Wędrujący świat

2008-04-01
2008-04-01
978-83-7469-712-5
współczesność świat wielowątkowość

W całości, jednym tchem tej książki nie przeczytałam, ale rozdziałami i to w różnym odstępie czasu. I chyba jeszcze nie wszystkie rozdziały.

Ale kiedy w 2020 r. pracowałam we Włoszech, a media pokazywały obrazy dziesiątek trumien i łączyły to ze zgonami na covida (ja tam nic takiego wtedy nie widziałam) jakby nagle stanęły mi przed oczyma właśnie cytaty z tej książki:

„Warto zachować rozwagę i powagę. Do wszelkich rankingów (oczywiście pełnych dobrej politycznej i ideologicznej woli…) przeróżnych organizacji, stowarzyszeń, instytutów, forów (łącznie ze Światowym Forum Gospodarczym w Davos) trzeba podchodzić z dużym dystansem i należytą rezerwą. Warto wiedzieć, co – ma się rozumieć poza niewątpliwą chęcią poszukiwania prawdy – kryje się za prezentowanymi wynikami, jakie idee, wartości i interesy stoją za zleceniodawcami i wykonawcami takich szacunków. Nie trzeba się wielce wysilać z ich propagowaniem, bo jest to nośna gratka i smakowity żer dla mediów. Z chęcią same zajmują się lansowaniem wyników tych konkursów.”

No i ten najbardziej przykuwający uwagę:

„(…) Niezbędne jest wyhamowanie wzrostu gospodarczego, a nawet ograniczenie bezwzględnego poziomu dochodów, a w ślad za tym konsumpcji, zwłaszcza lepiej sytuowanych grup. Skoro, jak się wydaje, nie ma co liczyć na podjęcie twardych działań dostosowawczych ex ante, zanim uderzy kryzys, to należy pomóc w jego nadejściu, aby wymusić pożądane zmiany ex post.”

Nie ważny jest dla mnie życiorys autora, ważnym natomiast jest to, że on miał pewną wiedzę. Miał dostęp do takich informacji, a to może znaczyć, że sporo osób wiedziało o pewnych sytuacjach. Śmiem przypuszczać, że wszystko co dzieje się dziś, jest i było planowane jakieś piętnaście, dwadzieścia lat temu.

...

Grzegorz W. Kołodko - ekonomista, urodzony i wykształcony w PRL. Wg informacji z tylnej okładki "Intelektualista i polityk, uczony i praktyk, wykładowca i doradca. Najczęściej cytowany i najwięcej publikujący za granicą polski ekonomista."

Jeśli rzeczywiście tak było w 2007 r., lub nadal tak jest to mamy wstyd na cały Świat. Otóż możemy wywnioskować, że najczęściej cytowany "ekonomista" uważa, iż:

-podatek linowy jest złym pomysłem, bo mali płacą tyle samo co najbogatsi - tak jakby nie rozumiał, że procentowy podatek kwotowo zwiększa się wraz z wyższymi zarobkami

-wszyscy ekonomiści, którym znacznie bliżej do Friedmana niż Keynesa to idioci, neoliberałowie (G. Kołodko pisze ten wyraz z odczuwalnym obrzydzeniem) lub w najlepszym wypadku sprzedwczycy na łasce wielkich korporacji

-rynek należy regulować (!) za pomocą jak największej ilości sprawnie działających instytucji państwowych lub państwowo-prywatnych - ciekawe jak wiele sprawnie działających tego typu instytucji potrafilibyście wymienić? xD

Można by wymieniać i wymieniać. Jednak mając do czynienia z tzw. "ekonomistą", który w 2007 r. całkiem pozytywnie ocenia Hugo Chaveza jako starającego się niwelować różnice między klasami społeczeństwa, to dziś wiemy czym się to skończyło w tak bogatym państwie jakim była Wenezuela.

Zgadzam się z opinią Roberta Gwiazdowskiego z 2003 r., że minister finansów powinien przynajmniej przez rok w przeszłości prowadzić własną firmę i nie zbankrutować, by można mu było zaufać.

