednak niestety dobrze zrealizowany.

Akcja książki toczy się głównie na Ziemi, podczas parodniowej inspekcji, przeprowadzanej przez przedstawiciela rasy Nulów, obecnych władców Ziemi i wielu innych planet we Wszechświecie. Powodem inspekcji są doniesienia o niesprawiedliwym traktowaniu Ludzi przez obecnego gubernatora. Trzeba nadmienić, że Nulowie, w swojej ignorancji, a moze także trochę arogancji nie postanowili nauczyć się języka Ziemian, albo jak to nazwali "jednego z wielu jego dialektów". Niezbędną funkcją dla sprawowania przez nich sprawnej władzy jest funkcja tłumacza, Ziemianina. Głównym tłumaczem, w trakcie trwania akcji ksiązki jest Gary Towler, nasz główny bohater, który ze względu na bezpośredni kontakt z wysoko postawionymi Nulowskim urzędnikami byćmoże będzie miał szansę zmienić sytuację na Ziemi.

Na tym w zasadzie kończą sie wszystkie pozytywy tej książki. Ciekawy motyw to wszystko co ma do zaoferowania. Pomimo tego, że książka kręci się wokół tłumacza obcego języka, ani razu nie mamy możliwości wejrzeć głebiej w język Nulów. Wszystko co autor oferuje to niewiele mówiące opisy, ale to drobny szczególik. Główne zarzuty to jednowymiarowość postaci, brak wątków pobocznych lub czegokolwiek co by sprawiło, że czytelnikowi zacznie zależec na bohaterach. Ewidentnie autorowi zależało na jak najszybszym skończeniu tej książki, widać to szczególnie w ostatnim rozdziale. Mi również zależy na jak najszybszym zakończeniu tego opisu.

Cztery gwiazdki w mojej ocenie to dla fanów sci-fi, czytelnik, któremu obcy jest ten gatunek proszony jest o odjęcie od oceny dwóch gwiazdek. Nie polecam tej książki.

Zmarnowany potencjał

słabsza pozycja w katalogu Mistrza.
w sumie fajnie to wyglądałoby jako jakiś punk wyjścia dla czegoś większego.
a tak dość prozaiczna SF.

słabsza pozycja w katalogu Mistrza.
w sumie fajnie to wyglądałoby jako jakiś punk wyjścia dla czegoś większego.
a tak dość prozaiczna SF.

Pomysł intrygujący. Niestety jego realizacja słaba. Widać wyraźnie, że ze strony na stronę jest co raz gorzej. A końcówka wg mnie po prostu fatalna. Tak jakby autor chciał jak najszybciej skończyć swoją opowieść.

Szału nie ma

Szału nie ma

Niby podbój, w praktyce sąd nad ludzkością, jak w Resident Alien, czy Q w Star Treku TNG S01E01. Niestety, rozczarowująco i słabo poprowadzony.

• Science Fiction
  • SF, Fantasy i Horror