Było w tej książce też oczywiście kilka pozytywnych aspektów, dzięki czemu moja ocena jest jednak wyższa niż 1, jak np.:
-język jakim się posługiwał
-zarys stosunków międzynarodowych w wielu ciekawych miejscach na Świecie
-podjęcie się tematyki futurologicznej

Aha, zapomniałbym o najzabawniejszym. Czy książka autora mówiącego, że dla ułatwienia odbioru treści czytelnikom nie będzie udostępniał w treści ani przypisach żadnych tabelek i wykresów (odsyłając do swoje strony internetowej) może być traktowana poważnie?

Mam egzemplarz przeznaczony dla uczestników olimpiady wiedzy ekonomicznej. Jeśli w taki sposób mają być nauczane wiedzy ekonomicznej następne pokolenia Polaków, to nie dziwmy się, że mimo wielu rzeczy dziejących się na raz, dzieje się, jak się dzieje...

Książka ciekawa, ale jednocześnie trochę męcząca. Po pierwsze język - niekiedy przeintelektualizowany; zdarza się, że autor opisuje stosunkowo łatwe do zrozumienia zjawiska, ale utrudnia ich pojęcie nadużywając trudnych słów. Po drugie - dygresje. Nie powiem, porównania do innych dziedzin i naukowe ciekawostki są interesujące, ale książka jest nimi przeładowana; znacznie bardziej odpowiadają mi pozycje pozbawione informacji jedynie pośrednio powiązanych z tematem. Główne idee można było zmieścić na dwustu zamiast czterystu stronach. Po trzecie - słowne opisywanie wykresów i tabelek; to wcale nie ułatwia czytania, choć autor, jak zaznaczył we wstępie, jest innego zdania. Pomimo wymienionych wad, znalazłam w książce kilka ciekawych spostrzeżeń i dałabym jej nawet dziewięć gwiazdek, gdyby była trochę krótsza.

Początek książki zachwycił mnie dopieszczonymi zdaniami. Przyjemne uczucie widzieć że autor taki wysiłek wkłada w swoją pracę.
Widocznie jednak zauważył on że zabiera nu to zbyt dużo czasu i dosyć szybko zrezygnował ze szczegółowego analizowania tego co pisze.
Po początkowym zachwycie następuje zawód, gdy czytelnik musi przebijać się przez dosyć toporny, niechlujny język. Szkoda, bo książka ma coś do przekazania.
Autor zrezygnował z tabelek, wzorów i wykresów. Jednak zamiast rozjaśnienia, zaciemnia to temat i utrudnia lekturę.
Co z tego że nie ma tabelek, skoro książka jest naszpikowana treściami które muszą być przedstawione w tabelach, inaczej są one nieprzejrzyste.
Po co opisywać jak wygląda dany wykres, skoro można go pokazać?
To samo dotyczy wzorów. To że ich nie ma w książce, a raczej są "ukryte w treści" tylko zaciemnia obraz.
Jak się chce pisać o ekonomii dla "bystrzaków", należy zrobić to zupełnie inaczej.

dla tych, którzy lubią ekonomię. Ciekawe tłumaczenia z życia wzięte.

dla tych, którzy lubią ekonomię. Ciekawe tłumaczenia z życia wzięte.

jak dla mnie zbyt mało konkretnych rzeczy, zbyt dużo się z niej nie dowiedziałam, nic mnie nie zaskoczyło

książkę polecam tym co dziwią się że jest kryzys

książkę polecam tym co dziwią się że jest kryzys

Męczyłam się z tą książką prawie dwa miesiące... Szkoda, że treści nie dało się skondensować na max 200 stronach. Wtedy lepiej i szybciej by się ją czytało. I byłaby mniej nużąca.

Ciekawe połączenie ekonomii z geografią i socjologią. Ocena gwiazdka niżej ze względu na to że pozycja ma 15 lat i w międzyczasie trochę się świat zmienił.

"Wędrujący świat" mógł być dobrą książką, ale Kołodko jak zwykle musiał odwalić maniane. Neoliberalne spiski, Keynes najlepszy, liberalni ekonomiści to sprzedawczycy korporacji itd. Czyli jak zawsze w jego przypadku.

• Ekonomia
  • Polityka